کد خبر: ۳۱۲۶۱
۳۰ آذر ۱۳۸۹ - ۰۸:۵۸
0
رفتار مردم كاملا آگاهانه و هوشيارانه است./ كشور در سه زمينه كالاهاي استراتژيك، ذخاير اساسي براي هدفمندسازي و موجودي هاي بازار در شرايط خوبي قرار دارد./ نگران بازار شب عید نباشید.
پول نیوز - وزير بازرگاني گفت:‌هم اكنون كشور در سه زمينه كالاهاي استراتژيك ، ذخاير اساسي براي هدفمندسازي و موجودي هاي بازار در شرايط خوبي قرار دارد .  
به گزارش پول نیوز، مهدي غضنفري با تقديرازهمراهي مردم در روزهاي اوليه اجراي مرحله اصلي قانون هدفمندي يارانه ها از ذخيره و رصد ذخاير مردمي 22 قلم كالاي اساسي و اقلام استراتژيك براي عبور موفق از مراحل عملياتي قانون خبرداد وگفت :‌ تمامي ذخاير زير كليد وزارت بازرگاني است .

وزير بازرگاني در نشست هم انديشي مشترك مديران ستادي و ملي وزارتخانه هاي بازرگاني و جهاد كشاورزي با حضور وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد:‌ رفتار مردم همزمان با اعلام اجراي مرحله اصلي قانون هدفمندي يارانه ها نشان داد كه آنها نسبت به اجراي قانون و اهميت آن كاملا آگاهانه وهوشيارانه برخورد مي كنند .

وي همچنين با بيان اينكه تمامي ذخاير كالاهاي اساسي توسط بخش خصوصي انجام شده ، عنوان كرد:‌ با توجه به رصد لحظه به لحظه بازار و اعلام اصناف براي همراهي دولت مطمئنا مشكلي درروند اجراي قانون در حوزه عرضه و تقاضا ايجاد نخواهد شد .

تنظيم بازار شب عيد
 

وي از برنامه ريزي وزارت بازرگاني براي تنظيم بازار شب عيد خبرداد و گفت:‌ تمامي تدابير براي مديريت و تنظيم بازار دراين ايام همچون سال گذشته در حال انجام است و از اين بابت نگراني وجود ندارد .

غضنفري در ادامه خريد و ذخيره سازي 11 ميليون تن گندم را بزرگترين خريد كشاورزي كشور در سال هاي اخير دانست وگفت :‌ گندم خريداري شده پشتوانه بسيار خوبي براي اجراي هدفمندي حوزه ي گندم ، ‌آرد و نان است كه به زودي اعلام مي شود .
 
تعامل ميان وزارت بازرگاني و جهاد كشاورزي

غضنفري همچنين گفت :‌ دو وزارتخانه بازرگاني و جهاد كشاورزي بايد با مديريت و برنامه ريزي دقيق حلقه هاي اتصال از مزرعه تا منزل را هدايت كنند كه براي برآورده كردن اين هدف مهم تعامل لحظه به لحظه نياز است .

وي سپس از برنامه ريزي كششي و يا فشاري در حوزه ي توليد و توزيع به عنوان دومين راهكار مطرح در مالكيت يك فرايند تجاري نام برد .

وزير بازرگاني گفت :‌ در حوزه توليد و توزيع دو ديدگاه وجود دارد طرفداران ديدگاه اول براين باورند كه بايد با توجه به مزيت هاي توليدي ، عمليات توليد انجام شود و سپس برآن اساس محصول را به سمت بازارهاي مصرف ارسال كرد.

غضنفري ادامه داد :‌ اما طرفداران ديدگاه دوم نگاه ديگري دارند وآن اين است كه بايد بازار ، ‌محصول را به سمت خود بكشاند. بنابراين برنامه ريزي براي توليد و توزيع از بازار شروع مي شود و قدم به قدم به توليد محصول مي رسد .

وي خطاب به معاونان و مديران وزارت بازرگاني و جهاد كشاورزي گفت : بايد دراين خصوص كه آيا برنامه ريزي توليد و مديريت كشت از سويي و تشخيص نيازها و مديريت بازار از سويي ديگر چه رابطه اي داشته باشند،‌ به يكديگر كمك كنيم .

وزير بازرگاني تصريح كرد: پرسش هاي بسياري مطرح مي شود از جمله اينكه آيا بايد ابتدا نياز بازار مصرف در بازار مشخص شود و بعد توليد كرد ،‌ ‌وزارت جهاد برآن مبنا توليد كند يا اينكه حالت عكس داشته باشد زمين زيركشت رود و سپس محصول آن به مصرف رسيده يا صادر شود و يا اينكه اين دو ديدگاه مكمل هم باشند .

وي در تشريح ديدگاه خود با ذكر مثالي گفت : دراين ديدگاه ها برخي محصولات باغي براساس تفكر حركت به سمت بازار و برخي ديگر به عنوان محصولات سيفي براساس ديدگاه كششي هستند .
 
چند فرايند موثر در زنجيره توليد

وي عنوان كرد : ‌بازمهندسي فرايند تجاري معتقد است اگر مالك يك فرايند تجاري به چند جزء تقسيم شود اين احتمال وجود دارد كه يك ويروس اطلاعاتي مشكلي برسر راه عملكرد فرايند ايجاد كند.

به گفته وزير بازرگاني ، ‌زنجيره ي بزرگ ،‌ توليد ، توزيع و مصرف كننده يك فرايند است اما درايران چند وزارتخانه از جمله بازرگاني ، كشاورزي و صنايع ومعادن بخش هاي توليد و بازرگاني آن را به طور مشترك مديريت مي كنند .

غضنفري افزود :‌كارشناسان براي ايجاد يكپارچگي در يك فرايند دو راهكار پيشنهاد مي كنند نخست آنكه مالك فرايند يك فرد باشد به اين معنا كه از صفر تا صد فعاليت ها از مزرعه تا منزل و كارخانه تا خانه يك مسئول داشته باشد و يا اينكه مجموع فرايند با يكديگر مديريت شود .
 
دو نگاه رودخانه اي و استخري
 

غضنفري در ادامه به تشريح دو نگاه رودخانه اي و استخري درفضاي فرايند توليد ، توزيع پرداخت و گفت :‌در نگاه رودخانه اي جريان توليد به گونه اي مديريت مي شود كه نياز داخل بخش كوچكي از آن را دربر گيرد مواد اوليه از خارج وارد شده در حوزه توليد مصرف مي شود و توليد داخلي هم به آن متصل مي گردد كه رودهاي كوچك در نهايت منجر به ايجاد رودخانه اي بزرگ مي شود .

وزير بازرگاني تاكيد كرد :‌در نگاه رودخانه اي علاوه بر تسهيل صادرات ، توليد هم به طور كامل پشتيباني مي شود و به نحوي كه تامين نياز داخل بخشي از برنامه اصلي توليد براي صادرات است .

وي درباره نگاه استخري به حوزه توليد نيز تصريح كرد:‌ دراين ديدگاه توليد براي تامين نياز داخل انجام مي شود و همانطور كه اجازه صادرات داده نمي شود از هر گونه واردات نيز ممانعت مي شود .

غضنفري ادامه داد : اين باور كه بايد از توليدات كشاورزي و زارعين حمايت هاي لازم صورت گيرد جزو اعتقادات مجموعه وزارت بازرگاني است زيرا كه اين گروه نقش وي‍ژه اي در امنيت غذايي دارند و بايد از آنها به عنوان عامل مهم در عرصه اقتصاد كشور حمايت هاي لازم را انجام داد .

وزير بازرگاني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه در حوزه مصرف بيش از 70 ميليون نفر وجود دارند كه بايد از آنها به عنوان مصرف كننده حمايت كرد ، گفت :‌ نقطه ي اتصال توليد و مصرف با نام بخش خصوصي شامل بازرگانان و اصناف مهم است و بايد آنها را نيز در نظر گرفت .
 
ديدگاه هاي مختلف در حوزه مديريت واردات
 

غضنفري در بخش ديگري از سخنان خود درباره وجود ديدگاه هاي مختلف در باره مديريت واردات نيز گفت :‌ با نگاه رودخانه اي ضمن حمايت همه جانبه از توليد و مصرف بايد از مديريت واردات بازتعريفي داشت .

وي با تاكيد براينكه بايد از واردات كالاي بنجل و غير كيفي ممانعت كرد و تامين بازار داخلي با اتكا به محصول خارجي توجيهي ندارد ، افزود :‌هيچ كشوري امنيت غذايي خود را در اختيار ديگران قرارنمي دهد .

وزير بازرگاني در پايان با بيان دوباره بر ضرورت همراهي دو وزارتخانه بازرگاني و جهاد كشاورزي در تنظيم بازار ابراز اميدواري كرد تا درروند اجراي قانون هدفنمدي دو نهاد مسئول دراجراي تكاليف خود موفق عمل كنند. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: