پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

در پی همگرایی نرخ ارز در بازارهای ارزی؛
کد خبر: ۳۱۲۵۷۷
۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
0
روز گذشته نرخ ارز در بازار ارز آزاد، صرافی ها و سامانه نیما یکی شد که این اتفاقی نادر بود...

پول نیوز، نازنین افتخار - سامانه ی نیما با سیاست گذاری بانک مرکزی برای ایجاد بازار ثانویه قدیم، ایجاد شد. قرار بود هدفش این باشد که بتواند بازار آزاد را در یک کانال مشخص، حرکت داده و نظارت بانک مرکزی نیز در پی آن برقرار باشد، ضمن اینکه قرار بر این بود که نرخ بازار آزاد بر اساس منطق اقتصادی عرضه و تقاضا و توافق بین فروشنده و خریدار مشخص شود.

 

نسیم شفافیت از بازار های ارزی، وزیدن گرفته است؟!

 

این سامانه با شروع کار، روی دیگری از خود نشان داد و بعد از چندی تو گویی این اهداف به فراموشی سپرده شده است. بازار ارز که پیش از سامانه ی نیما نیز غرق فساد بود و سوداگران با اختلاف بین ارز دولتی 4200 و ارز بازار آزاد که تا چندی پیش در کانال 14000تومان معامله می شد، حسابی ریخت و پاش می کردند و مهار بازار را به دست گرفته بودند. رونمایی از سامانه ی نیما با اینکه ابتدا سودای دیگری داشت اما پس از مدتی نرخ جدیدی به بازار اضافه کرد و آن هم نرخ ارز 8000تومانیِ سامانه نیما برای واردات و صادرات بود. حالا بازار ارزی ما که یک دستش ارز دولتی و یک دستش ارز آزاد بود نمی دانست با نرخ سامانه ی نیمایش چه کند؟!

 

اوضاع به همین منوال ماند تا حدود یک هفته ی اخیر که نرخ ارز بازار آزاد کاهشی شد. کارشناسان و تحلیلگران نظرات تقریبا مشابهی داشتند.بعضی اعتقاد داشتند که هیجاناتی که باعث افزایش ناگهانی نرخ ارز شده بودند بالاخره تخلیه شده و این رفتار بازار، طبیعی است و کاسته شدن هیجانات روانی باعث ریزشی شدن نرخ دلار شده است و بازار به سمت نقطه ی تعادلی در حال حرکت است. گروه دیگری از کارشناسان، کاهش نرخ ارز را متاثر از عوامل سیاسی می دانستند و بخشی از آن را نیز مربوط به محدودیت های واردات و قوانین سفت و سخت آن دانسته اند که سبب شده تقاضای ارز کاهش یابد پس نرخ ارز نیز به تبع کاهشی شود.

 

در این بین بود که نرخ ارز نیمایی نیز در چند روز اخیر در پی تحولات بازار ارز آزاد، تغییر کرد و به نرخ ارز در دست مردم نزدیک شد و تا جایی که کسانی مثل محمد لاهوتی، عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفتگو با مهر گفته بودند که نزدیکی نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما هم طبیعی است و هم مطالبه تمامی فعالان اقتصادی از دولت بوده است و سیاست های بانک مرکزی برای مدیریت شناور مناسب بوده و بحث ارز سه نرخی عملااً تبدیل به ارز دو نرخی شده است. با نزدیک شدن نرخ دلار بازار آزاد به سامانه نیما، بعضی صحبت از تصمیم دولت برای یکی کردن نرخ دلار رسمی و آزاد کردند که پیش‌‌زمینه راه‌اندازی بازار متشکل ارزی از سوی بانک مرکزی ایران است.

 

یکی از دلایل همگرایی نرخ ارز بازارهای آزاد، نیما و صرافی ها با هم در روز گذشته به نقل از دنیای اقتصاد خروج واردکنندگان از صف تأمین ارز نیمایی آن هم به دلیل همگرایی بی‌سابقه نرخ بازار آزاد با سامانه نیما بوده است؛ به نحوی که اکنون برای واردکنندگان ماندگاری در برخی صف‌های تأمین ارز از سامانه نیما به دلیل اولویت‌هایی که بانک مرکزی در تأمین ارز در این سامانه دارد، صرفه اقتصادی و فنی نداشته و به همین دلیل بیشتر گرایش به سمت خرید ارز از صادرکنندگان است و منابع غیر از ارزهای پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و فلزات رنگین است و به همین دلیل تقاضا برای خرید ارز از سامانه نیما کاهش یافته است. این خود عاملی بر این شد که با کاهش تقاضا در سامانه نیما، عرضه بیشتر، منجر به کاهش نرخ بر اساس مکانیزم‌های عرضه و تقاضا شود.

 

اگر این گمانه زنی ها درست باشد و این روند ماندگار باید گفت که نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی به ارز آزاد و در بلند مدت یکی شدن نرخ بازار های ارزی می تواند اتفاق مطلوبی باشد که ندای از بین رفتن رانت و فساد و شفاف شدن سیستم ارزی کشور را می دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: