پول نیوز

کد خبر: ۳۱۰۰۳۹
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
0
اسفندیاری پور گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.
پول‌نیوز - اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش را نشان می‌دهد.

خرید تضمینی گندم به 3 میلیون و 100 هزار تن رسید

وی روند تولید و تحویل گندم را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به روند مناسب تولید پیش بینی می‌شود که امسال برای چهارمین سال متوالی خودکفایی استمرار یابد و گندم مورد نیاز از محل تولید داخل تامین شود.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه برداشت تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت، بیان کرد: با توجه به وضعیت مطلوب مزارع پیش بینی می‌شود که تولید گندم به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

مجری طرح گندم با بیان اینکه برداشت گندم از استان‌های دارای اقلیم گرم و خشک به پایان رسیده است، افزود: هم اکنون برداشت از استان‌های دارای اقلیم معتدل در حال انجام است و از دهه دوم تیر اقلیم سرد وارد چرخه خرید می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه استان خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن بالاترین آمار خرید را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: استان‌های فارس، ایلام و جنوب کهنوج از دیگر استان‌های اصلی خرید تضمینی گندم هستند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی مجموع سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در سال زراعی ۹۸-۹۷ را ۶ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: علی رغم کاهش ۱۲ درصدی سطح زیر کشت، متوسط خرید گندم از ۴ میلیون به بیش از ۹ میلیون تن رسیده است.

مجری طرح گندم در توصیه‌ای به گندمکاران تصریح کرد: گندمکاران پس از برداشت از آتش زدن بقایای کاه و کلش در مزارع اجتناب کنند چرا که ماندگاری بقایای گندم در مزارع حاصلخیزی خاک تاثیر بسزایی دارد. ضمن آنکه به طور دائم مزارع را پایش کنند و در صورت هر گونه آفت سن گندم و زنگ گندم با کارشناسان مشورت کنند.
برچسب ها: خرید گندم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار
نیازمندیها