پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۲۱۹۳
۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
0
رشد فعلی اقتصاد چین، به کمترین حد از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی رسیده است.

پول‌نیوز - چین رشد اقتصادی خود در سه ماهه دوم امسال را ۶/۲ درصد اعلام کرد که پایین ترین رقم در ۳۰ سال اخیر است.

 

به گزارش پول نیوز به نقل از بی بی سی، رشد اقتصادی چین درحالی کاهش یافته که جنگی تجاری میان این کشور و آمریکا در جریان است. دونالد ترامپ، تعرفه واردات گروهی از کالاهای چینی را بالا برده که باعث کاهش صادرات چین شده و به اقتصاد این کشور ضربه زده است.

 

پایین ترین رشد اقتصادی چین در 30 سال اخیر رقم خورد

چین هم در اقدام متقابل روی کالاهای آمریکایی تعرفه وضع کرده است. البته رهبران دو کشور ماه پیش در جریان اجلاس گروه ۲۰ برسر کاهش تنش و صلح تجاری توافق کردند.

 

نمودار زیر، رشد اقتصادی چین را در چهار دهه اخیر نشان می‌دهد. رشد فعلی اقتصاد چین، به کمترین حد از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی رسیده است. در آن دوران سرکوب جنبش‌های دموکراسی‌خواهی و بعد از آن بحران اقتصادی آسیا رشد اقتصادی چین را کاهش داد، اما از اواخر این دهه، رشد انفجاری چین آغاز شد و همچنان با وجود آهسته شدن ادامه دارد.

پایین ترین رشد اقتصادی چین در 30 سال اخیر رقم خورد

 

با وجود آسیب‌های جنگ تجاری با آمریکا، افزایش مصرف داخلی چین، باعث شده که رشد اقتصادی همچنان در مقایسه با کشورهای توسعه یافته قابل توجه باشد.

 

برای مقایسه، رشد اقتصادی آمریکا حدود ۲/۳ درصد و اتحادیه اروپا حدود ۲/۴ درصد است. آنچه باعث رشد داخلی و افزایش مصرف در اقتصاد چین شده هم نتیجه اقدامات پکن در کاهش مالیات و افزایش سرمایه‌گذاری است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار