May 2021 18 / سه‌شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۰۹۳۶
۲۱ آذر ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۳
0
رييس شوراي بانوان بازرگان اتاق تهران در همايش بررسي تجربه‌هاي موفق و ناموفق زنان از خيز بلند زنان كارآفرين در حوزه‌هاي اقتصادي كشور خبر داد.
پول‌نيوز - رييس شوراي بانوان بازرگان اتاق تهران از خيز بلند زنان كارآفرين در حوزه‌هاي اقتصادي كشور خبر داد.  

به گزارش پول‌نيوز، سيده فاطمه مقيمي در همايش بررسي تجربه‌هاي موفق و ناموفق زنان گفت: زنان فعال مي‌توانند در گردهمايي بزرگ زنان كه از اقصي نقاط كشور گرد هم آمده‌اند، تجربيات تلخ و شيرين خود را در فضاي كسب وكار با يكديگر به اشتراك بگذارند.

يادآور مي‌شود همايش يادشده در سه پانل موفقيت‌هاي تجاري، ريسك پذيري و تجربه‌هاي تلخ و شيرين انجام شد.
وي هدف از برگزاري اين همايش را تهيه گنجينه‌اي از تجربيات بانوان صاحب كسب و كار در قالب تجربه موفق و ناموفق برشمرد و گفت: قصد داريم با انتقال تجربيات به بانواني كه در آغاز اين راه قرار دارند الگوي مناسبي ارائه كنيم.

وي گفت: وقتي اين تجربيات با دست و دلبازي دراختيار متقاضيان ورود به فضاي كسب وكار قرار مي‌گيرد، نتيجه در كوتاه‌ترين زمان و به بهترين شكل حاصل مي‌شود.
وي بهترين نوع مديريت را براي زنان مديريت خانواده دانست و افزود: زناني كه در مديريت نظام خانواده موفق هستند، بي‌شك درميدان فعاليت‌هاي اقتصادي نيز به موفقيت دست خواهند يافت.
مقيمي با انتقاد از برخي ديدگاه‌ها نسبت به نقش آفريني زنان در حوزه اقتصاد، اضافه كرد: اغلب به محض آنكه خللي در فعاليت‌هاي اقتصادي زنان ايجاد مي‌شود تمام نگاه‌ها به سوي آنان جلب خواهد شد و در معرض اتهام قرار مي‌گيرند در حالي كه اين نگرش بايد در جامعه تغيير كند.

پس از سخنان رييس شوراي بانوان، حسين فيض بخش رييس گروه MBA دانشگاه صنعتي شريف از وضعيت كارآفريني زنان سخن گفت و تصويري از آينده مشاركت آنان در توسعه اقتصادي كشور ترسيم كرد.

وي برگزاري چنين نشست‌هايي را زمينه‌ساز وقوع حركت‌هاي بزرگ از جانب بانوان بازرگان در راستاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشور دانست و گفت: در آينده‌ي نه چندان دور حركتي سيل گونه از زنان كارآفرين در عرصه اقتصاد به جريان خواهد افتاد.

وي با تشريح كارآفريني اظهار داشت: با اينكه در مورد كارآفريني و اهميت اين موضوع، بحث?هاي بسياري در محافل مختلف مطرح مي‌شود اما ميزان توجه به اين مقوله در ايران به هيچ وجه قابل قياس با اهميت اين موضوع در كشورهاي صنعتي نيست.

فيض بخش در ادامه با بيان يك مثال به فاصله ايران و كشورهاي توسعه يافته در زمينه كارآفريني، تصريح كرد: اين گونه به نظر مي‌رسد كه يك زلزله جدي در اين كشورها به وقوع پيوسته كه تنها پس لرزه‌هاي آن به ايران رسيده است.

رييس گروه MBA دانشگاه صنعتي شريف گفت: اگر دولت‌ها هزينه‌هاي بسياري را صرف كارآفريني مي‌كنند و با انواع حمايت‌ها، فضا را براي كارآفرينان مهيا مي‌سازند تنها به اين دليل است كه باور دارند بعد از ظهر روز جاري(شنبه)عصر كارآفريني است.

وي سه انگيزه توسعه كارآفريني را افزايش ثروت، توسعه تكنولوژي و ايجاد اشتغال عنوان كرد و گفت: موارد يادشده به عنوان سه انگيزه توسعه كارآفريني در كشورهاي صنعتي است.

وي گفت: در ساير كشورها تمام فارغ‌التحصيلان براي دريافت مدرك تحصيلي خود موظف هستند دوره‌اي را با محوريت كارآفريني بگذرانند اما در ايران، حتي دانشگاه‌هاي صاحب نام نيز توجهي به اين موضوع نشان نداده‌اند.

اين استاد دانشگاه در ادامه توضيح داد، مبناي فعاليت نسل‌هاي اول و دوم دانشگاه‌ها در سطح جهان، آموزش و تحقيق بوده است. هم اكنون نسل سومي از دانشگاه‌ها در حال شكل گيري است كه كارآفرين محور است. به عبارتي نسبت به تربيت كارآفرينان تمركز دارد.

وي در بخش ديگري از سخنانش از پنجره جمعيت شناختي به موضوع كارآفريني در ايران پرداخت و گفت: برخلاف آنكه تصور مي‌شود جمعيت كشور همواره جوان خواهد ماند، اين وضعيت تنها تا 20 سال آينده تداوم خواهد داشت.

فيض بخش اظهار داشت: اگر امروز از ظرفيت جوانان براي توسعه كارآفريني در كشور بهره برداري نشود، اين امكان براي ايران ديگر تكرار نخواهد شد.
وي پس از تاكيد بر اهميت آموزش در كارآفريني، رشد كارآفريني زنان را در ايران پيش‌بيني كرد و گفت: كارآفريني زنان در 7 ، 8 سال آينده با رشد چشمگيري مواجه خواهد شد.

فيض بخش، سهم 60 درصدي دختران را در پذيرش دانشگاه‌ها مورد اشاره قرار داد تا پيش بيني خود را از آينده كارآفريني بانوان قابل اثبات عنوان كند.
وي افزود: تاكنون براي حمايت از كارآفريني زنان در كشور اقدامات شايسته‌اي صورت نگرفته است اما چنانچه براي به فعليت رسيدن پتانسيل‌هاي موجود در دانشگاه‌ها برنامه‌ريزي شود، اتفاق‌هاي بزرگي در اين عرصه رخ خواهد داد.

اين استاد دانشگاه وقوع اين حركت را نه فقط در ايران كه در ساير كشورها نيز به واسطه پيچيده شدن عوامل تاثيرگذار بر محيط كسب وكار و افزايش اين تغييرات در طول زمان، اجتناب ناپذير دانست.
وي تاكيد كرد: در چنين شرايطي مديراني موفق خواهند بود كه براي مديريت، روشي شبيه آنچه زنان براي مديريت خانواده برمي‌گزينند، در پيش بگيرند. روشي كه خلاقيت، حمايت و ارتباط مناسب با كارمندان را مبنا قرار مي‌دهد.

فيض بخش با بيان اينكه مديران آينده، سبكي زنانه براي مديريت انتخاب مي كنند، گفت: آينده از آن مديران زن است.

وي سپس درباره تفاوت‌هاي كارآفريني زنان و مردان گفت: مردان، اغلب به سمت توليد مي‌روند و زنان فعاليت‌هاي خدماتي را برمي‌گزينند. اين در حالي است كه پيش‌بيني مي‌شود در 40 سال آينده تنها سه درصد نيروي كار به كشاورزي اشتغال دارند و چهار درصد اين نيروها نيز در بخش‌هاي توليدي فعاليت مي‌كنند و 93 درصد نيروي كار در حوزه خدمات به كار اشتغال خواهند داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: