کد خبر: ۳۱۱۷۰
۲۸ آذر ۱۳۸۹ - ۲۳:۱۶
0
نیروهای امنیتی ایالت سلانگور مالزی، شب عاشورا با حمله به “حسینیه شیعیان” ضمن برهم زدن مراسم عزای حسینی، تعدادی از عزاداران حسینی را بازداشت کردند.
 به گزارش ابنا شب عاشورای ۱۴۳۲ (مقارن با ۱۵ دسامبر ۲۰۱۰) گروه دویست نفره شیعیان در “حسینیه حوزه امام علی بن موسی الرضا علیه السلام” در منطقه “سری گُمباک ـ Seri Gombak” واقع در ایالت “سلانگور” (به تلفظ محلی: “سلانجور”) در کشور مالزی، گرد هم آمدند.

خبرهای دریافتی از مالزی حاکی است این جمعیت که متشکل از ۱۰۵ نفر از شیعیان مرد و زن مالزیایی، چند اندونزیایی، دو میانماری و بقیه شیعیان ایرانی و پاکستانی مقیم مالزی بودند، مراسم عزاداری خود را ساعت هشت بعد از ظهر (به وقت محلی) آغاز کردند. برنامه با اقامه نماز مغرب و عشاء آغاز گردید و با قرائت زیارت عاشورا و بیان شرح مختصری از واقعه کربلا ادامه یافت.

آنگاه «حجت الاسلام والمسلمین محسن رادمرد» از مبلغان ایرانی، به ایراد سخنرانی پرداخت که سخنان وی توسط «حجت الاسلام حاجی محمد کامل زهیری بن عبدالعزیز» از روحانیون شیعه بومی به زبان مالائی ترجمه می‏شد.

به گزارش آینده این سخنرانی با موضوع “نقش‏ها و مشخصه‏های مؤمنین مسلمان” ادامه داشت که ناگهان حدود ساعت ۱۰:۱۵ شب عده‏ای که خود را افسران مجری قانون از “سازمان امور دینی ایالت سلانگور (JAIS)” معرفی می‏کردند به محل عزاداری حمله کردند.

این افسران به همراه مأمورین پلیس از ادامه سخنرانی جلوگیری کردند و حکمی قضائی را قرائت کردند که یورش آنها را توجیه می‏کرد. بر اساس این گزارش همچنین برخی از افسران با کفش وارد محل شدند که این امر خشم شدید شرکت‏کنندگان را بر انگیخت که خشم آنها باعث شد که افسران کفش خود را درآورند. شرکت کنندگان در مراسم هم برای کاهش تنش بر پیامبر و خاندانش صلوات فرستادند. افسران سپس از شرکت کنندگان خواستند که، در حین بازرسی محل توسط آنها، آرام و ساکت باشند.

در این بازرسی، شناسنامه‏ها یا گذرنامه‏های همه افراد حاضر به همراه برخی کتب و نمادهای شیعی از جمله قرآن کریم، مفاتیح الجنان، تربت، پوستر، بنر، تصاویر و … جمع‏آوری شد.

پس از این حمله « آقای کامل زهیری» و «حجت الاسلام والمسلمین رادمرد» به همراه حدود دویست نفر از شیعیان عزادار بازداشت شدند. افراد بازداشت‏شده پس از ساعاتی آزاد شدند؛ اما آقایان زهیری و رادمرد برای بازجویی برده شدند و این بازجویی تا ساعت ۲:۰۰ بامداد ادامه یافت. سپس از آنها خواسته شد که جهت بررسی بیشتر جزئیات، ساعت ۱۰:۰۰ صبح فردا در دادگاه شریعت کوانگ حاضر شوند.
.
آنها پس از این محاکمه ابتدایی، با قرار وثیقه‏ای سنگین آزاد شدند و رسیدگی به پرونده ایشان به جلسه دادرسی جنایی در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۱ موکول شد. پاسپورت آقای رادمرد نیز تا زمان تشکیل دادگاه بعدی ضبط گردید.

همچنین یکایک حاضران در عزاداری، باید ضمن حضور در سازمان دینی سلانگور، در جلسات خصوصی مورد بازجویی قرار گیرند و سپس در ماه مارس ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) در دادگاه تابعه شریعت نیز حضور بهم رسانند.

حمله به مجلس عزاداری در مالزی وبازداشت

حمله به مجلس عزاداری در مالزی وبازداشتتبلیغات سنگین و دروغین

پس از این بازداشت‏ها تبلیغات سنگین و دروغینی علیه تشیع نیز آغاز شد؛ از جمله سازمان امور دینی سلانجور در بیانیه‏ای که صادر کرد اعلام نمود: «شیعیان مالزی می‏خواهند نظام پادشاهی این کشور را واژگون کنند»!

همچنین در حالی که شبکه‏های خبری مالزی اقدام به انعکاس گسترده تصاویر شیعیان بازداشت‏شده در دادگاه نموده بودند، رییس سازمان امور دینی سلانگور ـ که تحت تأثیر وهابیت است ـ با حضور در تلویزیون، تهمت‏های ناروایی علیه شیعیان مطرح کرد.

«داتوک محمد خورسین مناوی ـ Datuk Muhammed Khusrin Munawi» طی مصاحبه‏ای که در حین یورش نیروها به حوزه امام رضا (ع) در خارج از این محل انجام داده بود اظهار داشت:

۱٫ دفتر من از زمان شروع فعالیت این مرکز در دو سال گذشته، تحقیقات زیادی در مورد فعالیت های آن انجام داده و مدارک کافی را در مورد گروه شیعیان، قبل از انجام این عملیات! در اختیار داشته است.

۲٫ این عملیات بزرگترین عملیاتی بوده است که تا کنون علیه “تعالیم منحرف” در سلانگور صورت گرفته است.

۳٫ این گروه برای تحقیقات بیشتر به دفتر وی آورده خواهند شد و آنگاه مورد پیگرد قرار خواهند گرفت. ما اعتقاد داریم که تعالیم انحرافی این گروه(!) در سایر ایالت‏ها نیز ترویج شده است.

۴٫ این عملیات علیه دویست نفر از جمله اتباع خارجه ـ که مظنون به هویت ایرانی هستند(!) ـ صورت گرفته است.

۵٫ ما آنها را به جرم نقض فتوای مفتی سلانگور و براساس ماده ۱۲(c) قانون تشکیلات اسلامی مصوب سال ۱۹۸۹ مورد پیگرد قرار خواهیم داد که فتوا داده است که “تشیع از تعالیم اهل السنة والجماعة یا تعالیم حقیقی و واقعی اسلام منحرف است”.

۶٫ آنان با مجاز دانستن ازدواج متعه (نکاح قراردادی) عده ای را اغوا کرده و به تشیع می‏خوانند!!

۷٫ حج در نزد آنان واجب نیست و زیارت امام حسین [ع] در نزد آنها کافی است که آنها را به بهشت رهنمون شود!

۸٫ آنها اقامه توأم نمازهای یومیه (صبح و ظهر و عصر و مغرب و عشاء) را بدون ضرورت، یا در صورت ۹۰ کیلومتر مسافرت، مجاز می شمارند!

۹٫ سبک کردن عبادات، یکی از جاذبه های پیروان تشیع است.

۱۰٫ برخی از آنها بسیار متعصب هستند و ما را مسلمان نمی دانند و خون ما برای آنها حلال است.

۱۱٫ به نظر آنها اگر پیروان اهل سنت را بکشند این جهاد به شمار می رود. به نظر من این اعتقاد آنها را نسبت به سایر تعالیم انحرافی به منحرفین بسیار خطرناک تبدیل می کند.

۱۲٫ براساس شواهد و مدارکی که ما در دست داریم، این گروه از شیعیان تندرو هستند و به نظر من اگر ما اجازه دهیم این گروه نسبت به سایر گروهها تعالیم انحرافی بسیار خطرناکی را ترویج خواهند کرد و این امر باعث تهدید امنیت مالی ما خواهد شد.

خورسین در پایان تأکید کرد: همه دستگیر شدگان براساس ماده ۱۲ (c) قانون مصوب ۱۹۹۵ در قانون شرعی جنائی مورد پیگرد قرار خواهند گرفت که این قانون کسانی را تحت پیگرد قرار می دهد که مجموعه دستورات و فتوای صادره از سوی مقامات مذهبی را مورد اهانت، تنازع و اختلاف و نقض قرار می دهند».

این در حالی است که برخی از حضار بازداشت‏شده، از استادان دانشگاه‏ها، دانشجویان، حقوقدانان و کارکنان دولتی مالزی بوده‏اند.

تأثیرات وهابیت

واضح است اتهاماتی که خورسین بیان کرد هیچ یک واقعیت ندارد ؛ بلکه همه نظرات شخصی اوست که تحت تأثیر اندیشه‏های وهابی، به شیعیان وارد کرده و بسیاری از آنها در فتوای مفتی سلانگور نیز ثبت شده است! این فتوا، هم اکنون به عنوان قانون، مبنای فشار بر شیعیان است.

این نکات در روزنامه های سلانگور ـ در ویژه نامه مربوط به فتاوای سلانگور ـ نیز چاپ شده است. در بین فتاوای منتشره در روزنامه ها این اتهام نیز وجود دارد که: “شیعیان احادیث منقول از اهل سنت را رد می کنند و به صحابه پیامبر (ص) اتهام کفر وارد می کنند!”. این اتهامات، بارها و بارها از سوی علمای شیعه پاسخ داده شده و رد گردیده است.

بر اساس فتوای مفتی سلانگور، تشیع از اهل السنة والجماعة منحرف است زیرا برخی از تعالیم آن با افکار عقیدتی و سیره‏ای اهل سنت و جماعت تضاد و تناقض دارد.

اعتراضات گسترده

اما این اقدامات شدید و غیر قابل قبول، اعتراضات گسترده‏ای را در پی داشت. از جمله شیعیان تایلند فردا در اعتراض به این مسأله تظاهرات خواهند کرد.

همچنین صبح فردا طلاب مالزیایی قم با حضور در سفارت مالزی در تهران، اعتراض خود را نسبت به این عملکرد اعلام خواهند کرد.

خطر افراطیون وهابی برای کشور مالزی

شایان ذکر است کشور مالزی حدود بیست هزار شیعه بومی دارد. ضمن اینکه بیش از سی هزار نفر ایرانی نیز در مالزی زندگی، کار یا تحصیل می‏کنند و اینگونه اقدامات افراطی و تبلیغات دروغین، زندگی و امنیت آنان را به خطر می‏اندازد و به اقتصاد و محبوبیت مالزی نیز ضربه وارد خواهد کرد.

کشور مالزی، دارای نظام پادشاهی مشروطه است و به شکل فدرالی اداره می‏شود. این کشور دارای ۱۳ ایالت است و فرماندار اکثر ایالات آن را اصطلاحاً «شاه» می‌نامند.

شاه‏نشین‏های “جوهور”، “کداه”، “پاهنگ”، “نگری سمبیلان”، “کلانتان”، “پراک”، “سلانگور”، “پرلیس” و “ترنگانا” و مناطق “ملاکا”، “پنانگ”، “پوتراجایا” و “کوآلالامپور” هرکدام دارای قوانین مستقل خود هستند و تنها این ایالت سلانگور است که این فتاوا و قوانین عجیب و غریب را دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: