پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۱۱۶۴
۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
0
نباید سامانه‌ای را که ۱۸ میلیارد دلار در آن انتقال مالی انجام شده است با یک اتفاق قضاوت کرد، زیرا بانک مرکزی از همان ابتدا به صادر کنندگان و وارد کنندگان اعلام کرده تا اگر به کارگزار اعتماد ندارند به او ریال نداده و به حسابش قبل از دریافت ارز، واریز نداشته باشند.
اصل سامانه نیما را با یک تخلف نباید مخدوش کرد
پول‌نیوز - سامانه نیما قدرت رصد منابع ارزی را به بانک مرکزی داده و نباید به دلیل یک تخلف، اصل کارکرد نیما را مخدوش کرد.

صمد کریمی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در واکنش به اخباری مبنی بر تخلف ۳۰۰ میلیارد تومانی یکی از صرافی‌ها در سامانه نیما افزود: نباید سامانه‌ای را که ۱۸ میلیارد دلار در آن انتقال مالی انجام شده است با یک اتفاق قضاوت کرد، زیرا بانک مرکزی از همان ابتدا به صادر کنندگان و وارد کنندگان اعلام کرده تا اگر به کارگزار اعتماد ندارند به او ریال نداده و به حسابش قبل از دریافت ارز، واریز نداشته باشند.

وی اضافه کرد: در واقع هشدار بانک مرکزی به خریداران ارز از سامانه نیما این بوده که ابتدا ارز را در حساب خود رؤیت کنید و سپس ریال آن را پرداخت نمائید؛ بنابراین سامانه نیما تاکنون هم توانسته کارکرد مناسب خود را داشته باشد.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: رفتار بانک مرکزی کاملاً کمک کننده به صادرکنندگان بوده و از ابتدای اردیبهشت ماه صادر کنندگان می‌توانند ارز خود را بدون سیستم بانکی و مراجعه به صرافی‌ها به صورت مستقیم به وارد کنندگان واگذار کنند. این در شرایطی است که صادر کننده نیز باید همکاری لازم را در بازگشت ارز صادراتی خود داشته باشد تا تأمین نیاز‌های ارزی به خوبی صورت گیرد.

کریمی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی از شرایط و ضوابطی که برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در بخشنامه اخیر خود مقرر کرده کوتاه نخواهد آمد، افزود: این بخشنامه باید برقرار باشد و اعداد تعیین شده را نمی‌توان حذف کرد.

وی در خصوص تغییرات مورد درخواست بخش خصوصی از جمله حذف حدود تعیین شده برای بازگشت ارز صادراتی گفت: بانک مرکزی با این موضوع مخالف است و البته صادر کنندگانی نیز متقاضی ارائه ارز بیشتر از حدود تعیین شده در سامانه نیما بودند که مجوز آن ارائه شده است، اما با توجه به اینکه باید نیاز‌های وارداتی کشور را تأمین کنیم نمی‌توان ضرایب را تغییر داد.

­مدیر اداره صادرات بانک مرکزی به بیان آماری در خصوص میزان بازگشت ارز در سامانه نیما اشاره و اضافه کرد: از ابتدای راه اندازی سامانه نیما ۱۸ میلیارد یورو نقل و انتقالات مالی انجام شده که این رقم از ابتدای امسال تاکنون ۵ میلیارد یورو بوده است؛ بنابراین سامانه نیما به بانک مرکزی این قدرت را داده تا منابع ارزی کشور را رصد و نیاز‌های ارزی کشور را هم پوشش دهد.

کریمی افزود: از ابتدای امسال تاکنون فقط شرکت‌های کوچک و متوسط یک میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کرده اند.

وی با اعلام مخالفت بانک مرکزی مبنی بر صادرات ریالی به عراق و افغانستان گفت: بانک مرکزی الگو‌های مختلف را بررسی کرده و با پیشنهادات مطرح شده در خصوص پذیرش صادرات ریالی به این دو کشور مخالف است، زیرا هیچ یک از بازرگانان و فعالان اقتصادی نمی‌توانند ریال تولید کنند.

کریمی ادامه داد: صرافان افغانستانی خود اعلام می‌کنند که بازرگانان ایرانی هستند که به دنبال مبادلات ریالی بوده اند و این در شرایطی است که عمده تجارت در منطقه با کشور‌های همسایه است و تنها با پاکستان به صورت رسمی ۱.۵ میلیارد دلار و به صورت غیر رسمی ۳.۵ میلیارد دلار تجارت داریم در حالی که منابع بانک اجازه صادرات ریالی را نمی‌دهد.
برچسب ها: سامانه نیما ، صرافی ، تخلف
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.