پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

5G چگونه آینده ی کشاورزی و دامداری را دگرگون می کند؟
کد خبر: ۳۱۱۹۸۴
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
0
شبکه ارتباطات نسل پنجم می تواند با اتوماتیک کردن فرآیند های کشاورزی و دامداری نیاز های جمعیت رو به رشد کره زمین را پاسخ دهد.

به گزارش پول نیوز به نقل از سی.ان.ان بیزینس؛ 5G روی تعداد زیادی از صنایع تاثیرگذار است. یکی از صنایعی که 5G می تواند تاثیر به سزایی بر آن داشته باشد، صنعت قدیمی کشاورزی است.

بقای کشاورزی و دامداری در دامن نوآوری های تکنولوژیک
شبکه های نسل پنجم ارتباطات 5G، میتوانند 100 برابر سریعتر از 4G باشند و باید بدانیم که برقراری ارتباط بین دستگاه ها و سرورها از طریق آن ها بسیار سریعتر است. 5G همچنین می تواند اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به سایر شبکه ها حمل کنند.


این یک فناوری ایده آل برای انتقال اطلاعات از طریق سنسورهای از راه دور و هواپیماهای بدون سرنشین است و می تواند به خودکار سازی فرآیندهای کشاورزی کمک می کند و ابزاری کلیدی برای کشاورزان باشد. هواپیماهای بدون سرنشین که از راه 5G به پرواز در می آیند، به بهبود تولید سیب زمینی در هلند کمک کرده اند. همچنین در ژاپن، سنسورهای 5G برای نظارت بر دمای آب و غلظت نمک مزارع صدف استفاده می شود.


اولین برنامه 5G اختصاص یافته به فضای روستایی رونمایی از یک اپلیکیشن در انگلستان براب گوشی های هوشمند که در ماه مارس به نام «من+مو» راه‌اندازی کرد که به کشاورزان امکان می‌دهد تا گاو مورند نظرشان را به برنامه متصل کنند و با دنبال کردن آن و به روز رسانی روزانه برنامه ی سلامت آن، رفتار حیوان را زیر نظر دارند.


این سیستم که بر روی گاوها در مرکز آگری-اِپی در سامرست انگلستان مورد آزمایش قرار می‌گیرد، بودجه ی این فناوری از طریق کمک بلاعوض دولت بریتانیا تامین‌شده و از سوی شرکت فن‌آوری سیسکو ( CSCO) حمایت می‌شود.


به گردن گاو ها یقه هایی مجهز به 5G متصل است که همه ی اطلاعات از آنچه که می خورند تا زمانی که به خواب می روند را به برنامه بر روی گوشی هوشمند می فرستد . کشاورزان می توانند فورا اطلاعات را ببینند و آن را به دامپزشکان یا متخصصان تغذیه انتقال دهند. این موجب آرامش خاطر دامداران می شود و گاوهای خوشحال، سالم و عادی که در صورت ظهور اولین علائم بیماری یا بارداری به دامداران هشدار می دهند. این موضوع بخش زیادی از نگرانی های معمول دامداران و کشاورزان را رفع می کند.

بقای کشاورزی و دامداری در دامن نوآوری های تکنولوژیک
طرفداران این تکنولوژی ادعا می کنند که وسعت مزارع کشاورزی زیاد است و شبکه های نسل پنجم ارتباطات به دلیل آن که می توانند اطلاعات زیادی را در خود ضبط کنند، قابلیت آن را دارند که بر مناطق وسیع و بخش های زیادی از زمین های کشاورزی نظارت داشته باشند.


این فن‌آوری می‌تواند به سیستم‌های آبیاری کمک کند تا در زمان بهینه روز روشن شوند و یا احشام در را به سمت مناطقی هدایت کند که که بهترین مواد غذایی را دارند تا آنجا به چرا مشغول شوند. با بهبود فرآیند های کشاورزی و دامداری، چرخه ی تولید غذای بیشتر و سالم تر امکان پذیر خواهد بود.


چرا اتوماسیون و خودکار سازی فرآیند ها اهمیت دارد؟
سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که به منظور تامین نیازهای فزاینده جمعیت رو به رشد، این سیاره باید بتواند در سال 2050، 70درصد بیشتر از سال 2009 غذا تولید کند. براساس گزارشی از این سازمان؛ برای پاسخگویی به این نیاز، کشاورزان به فن‌آوری‌های جدید نیاز خواهند داشت تا بتوانند با حذف نیروی یدی، تولید بیشتر در تعداد زمین‌های محدود داسته باشند.


در سال 2017، پروژه 5G به نام «اول روستا» در جهان به اولین کارخانه ای تبدیل شد که بدون هیچ کمکی از سوی انسان، محصول خود را کاشت، داشت و از زمین برداشت کرد. به این ترتیب که تراکتورهای جداگانه بذرها را می کاشتند، هواپیماهای بدون سرنشین با سنسورهای مخصوص محصول را تحت نظارت قرار می دادند و ماشین های کوچکتر نمونه ها را برای ارزیابی کالاها و آفت کش ها مورد بررسی قرار می دادند.


این پروژه که به نام Hands-Free Hectare نامیده شد، در سال 2018 یک برداشت موفق دیگر را گزارش کرد. اکنون از تکنولوژی 5G برای افزایش دقت بهبود در آبیاری محصول استفاده می شود. جاناتان گیل، پژوهشگر دانشگاه هارپر آدامز در مورد این دست نوآوری ها گفت: «این نه تنها به حفظ کشاورزی کمک می کند، بلکه برای آنانی که این کار را انجام می دهند، راحت تر خواهد شد.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: