پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۰۹۷۰۴
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
0
نایب رئیس انجمن برنج گفت: براساس پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی، تولید برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.
پول‌نیوز - علی اکبریان، نایب رئیس انجمن برنج، از افزایش تولید برنج خبر داد و گفت: براساس پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی، تولید برنج با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید؛ اما واردکنندگان که در مقابل جبهه تولید هستند، معتقدند که تولید امسال به یک میلون و ۸۰۰ هزار تن می‌رسد.

برنج ایرانی ارزان شد

وی حداکثر سرانه مصرف برنج ایرانی را ۳۶ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: این در حالی است که واردکنندگان، سرانه مصرف برنج را ۴۵ کیلو اعلام می‌کنند تا بتوانند واردات بیشتری انجام دهند.

اکبریان ادامه داد: براساس سرانه مصرف ۳۶ کیلوگرم، سالانه حداکثر ۳ میلیون تن برنج در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که با احتساب تولید داخل رقمی حدود ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن برنج باید وارد کشور شود.

نایب رئیس انجمن برنج با اشاره به ذلایل افزایش قیمت برنج در بازار، بیان کرد: در ماه‌های اخیر برخی دلالان به بهانه‌های مختلف قیمت برنج را افزایش دادند، در حالیکه هیچ گونه دلیل علمی و منطقی برای برنج تولید سال گذشته در بازار وجود ندارد.

وی از کاهش ۱۰ درصدی قیمت برنج در استان‌های شمالی خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو برنج طارم در استان‌های شمالی ۱۸ هزار و پرمحصول ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان است.

اکبریان ادامه داد: اگر در ماه گذشته ۲۰ درصد فروشندگان حاضر به فروش محصول بودند، اما هم اکنون ۸۰ تا ۹۰ درصد فروشنده هستند.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به رکود سنگین بر بازاربرنج پیش بینی می‌شود که روند کاهش قیمت همچنان ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت کشت برنج در استان‌های غیر شمالی و دوباره کشت در استان‌های شمالی همچنان به قوت خود باقی است، بیان کرد: با توجه به شرایط آبی فراوان، دیگر همانند گذشته سخت گیری برای ممنوعیت کشت و دوباره کشت وجود ندارد.

نایب رئیس انجمن برنج ادامه داد: سال گذشته در تمامی روستا‌های شمالی بنر نصب شده بود که کشاورزان در صورت اقدام به کشت برنج دوم به مراجع ذی صلاح معرفی می‌شوند، اما امسال این سخت گیری‌ها  به سبب فراوانی آب صورت نگرفته است.

اکبریان در پایان تصریح کرد: با وجود آنکه خزانه گیری از ۲۰ اردیبهشت به بعد انجام می‌شود، برخی مافیا واردات اظهاراتی مبنی بر از بین رفتن بخشی از تولید در پی وقوع سیل فرردین را مطرح کردند، در حالیکه هیچ ارتباطی به این موضوع نداشت.
برچسب ها: برنج ایرانی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: