May 2021 18 / سه‌شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۱۰۳۷
۲۳ آذر ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۴
0
نوروزي درباره مساله آلودگي هواي تهران نيز گفت: در اين خصوص از قبل پيشنهاد داده بوديم كه رفع مشكل ترافيك غير از تهران، كل شهرستان‌ها و استان تهران را زير پوشش قرار دهد به اين صورت كه حوزه ورودي ماشين‌ها به محدوده‌هاي استان تهران را شماره‌بندي كنيم يعني يكسري ماشين‌ها را از يك تا 6 شماره‌گذاري كنيم و زماني كه هوا آلوده شد اعلام كنيم چه شماره‌هايي مي‌توانند در چه روزهايي به خيابان بيايند.
دنیای اقتصاد- بارش‌های پراکنده هوای تهران که از یکشنبه شب آغاز شده بود، هوای تهران را پس از تحمل یک ماه و اندی آلودگی، از وضعیت هشدار خارج کرد.

تهران ظرف یک ماه گذشته تمام روزها را در شرایط ناسالم، گاه هشدار و گاه اضطرار سپری کرد و تنها بارش باران بود که توانست اندکی از آلودگی بکاهد و به این کمک کند که پایتخت از حالت هشدار خارج شود چه به گواه اطلاعات مركز پايش آلودگي هواي استان تهران، شهر همچنان هوای ناسالم دارد.

البته تداوم ناپایداری‌های جوی که قرار است تا امروز ادامه داشته باشد و مجددا از اوایل هفته آینده یعنی روزهای شنبه و یکشنبه از سر گرفته شود شرایط آب و هوایی را برای تهران‌نشینان بهتر خواهد کرد.

توقف اجراي سراسري طرح زوج و فرد در ابهام
این اندک ناپایداری جوی اگرچه سبب شد تا رییس پلیس راهور ناجا دستور لغو طرح سراسری زوج و فرد را بدهد و اعلام کند که ساعت اجرای محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک از روز چهارشنبه به روال عادی بازخواهد گشت. اما استاندار تهران گفت که طرح زوج و فرد به دلیل بارش کم تا اطلاع بعدی ادامه خواهد داشت و فرمانده ناجا هم تصمیم‌گیری در این مورد را به شورای عالی ترافیک واگذار کرد. اين در حالي بود كه دبير شوراي عالي ترافيك سيد مجتبي شفيعي هم به ايسنا گفت كه طرح سراسري زوج و فرد در تهران از هفته آينده از سر گرفته خواهد شد و منظور سردار مومني توقف طرح زود و فرد تنها در روزهاي تاسوعا و عاشورا بوده است.

اما رییس پلیس راهور،سردار اسکندر مومنی با قاطعیت از توقف اجرای این طرح با اشاره به خروج هواي تهران از شرايط «هشدار» خبر داد و به ایسنا گفت که با توجه به اينكه اجراي سراسري طرح «زوج و فرد» در شرايط «هشدار» و «اضطرار» آلودگي هوا مجوز اجرا داشت، لذا با تغيير وضعيت جوي و خروج تهران از شرايط «هشدار»، اجراي اين طرح از روز چهارشنبه در پايتخت متوقف مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: به اين ترتيب ساعت اجراي طرح زوج و فرد و طرح ترافيك و محدوده آن در تهران به حالت قبل باز مي‌گردد. وی افزود: پليس هيچ تصميمي براي دائمي كردن طرح تردد نوبتي خودروها ندارد، اما ممكن است تغييراتي در محدوده طرح زوج و فرد صورت گيرد كه اين امر نيز قطعا پس از بررسي‌هاي كارشناسي و تصويب مراجع ذي‌ربط اعلام خواهد شد.

در این میان مرتضی تمدن، استاندار تهران اما به واحد مرکزی خبر گفت که طرح تردد زوج و فرد خودروها در پایتخت تا اطلاع بعدی ادامه دارد. وی ادامه داد که این طرح تا تحقق شرایط مطلوب ادامه دارد زیرا با متوقف شدن این طرح و قطع بارندگی‌ها، دوباره آلودگی‌ها افزایش می‌یابد. وی افزود: البته با بارندگی یکشنبه گذشته تا حد قابل توجهی میزان آلودگی‌ها رفع شد اما برای اطمینان، مصوبه کمیته مواقع اضطرار آلودگی هوای تهران به قوت خود باقی است.

او همچنین به مهر هم گفته است که هفته آینده در نشستی خبری متخلفان آلودگی هوای تهران را معرفی می‌کنم و آنهایی که مردم تهران را در آلودگی هوای تهران تنها گذاشتند باید معرفی و در پیشگاه مردم تهران محاکمه شوند و برای این ادعا اسناد و مدارک دارم.

افزایش محدودیت تردد خودروهای شخصی قطعی است
علاوه بر این فرمانده نیروی انتظامی هم در این ارتباط گفت که دائمی شدن طرح تردد زوج و فرد خودروها در تهران، به تصمیم‌گیری شورای عالی ترافیک نیاز دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، سردار احمدی مقدم افزود: با آلودگی هوا، طرح زوج و فرد در تهران اعمال شد، اما عده‌ای می‌گفتند ما جریمه 13 هزار تومانی را می‌دهیم و عبور می‌کنیم.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: در دنیا دیگر از طرح‌های زوج و فرد و نوبت‌بندی و مانند آن استفاده نمی‌کنند و با مجهز کردن معابر به سیستم‌های خاص، هزینه استفاده از معابر خاص را از استفاده‌کنندگان می‌گیرند.

سردار احمدی مقدم گفت: از این روش استقبال می‌کنیم و می‌خواهیم شهرداری‌ها در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند. فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به کافی نبودن و سازمان نیافتن حمل و نقل عمومی در تهران افزود: مردم اوج ترافیک صبح و غروب را همزمان با اعمال طرح زوج و فرد در سراسر شهر تحمل کردند، پس بهتر است طرح‌های پیشگیرانه اساسی را برای مقابله با مشکلات ناشی از آلودگی هوا اجرا کنیم. وی در عین حال خاطرنشان کرد که افزایش محدودیت تردد خودروهای شخصی در تهران و شهرهای بزرگ، قطعی است.

هواي پايتخت همچنان در شرايط «ناسالم» قرار دارد
با این حال بارش اندك باران و وزش باد موجب شد تا ميزان غلظت كليه آلاينده‌ها درهواي شهرتهران نسبت به روز یکشنبه گذشته كاهش يابد،اما با اين وجود در برخي مناطق همانند ايستگاه‌هاي پارك رازي، پارك سلامت، پارك قائم و فرمانداري شهر ري، همچنان شاخص كيفيت هوا در شرايط هشدار است.

به گزارش ايلنا، براساس اطلاعات رسيده از ايستگاه‌هاي سنجش آلودگي هواي شهر تهران از ميزان غلظت كليه آلاينده‌ها نسبت به روزیکشنبه گذشته در همين ساعت كاسته شده است به اين ترتيب ميانگين غلظت آلاينده‌هاي ذرات معلق كمتر از 5/2 ميكرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص كيفيت هوا در شرايط ناسالم قرار گرفت.

مدير مركز پايش آلودگي هواي استان تهران هم با اشاره به بارش باران و تغييرات جوي در پايتخت گفت: همچنان وضعيت آلودگي هواي تهران در شرايط «ناسالم» قرار دارد. سيد امير وحدتي در گفت‌وگو با فارس،‌ گفت: با توجه به بارش باران و تغييرات جوي در كلان‌شهر تهران، ميزان آلاينده‌هاي اندازه‌گيري شده در سطح تهران كاهش آلودگي را نشان مي‌دهد. وي در ادامه افزود: همچنان ميزان ذرات معلق كمتر از 5/2 ميكرون بالاتر از حد مجاز است كه ميانگين 116 PSI را نشان مي‌دهد.

هواي مركز شهر هنوز آلوده است
مدير مركز پايش آلودگي هواي استان تهران اظهار داشت: پارك رازي بيشترين ميزان ذرات معلق كمتر از 10 ميكرون را با 197 PSI به خود اختصاص داده است همچنين در ايستگاه شهرداري منطقه 10 آلاينده مونوكسيد‌كربن 40 PSI است.

وي با اشاره به اين‌كه هواي مركز شهر هنوز آلوده است، افزود: پارك رازي در منطقه 17 نيز از نظر آلاينده ذرات معلق كمتر از 5/2 ميكرون با ميانگين 163 PSI بالاترين ميزان را به خود اختصاص داده است.

با ایجاد ناپایداری در هوای تهران هوا روند بهتری را پیدا می‌کند
مدیرکل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز با تاکید بر کاهش 39 واحدی ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون در هوای تهران گفت: وزش شدید باد و بارش پراکنده هوای تهران را از وضعیت هشدار خارج کرد.

یوسف رشیدی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه با وجود کاهش واحدهای «psi» ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون، باز هم هوا در شرایط ناسالم است، افزود: شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون 116 واحد است و به نسبت به روز یکشنبه گذشته 39 واحد کاهش را نشان می‌دهد.وی افزود: روز یکشنبه گذشته شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون 155 «psi» بوده و با وزش باد و بارش پراکنده باران وضعیت بهتر شده است.
به گفته رشیدی، ذرات معلق کمتر از 10 و نیم میکرون روز یکشنبه گذشته 103 «psi» بوده، ولی دیروز به 70 «psi» رسیده و کاهش 33 واحدی این ذرات به کیفیت هوا کمک کرده است.
مدیرکل کنترل کیفیت آلودگی هوای تهران کاهش چشمگیر غلظت آلاینده منوکسید کربن از 64 «psi» به 25 «psi» را باعث بهتر شدن وضعیت هوای پایتخت عنوان کرد و افزود: البته در برخی مناطق غلظت ذرات و آلاینده‌ها بالا است که با ایجاد ناپایداری در هوای تهران هوا روند بهتری را پیدا می‌کند.

بارش باران در تهران تا امروز ادامه دارد
مدير كل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي هم با اشاره به اينكه ميزان بارندگي‌هايي كه از يكشنبه شب گذشته در تهران صورت گرفته كم است، گفت: انتظار داريم بارش باران در تهران تا امروز صبح ادامه داشته باشد.

پرويز رضازاده در گفت‌وگو‌ با فارس گفت: هرچند ميزان بارش‌ها كم بوده است، اما هنوز هواي تهران جاي بارش دارد و انتظار داريم تا امروزصبح بارش باران در تهران ادامه داشته باشد. رضازاده با اشاره به پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي مبني بر بارش باران در تهران تاكيد كرد: پاي قول‌ها و پيش‌بيني‌هايي كه كرديم، ايستاده‌ايم.

مدير كل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي گفت: بيشترين ميزان بارندگي در استان تهران متعلق به طالقان است كه در حدود 4 ميلي‌متر گزارش شده است. وي با اشاره به بارش برف در صبح دیروز در منطقه آبعلي افزود: اين موج باران‌زا امروز از تهران خارج مي‌شود، ولي انتظار داريم شنبه و يكشنبه هفته آينده دوباره بارش كمي در تهران صورت گيرد.

ارائه برنامه‌هاي مجمع نمایندگان تهران به استاندارتهران
در عین حال ریيس مجمع نمايندگان استان تهران، حجت‌الاسلام حسن نوروزي نیز با اشاره به جلسه روز یکشنبه گذشته اين مجمع که درباره آلودگی هوا هم در آن بحث شد به ایسنا گفت: در اين خصوص برنامه‌هايي را تهيه كرده بوديم و به استاندار تهران تحويل داديم، قرار شد كه روي آن مطالعه كند و همچنين مقرر شد بحث‌هاي امنيتي و عمراني نيز در جلسه هفته آينده مجمع پيگيري شود.

نوروزي درباره مساله آلودگي هواي تهران نيز گفت: در اين خصوص از قبل پيشنهاد داده بوديم كه رفع مشكل ترافيك غير از تهران، كل شهرستان‌ها و استان تهران را زير پوشش قرار دهد به اين صورت كه حوزه ورودي ماشين‌ها به محدوده‌هاي استان تهران را شماره‌بندي كنيم يعني يكسري ماشين‌ها را از يك تا 6 شماره‌گذاري كنيم و زماني كه هوا آلوده شد اعلام كنيم چه شماره‌هايي مي‌توانند در چه روزهايي به خيابان بيايند.

بارش برف در کردستان و الیگودرز
روز گذشته اما علاوه بر آن که تهران شاهد بارندگی‌هاي پراکنده بود، استان کردستان هم اولین برف پاییزی را تجربه کرد. به طوری که بارش برف باعث تعطیلی مدارس پایه ابتدایی این استان شد و البته پرواز تهران - سنندج هم متوقف شد. همچنین شهرستان الیگودرز هم شاهد بارش برف بود. این سامانه ناپایدار مناطق غربی کشور را در بر گرفته است. اما بر اثر بارش برف سنگين و بسته شدن گردنه «گله بادوش» در بخش زز و ماهرو از توابع اليگودرز، ارتباط زميني بيش از يك صد روستا با مركز اين شهرستان قطع شد.


آلودگي تهران و چند سوال
بارش باران اما در شرایطی به داد تهران رسید که نه تعطیلات چند روزه کمکی به کاهش آلودگی هوا کرد و نه طرح زوج و فرد وسایل نقلیه توانست کمک محسوس و قابل توجهی به کاهش آلودگی هوای تهران کند.

در حقیقت طرح زوج و فرد و البته تعطیلات بیشتر توانست از بار ترافیکی شهر بکاهد. از سوی دیگر اما کمیته اضطرار آلودگی هوا در طرحی نو و ابداعی تصمیم گرفت برای کاهش آلودگی هوای تهران چند نقطه آلوده شهر را با هواپیماهای سم پاشی وزارت جهاد کشاورزی آب پاشی کند. این روش هم نتوانست از آلایندگی هوای تهران بکاهد هرچند بانیان این تصمیم نظر دیگری داشتند، اما کارشناسان محیط‌زیست این راهکار را از نظر علمی مردود دانسته و معتقد بودند با چند فروند هوای آب پاش نمی‌توان جابه‌جایی هوایی در مقیاس اتمسفر و جو بالای شهر ایجاد کرد و این کار عملا بیهوده است. این اقدامات در شرایطی صورت گرفت كه حتی بر سر موضوع علت آلودگی هوای تهران هم اتفاق نظر وجود نداشت.

 اگرچه برخی از کارشناسان محیط‌زیست و البته مسوولان آن علت آلودگی هوا را علاوه بر وجود صنایع آلاینده، تعدد خودرو در سطح شهر و خودروهای فرسوده، سوخت بی‌کیفیت می‌دانستند؛ اما برخی مسوولان این موضوع را رد کردند. به طوری که سردار رویانیان رییس ستاد حمل و نقل سوخت کشور تاکید کرد که این آلودگی نه تنها به خاطر سوخت بی‌کیفیت بلکه به دلیل دودکش‌ها و بخاری‌های گازی هم است. همچنین مسوولان نفتی کشور نیز هر گونه ادعایی درباره بی‌کیفیت بودن سوخت تولیدی کشور و تاثیر آن در آلودگی هوا را تکذیب کردند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: