پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

پول نیوز گزارش فصلی مرکز آمار ایران از وضعیت اقتصادی کشور را بررسی می‌کند
کد خبر: ۳۱۱۵۵۵
۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
0
کاهش و محدودیتِ وارادات نه تنها هیچ کمکی به توسعه اقتصاد مقاومتی نکرده بلکه صادرات ما را هم سخت‌تر کرده است.

پول‌نیوز - زمستان بعدی هم گذشت؛ نرخ بیکاری تقریبا ثابت ماند، نرخ تورم به 26 درصد رسید، قیمت مسکن 80 درصد گران‌تر شده و واردات ایران از گمرکات، 36 درصد کاهش‌ پیدا کرد. این خلاصه‌ای از گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان سال 97 است. به گزارش خبرنگار پول نیوز، در شرایطی که قرار بود فقر ریشه‌کن شود، نرخ بیکاری کاهش پیدا کند و تورم روی مرز تک رقمی باقی بماند، شرایط بین‌المللی همه چیز را بهم زد. مرکز آمار ایران اعلام کرده است که در زمستان 97، نرخ بیکاری جمعیت ١٠ ساله و بیشتر 12.1 درصد بوده که نسبت به فصل پاییز 97، 0.4 درصد افزایش را تجربه کرده است. البته مدت‌هاست که نرخ بیکاری رسمی کشور در مزر 11 و 12 درصدی نوسان می‌کند و نابه‌سامانی‌های اقتصادی اجازه نمی‌دهد که کاهش جدی را تجربه کند.

 

زمستان اقتصادبر اساس این گزارش، شاخص قيمت كالاها و خدمات مصرفي كل كشور (بر مبنای سال پایه ١٣٩٥) رقم 159.1 بوده است كه درصد تغییرات دوازده ماه منتهي به اسفند 97 نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم) 26.9 درصد اعلام شده.

مسکن یکی دیگر از ابعادی است که در گزارش اخیر مرکز آمار ایران مورد بررسی قرار گرفته است. متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران 10 میلیون و 667 هزار تومان اعلام شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ٨١,٧ درصد رشد داشته است. این در حالی است که رشد قیمت مسکن هنوز هم در پایتخت متوقف نشده و در روزهای اخیر تا مرز (میانگین) 12 میلیون تومان برای هر متر مربع هم پیش‌روی کرده است.

بورس بر خلاف همیشه‌اش روزهای خوشی را در سال گذشته تجربه کرد. بازدهی بازار سرمایه به واسطه نوسان‌های شدید نرخ طلا و ارز، بالا و بالاتر رفت و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با 14.5درصد رشد نسبت به فصل گذشته در زمستان97، به 178659 واحد رسید. همچنین شاخص کل فرابورس ایران با 26.1 درصد رشد نسبت به فصل گذشته به 2258 واحد رسیده است.

همچنین کل واردات از گمرکات جمهوری اسلامی ایران 8175 هزار تن و به ارزش 9992 میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 27.8 درصد و به لحاظ ارزش 36.2 درصد کاهش داشته است. کاهشی که بسیاری از اقتصاددانان آن را عامل کمبود کالاها، گرانی و احتکار در بازار می‌دانند.

در این فصل کل صادرات از گمرک جمهوری اسلامی ایران 29867 هزار تن و به ارزش 10922 میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزن 30.7 درصد و به لحاظ ارزش 27.4 درصد کاهش داشته است. و این یعنی کاهش وارادات ما نه تنها هیچ کمکی به توسعه اقتصاد مقاومتی نکرده بلکه صادرات ما را هم سخت‌تر کرده است.

گفتنی است در زمستانی که گذشت متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سبد اوپک 61.8 دلار بوده که نسبت به فصل پاییز 11.5 درصد کاهش داشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
بله
خیر
من در مرحله اول هم نمی گرفتم.
پرطرفدار