پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

گفتگوی پول نیوز با مهرداد تقی زاده کارشناس حمل و نقل و ترافیک؛
کد خبر: ۳۱۱۴۲۶
۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
0
پس از اعمال محدودیت تردد در طرح کنترل آلودگی هوا، توسعه ی حمل و نقل عمومی باید الویت قرار بگیرد.
پول نیوز، نازنین افتخار -  همزمان با گذشت دو هفته از اجرایی شدن طرح جدید کنترل آلودگی هوا و کنار گذاشتن طرح چهارده ساله ی زوج و فرد، لازم دیدیم گفتگویی با مهرداد تقی زاده معاون سابق وزارت راه و شهرسازی و کارشناس حمل و نقل و ترافیک داشته باشیم تا  نگاهی نو به زیر و بم این طرح بیندازیم :

طرح کنترل آلودگی هوا؛ جایگزین اصولی یک طرح بی پایه!

آقای تقی زاده؛ خبر هایی مبنی بر کمبود زیر ساخت ها برای طرح جدید منتشر شده است به ما بگویید این طرح از کمبود چه زیرساخت هایی رنج می برد؟
از آن جایی که این طرح بر شانه های طرح زوج و فرد ایستاده است، از نظر زیر ساختی تکمیل است و مشکلی ندارد. طرح کنترل آلودگی هوا هم دوربین های لازم را دارد و هم دارای یک سیستم کارآی مدیریتی فن آوری اطلاعات مبتنی بر آی.تی است که تمام اطلاعات افرادی که به مسیر قبلی زوج و فرد وارد می شدند را به همان شکل سابق  ضبط می کنند و تنها تفاوت موجود در طرح جدید با طرح قبلی، نوع مکانیزم و آن است که تردد را با ساز و کار خاصی در ساعات خاصی محدود کرده است و ملاک آن زوج یا فرد بودن پلاک خودرو ها نیست. خوبی طرح جدید،این است که مشابهش سال هاست در کشور های دیگر با ساز و کار اصولی Low-emession zone به دنبال کنترل آلودگی هوا اجرا می شود و یک کار اصولی درست است. به طور کلی باید گفت همان اندازه که طرح زوج و فرد بی پایه بود و کارشناسان بخش حمل و نقل همواره با آن مخالف بودند، با اجرای طرح کنترل آلودگی هوا موافق هستند.

منطق تردد 20 روزه  چیست؟
در زمان اجرای طرح زوج و فرد، یک نفر فقط می توانست یا روز های زوج تردد داشته باشد یا روز های فرد ولی در طرح کنترل آلودگی هوا در هر فصل اگر تعطیلات رسمی و جمعه ها را در نظر نگیریم در واقع اجرای طرح از 90 روز در هر فصل به 36 روز کاهش پیدا می کند. بنابراین 36 روز به 20 روز کاهش یافته است و نه 90 روز. علت آن هم این است که امروز تعداد خودرو ها چند برابر شده اند و همچنین پنج سال است که هزینه ی سوخت ثابت است که همین استفاده از خودروی شخصی را زیاد کرده و زمان آن رسیده است که محدودیت هایی جهت ورود به محدوده آلودگی هوا ایجاد شود تا مردم بتوانند هوای سالم تری را تنفس کنند.

شهرداری چه اقدامات جانبی برای نتیجه بخشی طرح کنترل آلودگی هوا به جز اعمال جریمه و محدودیت تردد، می تواند مد نظر داشته باشد؟
نکته ی خیلی مهمی که همگام با اجرای این طرح باید به آن توجه شود، توسعه ی حمل و نقل عمومی است. زمانی که از شهروندان می خواهیم که کمتر وارد محدوده ی آلودگی هوا شوند یا کمتر از خودروی شخصی استفاده کنند باید راهکار جایگزینی هم برای آن ها ارائه کنیم. طی چند سال گذشته، حمل و نقل عمومی در تهران از جهت مترو و بی.آر.تی توسعه ی خوبی داشته است. در حال حاضر 10 خط بی.آر.تی و همچنین 7 خط مترو در تهران با ظرفیت بسیار بالا فعال است که این خود نشان دهنده ی آن است که مردم در صورت وجود سرویس خوب حمل و نقلی از آن استقبال خواهند کرد. الان موعد آن است که خطوط مترو با موافقت شورای عالی ترافیک وزارت کشور باز هم باید افزایش یابند. به گفته ی محسن پورسیدآقایی، معاون شهرداری تهران؛ قرار است 4خط دیگر به خطوط مترو اضافه شود. با این حال ایده آل این است که خطوط بی.آر.تی هم توسعه پیدا کنند زیرا احداث مترو بسیار هزینه بر و زمان بر است. دلیل اینکه بر افزایش تعداد خطوط بی.آر.تی تاکید دارم آن است که هنوز بعضی مناطق تهران از جمله غرب تهران و منطقه ی 22، از حمل و نقل عمومی بی بهره اند. در نهایت باید گفت که الویت توسعه حمل و نقل عمومی ابتدا با بی.آر.تی است و در این خصوص دولت هم باید کمک کند.

رئیس هیئت مدیره سایپا از عرضه ی 80هزار خودرو به بازار خبر داده است، اگر بخشی از این تعداد به تهران مربوط باشد به ما بگویید شهرداری چه برنامه ای برای حفظ طرح کنترل آلودگی هوا باید داشته باشد؟
باید چرخشی در الویت هایمان داشته باشیم و بیشتر به سمت تولید و توسعه ی حمل و نقل عمومی به جای خودروی شخصی برویم زیرا هر چه تعداد خودرو های شخصی زیاد شود، مشکلات زیادی برای تهران و سیستم برون شهری ما پیش خواهد آمد و آلودگی را افزایش می دهد. به نظر من بهتر است وزارت صمت، الویت را به تولید اتوبوس بدهد و سوبسید هایی برای کارخانجات تولید اتوبوس قائل شود تا بتوانیم حمل و نقل عمومی را تسهیل کنیم. وزارت صمت با همراهی مجلس شورای اسلامی باید به سمت توسعه ی ناوگان حمل و نقل عمومی حرکت کنند و الویت های تولیدی را اصلاح کند. ما باید بتوانیم کارخانجات تعطیل شده تولید اتوبوس را به عرصه بازگردانیم زیرا واردات ناوگان حمل و نقل عمومی بی.آر.تی از خارج کشور هزینه ی بالایی تقریبا حدود 60 میلیارد تومان دارد. در صورتی که توانایی تولید این ناوگان در داخل را وجود دارد و نیازمند حمایت وزارت صمت است.

آیا در حال حاضر بین شهرداری و وزارت صنعت، معدن و تجارت همکاری در این خصوص وجود دارد؟
درباره ی شهرداری توضیحی ندارم اما از حدود یک سال و نیم گذشته، در وزارت راه و شهرسازی سندی با عنوان استراتژی های بخش حمل و نقل تدوین و تصویب و ابلاغ شده است که به طور خاص بر استراتژی های بخش حمل و نقل درون شهری، برون شهری و صنعت حمل و نقل متمرکز است. در این سند الویت تعیین شده برای وزارت صمت، تولید اتوبوس و تولید واگن مسافری است. بنابراین از همه ی وزارتخانه ها انتظار می رود در چارچوب این سند حرکت کنند و حمل و نقل عمومی را در جهت رفع نیاز شهروندان گسترش دهند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.