پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۲۴۷۹
۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
0
ابوترابی از عرضه صکوک رهنی ایران خودرو با نرخ ۱۶ درصد و عمر ۲ ساله خبر داد.

عرضه صکوک رهنی ایران خودرو با نرخ 16 درصدپول‌نیوز - غلامرضا ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی اظهار کرد: دارایی مبنای انتشار در صکوک رهنی شرکت ایران خودرو (سهامی عام)، مطالبات ناشی از فروش اقساطی خودرو است که به شرکت واسط مالی مهر یکم (با مسئولیت محدود) واگذار می‌شوند و سپس شرکت ایران خودرو با منابع حاصل از انتشار این اوراق، اقدام به تامین سرمایه در گردش خود می‌کند.

وی ادامه داد: با صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک رهنی شرکت ایران خودرو به ارزش سه هزار و ۸۷ میلیارد ریال در نماد‌های «صخود ۱۴۰۴» و «صخود ۰۰۰۴» از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران در هفته جاری عرضه می‌شود.

ابوترابی اظهار کرد: مطالبات رهنی مبنای انتشار این اوراق مربوط به تعداد پنجاه هزار و ۴۵۷ قرارداد فروش اقساطی خودرو مجموعاً به ارزش ۳،۳۰۲،۱۴۰ میلیون ریال بوده و سررسید آن‌ها در بازه زمانی ۳۱تیر ۱۳۹۸ تا ۳۱تیر ۱۴۰۰ قرار دارد. وثایق در رهن شرکت ایران خودرو، خودرو‌های مورد فروش این شرکت بوده و متوسط نسبت تسهیلات به ارزش وثیقه به طور معمول یک دوم است.

وی گفت: صکوک رهنی ایران خودرو با نرخ ۱۶ درصد، عمر ۲ ساله و پرداخت‌های هر سه ماه یکبار به شیوه حراج از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی افزود: ضامن این اوراق، بانک سپه است و پذیره نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امید (سهامی عم) به مبلغ ۱،۵۰۰ میلیارد ریال و شرکت تامین سرمایه نوین (سهامی عام) به مبلغ ۱،۵۸۷ میلیون ریال است. ضمناً، شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین (سهامی خاص) عاملیت فروش و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عاملیت پرداخت این اوراق را بر عهده دارند.

گفتنی است، این دومین باری است که شرکت ایران خودرو اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه می‌کند. اولین صکوک این شرکت در اسفند ماه ۱۳۹۶ تحت ساختار مرابحه با حجم ۷ هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه منتشر شد که هم اکنون در نماد‌های صخود۱۴۱۲، صخود ۴۱۲ و صخود ۰۰۱۲ در بازار بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است.

برچسب ها: صکوک ، ایران خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: