کد خبر: ۳۱۰۶۹
۲۷ آذر ۱۳۸۹ - ۰۸:۰۸
0
احتمال کاهش درآمدها و افزایش هزینه‌های شهرداری تهران در حالی پیش‌بینی مي‌شود که مسوولان شهری از احتمال تاثیر منفی این عوامل بر نحوه خدمات‌رسانی شهرداری تهران ابراز نگرانی مي‌کنند.
دنياي اقتصاد- مديريت شهري تهران در بررسي‌هايي كه براي اثر قانون يارانه‌ها بر درآمد و هزينه اداره پايتخت انجام داده به اين جمع‌بندي رسيده است كه بعد از اجراي اين قانون، گرايش به زندگي و سكونت در مناطق مركزي شهر در مقايسه با حواشي تهران افزايش پيدا مي‌كند. همچنين بازار ساخت و ساز نيز اگرچه رونق كنوني را حفظ مي‌كند، اما متراژ واحدها كوچك مي‌شود كه اين باعث كاهش درآمد حاصل از صدور پروانه ساخت خواهد شد.

 معاون شهردار: رونق ماه‌هاي اخير بعد از اجراي قانون يارانه‌ها نيز تداوم پيدا مي‌كند، اما شكل آن متفاوت خواهد بود

 شهرداري تهران اخيرا تحقيقاتي درباره تاثير اجراي قانون يارانه‌ها بر حوزه‌هاي «هزينه اداره شهر» و «درآمد قابل دسترس مديريت شهري» انجام داده كه بخشي از آن از آنجا كه بازار مسكن به‌صورت مستقيم بر منابع درآمدي و محل‌هاي هزينه‌اي مديريت شهري پايتخت تاثير‌گذار است، به ترسيم وضعيت مسكن در زمان قانون يارانه‌ها پرداخته است.

نتايج مطالعات شهرداري نشان مي‌دهد پس از هدفمندكردن يارانه‌ها، ميل شهروندان به سكونت در مناطق مركزي پايتخت بيشتر مي‌شود همچنين در بخش ساخت‌وساز نيز نتايج بررسي‌هاي شهرداري حكايت از تدوام رونق ساختماني ماه‌هاي اخير در ماه‌هاي پس از اجراي قانون يارانه‌ها دارد با اين تفاوت كه سازنده‌ها تحت تاثير فضاي غير يارانه‌اي اقتصاد، به سمت احداث واحدهاي مسكوني با حداقل متراژ رو خواهند آورد.

براساس اين تحقيق، پيش‌بيني شده است هزينه اداره شهر تهران در مناطق مركزي در مقايسه با فواصل دورتر و مناطق حاشيه‌اي شهر، بيشتر شود و همچنين عوارض حاصل از صدور پروانه ساخت نيز به دليل كاهش متراژ، پايين بيايد.

معاون امور شهرسازي و معماري شهرداري تهران در اين زمينه به دنياي‌اقتصاد گفت: در حال حاضر آمارهاي ساختماني سير صعودي ساخت‌وساز را تاييد مي‌كند و احتمال افت اين روند پس از اجراي قانون يارانه‌ها بعيد است.

هيربد معصومي تصريح كرد: اطلاعي كه از برنامه‌هاي دولت داريم اين است كه نخواهد گذاشت ساخت‌وسازهاي مسكوني از ناحيه افزايش قيمت مصالح يا هزينه ساخت، آسيب ببينند يا با ركود مواجه شوند.

گزارش دنياي‌اقتصاد از تحليل شهرداري درباره آثار اجراي قانون يارانه‌ها تصريح مي‌كند اين قانون از يك‌سو حدود 100 ميليارد تومان درآمد جديد عايد اين نهاد مي‌كند و از سوي ديگر، حدود 10 برابر همين افزايش درآمد، بر هزينه‌ها اضافه خواهد كرد.

کارگروهی كه متشکل از مسوولان و کارشناسان شهری و برخی استادان دانشگاه برای بررسی تاثیر قانون یارانه‌ها بر هزینه‌های شهرداری تشکیل شده در برآورد خود از تاثیر نقدی کردن یارانه‌ها بر درآمد شهرداری تهران تاكيد كرده است پس از حذف یارانه‌ها، ساخت‌وساز در تهران حداكثر 30 درصد کاهش مي‌یابد. این در حالی است که 70 درصد درآمد شهرداری تهران به عواید حاصل از صدور پروانه، پایان کار و سایر عوارض ساخت‌وساز وابسته است. به این ترتیب پیش‌بینی مي‌شود که درآمد شهرداری تهران از این بخش 21 درصد کاهش یابد.

مدیر کل برنامه‌ریزی و بودجه شهرداری تهران در گفت‌وگو با دنياي‌اقتصاد به تشریح افزایش هزینه‌های شهرداری پس از قانون هدفمندکردن یارانه‌ها پرداخت و گفت: برخي از پروژه‌های عمرانی که بخش زيادي از هزینه‌ها را در بر‌مي‌گيرد به خاطر افزایش قیمت مصالح تحت تاثير قرار مي‌گيرند. بالارفتن احتمالی قیمت آسفالت، قیر و مصالح سنگی که بخش بزرگی از هزینه‌های ساخت‌وساز را به خود اختصاص می‌دهد نيز موجب افزایش هزینه پروژه‌های عمرانی می‌شود.

جعفر معصوم‌زاده همچنين افزود: نتایج تحقیقات شهرداری در مورد تاثیر طرح نقدی کردن یارانه‌ها بر هزینه‌ها و درآمدهای شهرداری نشان مي‌دهد که پس از اجرای این طرح، هزینه‌های حمل و نقل افزایش و در نتیجه گرایش شهروندان به زندگی در نقاط مرکزی شهر بیشتر مي‌شود که این، هزینه‌های شهرداری را در بخش نگهداشت و ارائه خدمات بالا مي‌برد.

علاوه بر این پیش‌بینی‌های شهرداری تهران حاکی است، میل به ساخت خانه‌هایی با متراژ کم افزایش مي‌یابد که این موجب کاهش درآمد شهر در بخش صدور پروانه ساخت‌وساز خواهد شد.

به گفته معصوم زاده، شهرداری تهران در دو بخش درآمدهای حاصل از ارزش‌افزوده و عوارض سوخت افزایش درآمد خواهد داشت. وي با اشاره به سهم 3 درصدی شهرداری‌ها از محل مالیات بر ارزش‌افزوده در برنامه پنجم پیش‌بینی کرد: پس از نقدی کردن یارانه‌ها
و بروز احتمالی تورم، درآمد شهرداری از محل مالیات بر ارزش‌افزوده 30 درصد بیشتر شود. وی همچنین به سهم 9 درصدی شهرداری تهران از محل عوارض سوخت اشاره کرد و با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری تهران 30 میلیارد تومان از این منبع درآمد دارد، گفت: به طور قطع پس از حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت درآمد شهرداری نیز افزایش مي‌یابد.

به گفته وی با احتساب این موارد طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در کل 100میلیارد تومان برای شهرداری عایدی خواهد داشت.

چمران: دولت گفته حمايت مي‌كند
احتمال کاهش درآمدها و افزایش هزینه‌های شهرداری تهران در حالی پیش‌بینی مي‌شود که مسوولان شهری از احتمال تاثیر منفی این عوامل بر نحوه خدمات‌رسانی شهرداری تهران ابراز نگرانی مي‌کنند.

 به تازگی حسین محمد پورزرندی، معاون مالی و اداری شهرداری تهران از مسوولان کشور خواسته تا برای جبران کمبود درآمدهای شهرداری در پی اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها اقدامات مناسبی را انحام دهند. وی همچنین احتمال داده است: این طرح ارائه خدمات شهرداری را به دلیل کاهش بودجه‌ها کاهش دهد.

در این حال مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران این نوید را مي‌دهد که دولت از محل درآمدهای حاصل از نقدی کردن یارانه‌ها در صورت نیاز به شهرداری تهران هم کمک مي‌کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: