پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۲۳۹۲
۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
0
مصرف جهانی زغال سنگ عامل عمده انتشار آلایندگی‌های کربن است با این حال هیچ نشانه‌ای از افت روند استفاده از آن دیده نمی‌شود.

پول‌نیوز - مصرف جهانی زغال سنگ در سال ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی رشد کرد اما حدود ۲.۵ درصد پایین رکورد مشاهده شده در سال ۲۰۱۳ بود. مصرف زغال سنگ منطقه آسیا اقیانوسیه به رکورد بالای جدیدی صعود کرد اما رشد مصرف این منطقه در مقایسه با دوره اوجش در فاصله سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ به میزان چشمگیری آهسته شده است.

سوخت کثیفی که بازارش از سکه نمی‌افتد
مصرف زغال سنگ در اکثر کشورهای در حال توسعه همچنان رو به رشد است اما نرخ رشد ۲.۵ درصد در منطقه آسیا اقیانوسیه کمتر از ۳.۹ درصد در آفریقا و ۳.۷ درصد در آمریکای مرکزی و جنوبی بود.

در مناطق توسعه یافته جهان (شامل کشورهای در حال توسعه در آسیا اقیانوسیه) مصرف زغال سنگ رو به کاهش است. مصرف زغال سنگ در اتحادیه اروپا از سال ۱۹۸۹ روند کاهشی پیدا کرده و مصرف زغال سنگ آمریکا به مدت یک دهه کاهش مستمری داشته است.

در مجموع سهم زغال سنگ از سبد مصرف انرژی جهان کاهش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۸ زغال سنگ تنها ۲۷.۲ درصد از مصرف انرژی را تشکیل داد که کمتر از ۳۰ درصد در یک دهه گذشته بود.

پنج کشوری که برای مصرف انرژی اولیه بیشترین وابستگی را به زغال سنگ دارند به این ترتیب هستند:

۱- آفریقای جنوبی: ۷۰.۸ درصد از مصرف انرژی اولیه

۲- چین: ۵۸.۲ درصد

۳- هند: ۵۵.۹ درصد

۴- قزاقستان: ۵۳.۴ درصد

۵- لهستان: ۴۸ درصد

سهم زغال سنگ از سبد مصرف انرژی آسیا اقیانوسیه ۴۷.۵ درصد در مقایسه با سهم ۱۳.۲ درصدی اتحادیه اروپا و ۱۳.۸ درصدی آمریکا است.

چین همچنان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده زغال سنگ در جهان است.

پنج تولیدکننده بزرگ زغال سنگ در جهان به این ترتیب هستند:

۱- چین: ۴۶ درصد

۲- هند: ۹.۵ درصد

۳- آمریکا: ۸.۶ درصد

۴- اندونزی: ۶.۸ درصد

۵- استرالیا: ۶.۱ درصد

بر اساس گزارش اویل پرایس، مهمترین عاملی که مانع رشد زغال سنگ شده است، رشد سریع گاز طبیعی و انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: زغال سنگ ، سوخت کثیف
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پروازهای فرودگاه مهرآباد برقرار شد
پول نیوز - پروازهای فرودگاه مهرآباد تهران با فروکش کردن شدت بارش برف از دقایقی قبل و نیز پاکسازی باند این فرودگاه، از سر گرفته شد.