گفتگوی پول نیوز با بهروز خدارحمی، مدیر عامل گروه مالی سپهر صادرات؛
کد خبر: ۳۱۲۲۴۶
۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴
0
بی قانونی فضای رمزارز ها، ما را از امکاناتی که بلاکچین می تواند در اختیارمان قرار دهد، محروم می کند.

پول نیور، نازنین افتخار - تکنولوژی بلاکچین چند سالی است که مرز ها را درنوردیده و با آرزوی حذف واسطه گری بانک ها، پای ارز های دیجیتال را به میدان مبادلات مالی باز کرده است. این فناوری که به سرعت در همه جای دنیا شناخته شد، به ایران هم رسیده است با این تفاوت که هنوز موضع مشخصی در برابر آن گرفته نشده است. هفته ی گذشته هم در این رابطه بانک مرکزی به دنبال هیاهویی که برای مصرف بالای برق به دلیل استخراج ارز دیجیتال به پا شده بود، بیانیه ای داد و استخراج رمز ارز ها را در حال بررسی اعلام کرد. در حالی که بهمن ماه سال 97، طی پیش نویسی بانک مرکزی موضع خود را قبول کلیت رمز ارز ها معرفی کرده بود. با این همه تا کنون قانون گذاری جدی در این رابطه صورت نگرفته است. از این رو بر آن شدیم با بهروز خدارحمی، مدیر عامل گروه سپهر صادرات در این رابطه گفتگو کنیم:

فناوری بلاکچین، فراتر از ضرب سکه است

آقای خدارحمی؛ اقدام اخیر بانک مرکزی در موضوع رمزارز ها را چگونه می بینید؟
این حساسیت در بحث استخراج رمزارز ها در پی نگرانی برای بحث انرژی و میزان مصرف آن و مباحث مشابه مطرح شد و از همین رو بانک مرکزی در اقدامی شتابزده وارد موضوع شد. اتفاق غریبی که در این بین رخ داده، این است که چه بانک مرکزی چه سایر نهاد های ناظر در کشور به دلایل مختلف یا موضعی نسبت به رمز ارز ها نگرفته اند یا مثل بقیه حوزه ها با این فناوری نوپدید که با سرعت در دنیا در حال فراگیر شدن است، با تعلل تصمیم گرفته اند. نتیجه ی تعلل در تصمیم گیری این است که پیش نویس ایجاد نظم در بازار رمزارز و نقش نهاد های ناظر بهمن ماه سال گذشته ارائه می شود، بار ها نقد می شود ولی تا امروز هیچ موضع جدیدی نسبت به آن گرفته نشده و فضا در این رابطه هنوز غبارآلود است. همچنین بخشی از اخبار نادرستی که صحت سنجی نشده است باعث می شود که واکنش های تند، عجولانه و دفعی به دلیل عدم آگاهی ایجاد شود و تصمیمات اشتباهی اتخاذ شود و به نظر بیاید که صورت مسئله به طور کلی پاک شده است یا آنچه خودمان تحت عنوان شفافیت پولی مد نظر داشتیم را مخدوش کرده ایم.
چرا نهاد های مالی در برابر این تکنولوژی نوظهور ایستادگی می کنند؟
هیچ کس نمی تواند جلودار گسترش فناوری باشد و عملا چنین چیزی بی معنی و اشتباه است. تکنولوژی می تواند ده ها خروجی داشته باشد، اینکه با یکی از برون داد های آن مخالف باشیم نباید به معنای چشم پوشی از سایر مزایای آن باشد. این فناوری می تواند ده ها خروجی مثبت داشته باشد. در عین حال در بخش هایی برای نهاد مالی نگران کننده باشد. اما نباید به آن معنی باشد که همه ی فناوری را به طور کامل کنار بگذاریم.
به ما بگویید اگر رمز ارز ها به دور زدن تحریم ها کمک می کند، چرا ماینینگ سوءاستفاده از برق یارانه ای تفسیر می شود؟
 ماهیت فناوری های تازه را نباید محدود به استفاده ی کوتاه مدت کنیم. اگر نگاه جامعی به فناوری داشته باشیم، می فهمیم که تحریم یک دوره ی کوتاه مدت است که ممکن است این فناوری بتواند آن را دور بزند ولی شاید کارکرد پررنگی نداشته باشد. در بخش ماینینگ باید با نگاه جامع بخش های مختلف به عنوان صنعت پذیرفته شود. در فضای محدودیت مراودات ارزی باید بتوانیم قوانینی وضع کنیم که از طریق آن برای کشور، ارزآوری داشته باشد. تا زمانی که در بخش انرژی سوبسید داشته باشیم و در حوزه ی ارز های دیجیتال، قوانین درستی وضع نکنیم، نگرانی های همواره ی یارانه و انرژی وجود خواهد داشت. و راه حل آن هم برخورد سلبی نیست بلکه اصلاح نظام یارانه ای است. اگر میزان حق مصرف هر فرد مشخص باشد و اگر از آن میزان بیشتر، سوبسید یارانه دریافت نکند به این ترتیب دغدغه دولت مبنی بر سوءاستفاده یارانه ای نیز مرتفع خواهد شد.
چرا در سیاستگذاری تعلل می کنند؟
این حوزه چون یک فناوری نوپدید در جهان است، افراد کمی در آن متخصص هستند. از این رو بزرگترین اشتباهی که رخ داده این است که نهاد های ذی نفع نگرانند که از این فناوری و رشد آن متاثر شوند و حاضر نیستند که با سمن ها (سازمان های مردم نهاد) و صاحب نظران این حوزه جلسات مشورتی داشته باشند. این حوزه از فناوری مانند سایر بخش ها نیست و نیازمند کسانی است که در این زمینه حرفه ای باشند تا بتوانند از اظهار نظر های سوگیرانه جلوگیری کرده و از سر عدم آگاهی خسران بزرگی برای کشور به بار نیاورند. فعالین فردی و جمعی بسیاری در این حوزه هستند که می توانند طرف مشورت نهاد ها باشند که البته متاسفانه تا امروز از ظرفیت حضور آنان استفاده نشده است.
با توجه به اینکه یکی از اهداف رمز ارز بر پایه بلاکچین تبدیل شدن به ارز جهانی بوده است، چقدر ارائه ی رمزارز «ملی» ممکن است؟
با اینکه رمز ارز ملی با فلسفه ی وجودی کریپتوکارنسی ها یا ارز های رمزنگاری شده، منافات اساسی دارد گاهی ما برای فرهنگ سازی و همراه کردن افراد با روند نوآوری مجبوریم که این مسیر را برویم. پیشنهاد ارائه رمز ارز ملی جکایت از وجود نگرانی بسیار زیادی که در تبدیل شدن ناگهانی یک اسکناس یا ارز ملی به ارز مجازی که هیچ پهنه ی جغرافیایی را نمی شناسد، دارد. هضم این نوآوری برای بسیاری از کشور ها و نهاد های قانون گذار مشکل است بنابراین سعی می کنند این مسیر را پله پله طی کنند. این ارز ها از بنیان با قاعده ی دیگری متولد شده اند که از منطقه ی جغرافیایی فراتر باشند اما رمز ارز ملی یا منطقه ای، تنها ارائه دادن یک تفسیر بسیار محدود از این تکنولوژی است که استفاده ی محدودتری هم در پی خواهد داشت. اما در این زمینه مهم این است که از تجربه ی جهانی استفاده کنیم و بیش از اینکه نگران ضرب سکه باشیم باید سعی کنیم فناوری پس زمینه ی آن را بشناسیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: