کد خبر: ۳۱۱۶۰
۲۸ آذر ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۵
0
با بودجه دستگاه دیپلماسی عمومی آمریکا سریال 24 افغانی برای بسترسازی ایجاد جامعه مدنی، استفاده از پلیس زن برای برابری جنسیتی و ارتقای محبوبیت پلیس جهت واگذاری امنیت کشور به پلیس افغانستان ساخته شده است.
به گزارش خبرنگار مشرق، با بودجه دستگاه دیپلماسی عمومی ایالات متحده آمریکا و با کمک تلویزیون استرالیا، مجموعه‌ای شبیه سریال پرمخاطب 24، بنام "عقاب چهار" که برای نشان دادن یک گروه زبده پلیس افغانستان است تهیه می‌شود. این مجموعه با هدف سیاسی تولید شد اما حالا به نظر سرگرم کننده نیز شده است. سخنگوی سفارت آمریکا به صراحت اذعان کرده است که این سریال برای عرصه سازی در جامعه افغان، به منظور ارتقای محبوبیت پلیس به جهت پذیرش واگذاری مسئولیت امنیت کشور به پلیس و ارتش افغانستان در سه سال آینده ساخته شده است.

سازندگان این سریال با توجه به شناخت عمیق جامعه سنتی افغانستان، جزییات دراماتیکی را در اثر خود گنجانده اند که به بستر سازی در جامعه افغان خواهد انجامید. حضور دو زن در تیم چهار نفره، همکاری دو جنس مخالف در هر اتاق پلیس در یک جامعه مردسالار اسلامی. برابری جنسیتی به عنوان یک ارزش ایده‌آل از جمله مواردی است که ارزش های جامعه مدنی را در افغانستان تقویت خواهد کرد.

نمایش پلیس افغانستان

در یک صحنه از این درام پلیس افغانستان "عقاب چهار" مجموعه در مورد یک گروه زبده پلیس با هدف تقویت تصویر نیروی پلیس این کشور، فرمجان ابراهیم در نقش "بکتاش" و مریم شریفی در نقش "لودمیلا"، افسر زن فناوری اطلاعات دیده می‌شود.
یک بمب‌گذار انتحاری آزادانه در شهر می‌گردد و زمان به سرعت سپری می‌شود. در حالیکه تیم زبده پلیس افغانستان در کمال آرامش و خونسردی با یک افسر ارشد در خیابان‌ها در حال گشت‌زنی و به دنبال کسب خبر و اطلاعات هستند.

در واقعیت پلیس افغانستان بیشتر به ناشی‌گری، مصرف مواد مخدر و ترساندن شهروندان معروف است تا به نمایش رفتارهای ارزشی. اما در مجموعه محبوب تلویزیونی "عقاب چهار" امکانات، توانمندی‌ها و کار تیمی آنها اصلا با واقعیت سازگار نیست.

این نمایش با ارائه یک سری ارزش‌های مطلق و با یک موسیقی نو که تاکنون تقریبا از 13 قسمت نصف آن به نمایش در آمده است، در حال حاضر پرطرفدارترین برنامه تلویزیونی در "تولو تی وی" پربیننده‌ترین ایستگاه تلویزیونی این کشور است.

اما گاهی اوقات با نشان دادن صحنه‌هایی از کابل، پایتخت افغانستان، از کودکانی که در سطح شهر تکدی‌گری می‌کنند یا تجار تلفن همراه به دست، سعی در همراه کردن بیننده با فضای موجود در آنجا را دارد.

اما با وجود این طرفداران مشتاق، چالش‌هایی نیز وجود دارد. مانند یک ملای عصبانی که سعی داشت با یک گروه از اراذل و اوباش و تهدید به مرگ بازیگران از طرف طالبان، مانع از تولید فیلم شود.
فرمجان ابراهیم، بازیگر تقش بکتاش پلیس مغرور تازه کار، گفت: "ما در ابتدا نمی‌دانستیم چه پاسخ باید به پلیس ها و مخالفان ساخت این فیلم بدهیم، اما وقتی که مشکل را توانستیم حل کنیم پلیس‌ها بعد از آن مرا برادر خطاب کرده و تبریک می‌گفتند."

بیشتر بینندگان احتمالا از اینکه این مجموعه با کمک مالی بخش دیپلماسی عمومی سفارت ایالات متحده آمریکا ساخته می‌شود اطلاعی ندارند. آنها علیرغم حمایت مالی از این مجموعه حاضر به افشای هزینه آن نیستند و برای اینکه نشان دهند افعانی‌ها در این مجموعه بازی می‌کنند از گروه تولید تلویزیون استرالیا استفاده می‌کنند.

بالا بردن احترام نیروهای امنیتی افغان در جامعه و ارائه یک تصویر کیفی از آنها برای ایالات متحده که امیدوار است پلیس و ارتش افغان آماده پذیرش مسؤولیت امنیت کشور در طول سه سال آینده باشند بسیار مهم و اساسی است، هدفی که در نظر برخی‌ها بیش از حد خوش بینانه است.
"کیتلین هیدن"، سخنگوی سفارت، گفت: "ما به این مجموعه به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنیم و فقط به عنوان کمک به حمایت از بخش رسانه‌ای افغانستان، اما همچنان امیدواریم مردم را به گفت‌وگو در مورد نقش پلیس در جامعه، و قابلیت‌های رو به رشد آنها ترغیب کنیم."

یکی دیگر از تلاش‌های ایالات متحده که برای سال آینده برنامه‌ریزی شده است، یک نمایش واقعی برای تجهیز کردن ارتش افغانستان است.

اگر "عقاب چهار" یک برنامه سرگرمی با اهداف سیاسی باشد، به هدف خود رسیده است. این برنامه جزئیات یک مجموعه پلیسی را داراست، عکس‌العمل سریع؛ استمرار و پیگیری، جذابیت سینمایی و تعاملات بین اعضای تیم چهار نفره و فرمانده جدی ولی دوست داشتنی، فرمانده امین (که از یک راز پنهان در عذاب است).

سازندگان افغانی و استرالیایی اشاره کردند که "عقاب چهار" الهام گرفته شده از فیلم "24" آمریکایی است. خلق و خوی و فضاها مشابه هستند، اما شخصیت اصلی شباهتی به شخصیت "جک باور" در شکنجه متهمان ندارد.
بکتاش گاهی اوقات از کوره در رفته و عصبانی می‌شود، و کامران، همکار مسن‌تر وی، به او نشان می‌دهد که خوبی و ملاطفت از زور و شقاوت بهتر است.

ابراهیم گفت: "نقش من اساسا مثبت است، اما شخصیت بی‌نظمی است که باید چیزهای زیادی بیاموزد"، برای مثال هرگاه که به نصیحت بکتاش گوش نمی‌دهد در چند صحنه بعد زخمی می‌شود. ابراهیم با خنده می‌افزاید: " او اطاعت نمی‌کند و مجروح می‌شود."

تولید کننده نمایش به خوبی و به تعداد زیاد از جزئیات دراماتیک استفاده می‌کند، از جمله حضور دو زن در تیم چهار نفره، همکاری دو جنس مخالف در هر اتاق پلیس در یک جامعه مردسالار اسلامی.
سازندگان این نمایش علیرغم آنچه که در افغانستان وجود دارد به برابری جنسیتی به عنوان یک ارزش ایده‌آل که باید تقویت شود نگاه می‌کنند.

پیدا کردن بازیگر نقش اول زن بسیار دشوار بود. تعداد بازیگران مرد و نسبت آنها به زنان در تست‌های اولیه بسیار زیاد بود. یک بازیگر به دلیل فشار خانواده حاضر به بازی نشد و نویسندگان نقش وی را حذف کردند. در یک جای دیگر تهیه کننده "ترودی آن تیرنی"، از یک بازیگر زن استرالیایی برای ایفای نقش یک همسر ساکت و جنازه خونین زنان استفاده کرد.

شخصیت‌های زن عمدتا در دفتر هستند، بازتاب این واقعیت که زنان افغان کمتر در ملاء عام دیده می‌شوند. اما یکی از آنها، "لورمیلا"، متخصص کامپیوتر است که بی‌وقفه مظنونان را از طریق فضای مجازی تعقیب می‌کند. او در متن دیالوگ‌های ثابتی دارد که به تناوب ادا می‌شود، مثل "محل دقیقشو پیدا کردم" و یا "به نظر یک تله میاد."

تا حدودی نیز یک داستان عاشقانه پاک بین لودمیلا که با آن روسری سیاه و لباس‌های گشاد شبیه بازیگران هالیوودی بوده و بکتاش تندخو وجود دارد. دو نفری که به سنت عاشقانه‌های کمدی کلاسیک در بیشتر جاها با هم کلنجار می‌روند.
لودمیلا نهایتا وقتی که احساس و درک بکتاش در مورد قتل ناخواسته‌ای که مرتکب شده بود را درک می‌کند به سمت او متمایل می‌شود. در فصل آخر آنها برای دیدن پدر لودمیلا برنامه‌ریزی می‌کنند.

تیرنی گفت: "هیچ وقت آنها در چشمان همدیگر خیره نمی‌شوند، اما هر کسی با دیدن آنها می‌تواند بفهمد که رابطه‌ای بینشان وجود دارد."

حتی اگر محبوبیت نمایش باعث بهبود جایگاه پلیس افغان در جامعه نیز نشود، مسئولین معتقدند که به بسیاری از جنبه‌های زندگی در افغانستان به صورت واقعی پرداخته شده است. برای مثال زمانی که فرمانده امین مورد اخاذی قرار می‌گیرد و پسرش ربوده می‌شود، او به وظایف خود وفادار می‌ماند و فاسد نمی‌شود.

غفار آزاد کارگردان فیلم می‌گوید: "این‌ها بخشی از واقعیت اجتماعی ما هستند: قاچاق مواد مخدر، بمب‌های انتحاری، شورشیان و آدم ربایی. همه این‌ها در این مجموعه نشان داده شده است، پس می‌توان گفت که ما حقیقت را گفته‌ایم."
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها