کد خبر: ۳۱۰۹۷۷
۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
0
خبرها حاکی از آن است که موزه بریتانیا از همکاری برای بازگرداندن آثار تاریخی آفریقا به این کشور سرباز زدند.
پول‌نیوز - خبرها حاکی از آن است که موزه بریتانیا از همکاری برای بازگرداندن آثار تاریخی آفریقا به این کشور سرباز زدند.

به گزارش گاردین، «فلوین سار» اقتصاددان اهل سنگال و «بندیکت ساووی» متخصص فرانسوی تاریخ هنر که از سوی «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه مأمور به نوشتن گزارشی درباره آثار تاریخی دوره استعمار آفریقا شده اند، از عدم همکاری موزه بریتانیا برای بازگرداندن آثار تاریخی به آفریقا خبر دادند.

رئیس جمهور فرانسه بازگرداندن آثار تاریخی به کشورهای صاحب را از جمله اولویت های خود بیان کرده بود.

در این گزارش در توضیح عدم همکاری موزه بریتانیا آمده است: اصطلاحی در فرانسوی است که می گوید چیزی در مقابل شما قرار دارند و شما نمی توانید آن را ببینید، درست شبیه کبکی که سر خود را در برف فرو کرده، اما آن ها مجبور می شوند پاسخ دهند و بیش از این نمی توانند خود را پنهان کنند.

مجموعه ای از پیشنهادات در این گزارش 252 صفحه ای منتشر شده که از مهمترین آن ها این است که فرانسه نیز باید آثار تاریخی که در زمان استعمار از کشورهای آفریقایی گرفته است به کشورهایی که خواهان بازگشت آن هستند، عودت دهد.

بر این اساس ایده قرض دادن آثار تاریخی به کشورهای آفریقایی کافی نیست، چرا که در صورت قرض دادن نیز مالکیت آثار همچنان در دست موزه های غربی باقی می ماند. ایده به امانت دادن آثار تاریخی به کشورهای آفریقایی در ماجرای "برنزهای بنین" که در سال 1897 از کشور غنا به غارت رفته بود از سوی موزه بریتانیا و دیگر مؤسسات بزرگ اروپایی مطرح شده بود.

پس از ارائه این گزارش، سخنگوی موزه بریتانیا اعلام کرده که این موزه از تمرکز شفاف درباره خاستگاه اصلی آثار استقبال می کند و با درخواست این گزارش مبنی بر ایجاد یک رابطه جدید و برابر میان اروپا و آفریقا در این زمینه موافق است.

از زمان انتشار گزارش بازگشت آثار تاریخی دوره استعمار به آفریقا، چندین کشور آفریقایی چون ساحل عاج، سنگال و جمهوری دموکراتیک کونگو به صورت رسمی خواستار بازگشت آثار تاریخی خود شده و کشورهای اروپایی چون فرانسه و آلمان متعهد به بازگشت این آثار بوده اند.

استعمار آثار تاریخی آفریقا ادامه دارد

منبع: همگردی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: