کد خبر: ۳۱۱۰۲۹
۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
0
پول‌نیوز - نتایج اولیه از بررسی وضعیت ترافیکی پس از حذف طرح زوج یا فرد و تبدیل این محدوده به حلقه دوم طرح ترافیک حاکی از ثبت هفته کاهشی ترافیک تهران تحت تاثیر اجرای طرح جدید است.

اجرای طرح جایگزین زوج یا فرد طی یک هفته نخست تابستان به شکل محسوسی بر رفتار ترافیکی شهروندان اثر گذاشته و نتیجه آن به شکل کاهش ترافیک در داخل محدوده طرح ترافیک ثبت شده است. این گزارش میزان کاهش ترافیک را با اندازه‌گیری دو پارامتر شامل «طول صف ترافیک سنگین در معابر» و نیز «آمار خودروهای ورودی به محدوده حلقه دوم طرح ترافیک» محاسبه کرده است.

بر اساس گزارش‌هایی که شرکت کنترل ترافیک تهران از طول ترافیک سنگین روزانه معابر و نیز سامانه‌های ثبت تردد محدوده کنترل آلودگی هوا ارائه کرده است، می‌توان از کاهش ۳۰ درصدی ترافیک این محدوده خبر داد. میزان کاهش ترافیک در هفته اول تیر، بر حسب طول ترافیک سنگین روزانه معابر نسبت به متوسط روزهای متناظر در خرداد ۹۸ و تیر ۹۷ حدود ۳۵ درصد گزارش شده و میزان کاهش ترافیک بر اساس سامانه ثبت تردد محدوده دوم (کاهش آلودگی هوا) نسبت به متوسط ورود به محدوده در هفته پایانی خرداد ۹۸ نیز ۲۴ درصد (در ساعات اجرای طرح) گزارش شده است.

کاهش ۳۵ درصدی ترافیک سنگین معابر محدوده زوج و فرد سابق و نیز کاهش ۲۴ درصدی تعداد ورود به محدوده حلقه دوم در حالی است که در معابر خارج از محدوده‌های ترافیکی نیز شاهد کاهش جزئی ترافیک نسبت به هفته قبل و هفته مشابه سال گذشته بوده‌ایم. شرکت کنترل ترافیک همچنین گزارش داده که در هفته اول تیرماه، در محدوده بزرگراه‌های غربی مرتبط با کرج و دیگر شهرهای غرب پایتخت نیز نقاط دارای ترافیک سنگین کاهش داشته است که می‌توان این تغییر را ناشی از تاثیر طرح جدید بر کاهش سفر به سمت مرکز شهر تهران ارزیابی کرد. در بزرگراه آزادگان نیز میزان کاهش ترافیک در پنج روز ابتدایی تیرماه محسوس بوده است. به علاوه، برای ۱۵ نقطه داخل حلقه دوم (زوج یا فرد سابق) که در دوره سه ماهه بهار سال جاری با ترافیک سنگین در طول روز مواجه بودند، در پنج روز ابتدایی اجرای طرح جدید هیچ ترافیک سنگینی گزارش نشده است.

گزارش مذکور حاصل بررسی‌های اولیه از وضعیت ترافیک در نخستین روزهای اجرای طرح جدید ترافیکی است و بدیهی است که احتمال تغییر رفتار ترافیکی شهروندان با توجه به انطباق تدریجی آنها با شرایط و محدودیت‌های جدید وجود دارد. بنابراین سنجش تغییرات ترافیکی با دقت بالا پس از سپری شدن یک فصل میسر خواهد بود. به این ترتیب آنچه اکنون منتشر شده اعتبار یک آمار اولیه را دارد. کارشناسان معتقدند تداوم اجرای طرح تا پایان فصل تابستان که مهلت ۲۰ روزه تردد رایگان برای همه شهروندان به پایان برسد و نیز اجرای آن در پاییز که تقاضای سفر با شروع به کار مدارس و دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد، می‌تواند به شکل پایدارتری میزان تاثیر این طرح بر کیفیت عبور و مرور خودروها در شهر را نشان دهد.

در برآورد تغییرات ترافیکی هفته اول تیرماه، عواملی همچون انسداد محور جلال آل‌احمد و شهید گمنام (به علت عملیات اجرایی پل گیشا) و مراسم تشییع پیکر شهدای گمنام در روز پنج‌شنبه ششم تیرماه را نیز باید به حساب آورد که باعث می‌شود معابر متصل به محدوده پل گیشا و همچنین ترافیک روز پنج‌شنبه ۶ تیر با این میزان اطلاعات قابل تحلیل دقیق نباشد. به عقیده کارشناسان ترافیک، طرح کنترل آلودگی هوا دو تاثیر کوتاه‌مدت و بلندمدت بر ترافیک خواهد داشت: در کوتاه‌مدت باعث کاهش ترافیک در محدوده این طرح (یعنی محدوده طرح کنترل آلودگی هوا یا همان زوج یا فرد سابق) می‌شود و در بلندمدت به تغییر رفتار ترددی شهروندان منجر خواهد شد که یکی از اهداف اصلی اجرای این طرح است.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: