پول نیوز

کسب و کار ها چگونه در فضای تحریم بازدهی بیشتری داشته باشند؛
کد خبر: ۳۱۰۶۲۴
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
0
در آخرین گزارش بانک جهانی، ایران 4 رتبه در شاخص سهولت کسب و کار سقوط کرد!
نازنین افتخار؛ پول نیوز - بانک جهانی سالانه از شاخص سهولت کسب و کار آماری از بین 190 کشور منتشر می کند و امسال ایران را با سقوط 4 مرتبه ای، در جایگاه 128امین کشور قرار داده است. به گزارش بانک جهانی سال گذشته میلادی (2018)، ایران در تمام رتبه های شاخص کسب و کار به جز زیر شاخص اخذ اعتبارات، 4 رتبه سقوط کرده بود. از این رو بر آن شدیم تا با جمال قمری؛ متخصص اقناع مخاطب و مذاکره، بازاریابی و تبلیغات از فضای فعالیت کسب و کار ها در دوران تحریم و شرایط امروز ایران صحبتی داشته باشیم:

کسب و کار ها منتظر کمک بیرونی نباشند!

دغدغه ی کسب و کار ها چیست؟

جنس دغدغه ی کسب و کار ها با 30 سال پیش تغییر کرده است. به طور مثال زمان جنگ، صنعتی نبود که بتواند از کسب و کار های نوپا حمایت کند یا از قابلیت هایشان استفاده کند. اما امروز دیگر کسب و کار ها دغدغه ی آن سال ها را ندارند و بیشتر به خاطر وجود فضای رقابتی، درگیر مسئله ی بقا هستند. دغدغه ی تاب آوری در برابر سیل حوادث؛ بسیاری از کسب و کار ها را به محاق نابودی کشانده است.

قوانین دست و پا گیر؛ تیغ زیر گلوی کسب و کار ها

 تاب آوری تنها محدود به شرایط تحریم ها نمی شود. ایجاد قوانینی که  به جای تسهیل شرایط بیشتر تبدیل به مانعی بر سر راه فعالیت کسب و کار ها شده اند، یک دغدغه ی بزرگ در ذهن صاحبان کسب و کار است. رتبه ی ایران در شاخص سهولت کسب و کار (EODB) خود وجود موانع اساسی بر سر راه کسب و کار ها را فریاد می زند. 

کسب و کار ها منتظر کمک بیرونی نباشند!

نجات دهنده، زنده است!

در شرایط امروز، کسب و کار ها برای تاب آوری به نوآوری نیاز دارند. همچنین از آنجایی که بدنه ی بزرگ دولت درصد زیادی از کسب و کار ها را پوشش می دهد، در شرایط این چنینی عملا کسب و کار های کوچک باید از طریق نوآوری و استفاده ی حداکثری از انرژی، خلاقیت، شور و شوق و دانش منابع انسانی خود و گذر از شیوه های قدیمی مدیریت،  از درون خودشان را نجات دهند و از قابلیت های انسانی خود استفاده کنند تا بازدهی را به حداکثر ممکن برسانند. این تنها راهی است که امروز می توان امکان تاب آوری یک کسب و کار و رشد و بقای آن را تا حدی تامین و تعدیل کرد.


به گفته ی او آمار منتشر شده از وضعیت ایران، نشان از وضعیت اسفناک کسب و کار ها دارد و صاحبان کسب و کار نباید منتظر دست یاری رسان از بیرون باشند بلکه باید به خودشان اتکا کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار