پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۰۹۱۶۴
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
0
در تعطیلات عید فطر برخی کاربران فضای مجازی با انتشار تصاویری از گردشگران سد لفور مازندران نسبت به وضعیت حجاب و پوشش نامتعارف بعضی گردشگران اعتراض کردند.
پول‌نیوز - در تعطیلات عید فطر برخی کاربران فضای مجازی با انتشار تصاویری از گردشگران سد لفور مازندران نسبت به وضعیت حجاب و پوشش نامتعارف بعضی گردشگران اعتراض کردند. این تصاویر به سرعت در توییتر و اینستاگرام دست به دست شد و با واکنش های بسیاری همراه بود. ورود دادستانی به موضوع و توییتی که علی مطهری نماینده مجلس در این رابطه منتشر کرد، باعث بازداشت یک نفر و احضار مسئول گردشگری این منطقه شد. علی مطهری در توییت معترضانه ای که منتشر کرد، خواهان پاسخگویی وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی شد. روابط عمومی میراث فرهنگی هم اعلام کرد که این منطقه زیر نظر این سازمان اداره نمی شود و تحت نظارت مستقیم وزارت نیرو و خارج از حیطه وظایف سازمان میراث فرهنگی است.

ولی تیموری، معاون گردشگری نیز در واکنش به انتقادهایی که متوجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ماجرای سد لفور شده، گفت: حوزه گردشگری اخلاق مدار است. نه تنها در ایران، بلکه در سطح بین المللی و برای آن کدهای اخلاقی طراحی شده که بر این اساس به جامعه محلی سفارش می کند تا خدمات شایسته به گردشگر بدهد و در عین حال گردشگر را ملزم می کند تا به قوانین، عرف و هنجارهای جامعه محلی و میزبان احترام بگذارد.

او با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همواره به کدهای اخلاقی گردشگری پایبند بوده و از جامعه میزبان و میهمان نیز خواسته که متعهد باشند، تصریح کرد: گردشگری هنجارشکن نیست و عرف، قوانین و باورهای محلی را نادیده نمی گیرد و متن آن نیز این هنجارشکنی ها را تأیید نمی کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: زمانی که آن اتفاق در سد لفور رخ داد، قطعاً مقامات قضائی بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که محل وقوع آن ناهنجاری در حوزه اختیار و نفوذ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نبوده و مسئولیت آن از اختیار عمل و نظارت این سازمان خارج بوده است.

وی اضافه کرد: از طرفی آن افراد هنجارشکن نیز در قالب آژانس مسافرتی به این سد سفر نکرده و یا راهنمای تور همراه آن ها نبوده که از این نظر مسئولیتی متوجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای برخورد با خاطیان باشد.

تیموری بیان کرد: داشتن این انتظار از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای پاسخگویی در این حادثه مثل این می ماند که در جاده چالوس که اتفاقاً محور گردشگری است، تصادفی رخ دهد، اما از این سازمان انتظار داشته باشند که پاسخگوی تصادف رخ داده باشد. واضح است که هر دستگاهی مسئولیتی دارد و مطابق با آن باید انتظار داشت.

او افزود: در ماجرایی که ارتباطی با حوزه گردشگری ندارد، شاید نشانه گرفتن انگشت اتهام به سمت آن کمی شتاب زدگی باشد. متأسفانه بارها پیش آمده، اتفاقی که کوچک ترین ارتباطی به حوزه گردشگری نداشته را با نام آن گره زده اند و تمام تلاش ها را خراب کرده اند. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از دستگاه های نظارتی درخواست می کند تا وارد موضوع شوند و اجازه ندهند این اتفاقات تکرار شود.

معاون گردشگری سپس اظهار کرد: زمانی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در ماجرای سد لفور زیر سوال می بردند، آیا کسی این موضوع را مطرح یا بررسی کرد که وزارت نیرو بر چه اساسی در این سد کار گردشگری انجام می دهد؟! به جای بررسی این مسائل، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را زیر سوال بردند.

تیموری در پاسخ به این سوال که آیا در موضوع آموزش جامعه محلی، دستگاه های مرتبط و مسافران، کم کاری هایی نشده که شاهد چنین اتفاقی بوده ایم؟ گفت: فرهنگ گردشگرپذیری و گردشگری بسیار گسترده است و به امکانات زیادی نیاز دارد و قطعاً همکاری رسانه ها و دستگاه های فرهنگی را می طلبد. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با وجود چنین گستردگی و طیف وسیع انسان ها به تنهایی قادر به انجام این کار نیست.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار