پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

چرا باید آب مجازی را بشناسیم؟
کد خبر: ۳۱۲۴۷۶
۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
0
برنامه ریزی مدون برای آب مجازی، کلید بحران آب است.

پول نیوز، نازنین افتخار - با رشد سالیانه ی جمعیت بهره وری از منابع آبی نیز بیشتر و کم کم بی رویه و تبدیل به سوءمصرف شد. کشور های توسعه یافته سعی کردند تا حدودی جلوی این وضعیت را بگیرند و مرگ محیط زیست را به تعویق بیندازند اما در کشور های در حال توسعه وضع فرق می کند. بهای ارزان آب به دلیل یارانه های که از سوی دولت به آب تعلق می گیرد از مشترکان سلب مسئولیت می کند و اهمیت آن برایشان آن طور که باید جلوه نمی کند.

آب مجازی؛ واقعی ترین حقیقت بحران آب


در همین خصوص در کشوری مثل ایران که به عنوان کشور گرم و خشک شناخته می شود، اخبار از مصرف 70لیتر بیشتر از میانگین سرانه جهان از سوی هر ایرانی می گویند. در واقع هر ایرانی تا دی ماه سال 97 به گفته ی فارس، 220لیتر آب در یک شبانه روز و 300در کلان شهر هایی مثل تهران مصرف می کند.

 


سر این نخ را بگیرید و به اوضاع آب مجازی در مصرف هر خانوار ایرانی برسید. سبد کالای یک خانوار ایرانی را اگر متشکل از نان، پنیر، برنج، چای، شیر، مرغ و گوشت بدانیم بد نیست میانگین آبی که هر خانوار در مصرف روزانه ی خود دارد را به طور سرانگشتی محاسبه کنیم. یک عدد نان 1608 لیتر آب، یک قالب 500گرمی پنیر 2500لیتر آب، یک کیلو برنج 4000لیتر آب، یک فنجان چای 132لیتر آب، یک لیوان شیر 200لیتر آب، یک کیلو مرغ 4000لیتر آب و یک کیلو گوشت گاو 15000لیتر آب می برد. مجموعا آب پنهانی که سبد کالای مصرفی هر ایرانی (در یک ماه) 3991.4 لیتر آب است و این میزان برای هر ایرانی در سال برابر 47896.8 لیتر آب خواهد بود.

 


برای مدیریت این میزان آب و جلوگیری از هدر رفت آن باید برنامه های مدونی داشته باشیم. بیشتر هدر رفت آب مربوط به بخش کشاورزی است. به گفته ی کارشناسان آب، 92درصد منبع آبی ایران صرف بخش کشاورزی می شود و از آنجایی که بارندگی کم و ایران گرم و خشک است، 70 درصد آن تبخیر می شود.

 


بخشی از بحران های آبی ایران البته مرهون مدیریت نادرست منابع آبی است. عدم توجه به اقلیم و آب و هوای ایران، کشت محصولاتی که با اقلیم مورد نظر تطبیق ندارند و همین سبب افزایش هدر رفت منبع آبی می شود. به طور مثال کشت هندوانه در اصفهان به عنوان یک استان گرم و خشک سالانه برای هر یک هندوانه 300لیتر آب مصرف می کند در حالی که می توان به جای چنین محصول آب بری از محصولاتی استفاده کرد که میزان آب کمتری برای کشت نیاز دارند مثل گیاهان بیابانی و دارویی.

 


همچنین در ایرانِ کم بارش در مناطقی نظیر سیستان و بلوچستان، اصفهان، فارس و خراسان و چند استان دیگر برنجی کاشت می شود که برای هر کیلو کشت آن چهار هزار لیتر آب نیاز است. این نوع بی توجهی به اقلیم و وضعیت آب آن سبب می شود حجم بالایی آب هدر برود. البته تلاش شده است با تغییر روش آبیاری برنج بتوان این محصول را در شرایط اکولوژیک دیگری هم کشت کرد. این در حالی است که پیش از این در سال 96 وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که برنج تنها در نواحی شمالی در صورت کشت حمایت می شود.

 


در سمنان هم در طرحی اقدام به انتقال آب حوضه ی خزر به استان سمنان کردند تا بتوانند کالاهایی مثل خربزه و هندوانه را کشت کنند به گزارش شهروند، در شرایطی که استان سمنان برای 200میلیون مترمکعب درخواست انتقال آب از دریای خزر دارد، سالانه بیش از 100میلیون مترمکعب آب خود را صرف کاشت هندوانه و خربزه‌ای می‌کند که به خاطر ماهیت کویری این استان حتی به فصل نوبرانگی نمی‌رسد.

 


این اقدامات در سال های گذشته انجام شده و کارشناسان مداوم از ضرورت توجه به بازدارنده های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هشدار داده بودند. از این رو به گزارش ایلنا، در تیر ماه امسال در گلستان و 5 استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، فارس و اردبیل طرح توسعه کشت پنبه در آن‌ها اجرا می‌شود. با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور کشت پنبه در این استان ها کمترین فشار را بر منابع آبی می آورد.

 


در برنامه ششم توسعه تلاش شده که آب مجازی را از طریق حمایت از توسعه گلخانه ها و انتقال کشت از فضای باز به فضای کنترل شده و بازچرخانی پساب ها، مدیریت آب های نامتعارف مدیریت کنند. توجه به آب مجازی همچنین به منظور کاهش فشار مصرف بر منابع کشورهای کم آب توصیه می شود تا به جای تولید مواد غذایی از منابع آب داخلی، اقدام به واردات مواد غذایی کنند و منابع آب داخلی را برای فعالیت های تجاری پرسود اختصاص دهند. استفاده از تکنیک های آبیاری، بهینه سازی مصرف آب در صنعت (شامل بازیافت و بازمصرف آب) می تواند به دولت ها در برنامه ریزی برای مصرف بهینه و پرسودتر آب کمک کند.

برچسب ها: آب ، بحران آب ، آب مجازی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.