پول نیوز

کد خبر: ۳۱۰۰۲۹
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
0
یک مقام مسئول، ارسال مرغ‌های پیر به کشتارگاه‌ها و خرید مازاد تخم مرغ مرغداران را تنها راهکار کنترل بازار برشمرد.
پول‌نیوز - ناصر نبی پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که با نرخ تمام شده خود فاصله معناداری دارد.

صادرات 2 هزار تن تخم مرغ به افغانستان

وی حداقل قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ از دیدگاه معاونت امور دام را ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: عرضه با نرخ‌های کنونی بیانگر زیان ۳ هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است.

نبی پور ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام با مباشرت اتحادیه سراسری مرغداران میهن قرار است تخم مرغ مازاد مرغداران را کیلویی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری کند که این امر در کاهش زیان تولیدکنندگان تاثیر گذار است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه روزانه ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود، بیان کرد: با وجود مازاد ماهانه ۸ تا ۹ هزار تن تخم مرغ در کشور، دولت در راستای متعادل سازی قیمت تخم مرغ اقدام به جمع آوری مازاد بر نیاز بازار می‌کند.

وی با بیان اینکه اجرای طرح جمع آوری مرغ‌های پیر و ارسال به کشتارگاه‌ها مورد استقبال مرغداران قرار نگرفته است، اظهار کرد: با وجود آنکه مرغ‌های جوان در حال ارسال به کشتارگاه هستند، اما مرغدارانی که مرغ پیر دارند تمایلی نسبت به این موضوع ندارند، حال جای این سوال مطرح است که با وجود زیان چشمگیر در فروش هر کیلو تخم مرغ ناشی از مازاد تولید، علت تعلل در ارسال به کشتارگاه چیست؟

به گفته نبی پور، اگرچه اتحادیه میهن مرغ‌های پیر را کیلویی ٢٠٠ تا ٣٠٠ تومان بالاتر از قیمت بازار از مرغداران خریداری می‌کند، اما دولت از نظر اجرایی باید در این زمینه به بخش خصوصی کمک کند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه توفیقی در صادرات تخم مرغ نداشتیم، بیان کرد: با وجود مازاد تولید، یک هزار تا ۲ هزار تن تخم مرغ صورت غیر قانونی به افغانستان صادر شده که در مقابل مازاد روزانه ۲۵۰ تن تخم مرغ بسیار ناچیز است.

وی ارسال مرغ‌های پیر به کشتارگاه‌ها و خرید مازاد تخم مرغ مرغداران را تنها راهکار کنترل بازار برشمرد و گفت: شرکت پشتیبانی امور دام با همکاری اتحادیه مرغداران میهن، مازاد تخم مرغ مرغداران را کیلویی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کند که این امر در کاهش زیان مرغدار تا حدودی تاثیر گذار است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار
نیازمندیها