May 2021 18 / سه‌شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
ريیس قوه قضائیه در همايش ارتقاي سلامت نظام اداري تاكيد كرد:
کد خبر: ۳۰۷۸۹
۱۸ آذر ۱۳۸۹ - ۰۹:۱۴
0
آیت‌الله صادق آملی لاریجانی گفت: تمامی متجاوزین به عنف و سارقان مسلح بدانند حکمشان اعدام است.
به گزارش خبرگزاری مهر، ريیس قوه قضائیه صبح دیروز در همایش ارتقاي سلامت اداری تاکید کرد: تمامی متجاوزین به عنف و سارقان مسلح بدانند این اقدامات از نظر قانون محاربه تشخیص داده شده و قوه قضائیه در کمتر از یک ماه به پرونده آنها رسیدگی مي‌کند و بدون شک حکمشان اعدام است. حتی اگر کسی اقدام به سرقت مسلحانه کند، اما چیزی هم به سرقت نبرد اعدامش قطعی است.

لاریجانی با بیان اینکه دستگاه قضايی مبارزه با هرگونه فساد را براساس تاکید مقام معظم رهبری در دستور کار خود قرار داده گفت: امنیت و اعتماد عمومی سرمایه حکومت‌ها است و داشتن قانون اساسی خوب بزرگترین رکن در هر جامعه‌ای محسوب می‌شود. وی افزود: متاسفانه مردم شاهد رسیدگی به برخی تخلفات کوچک در دادگاه هستند، در حالی که متخلفین بزرگ از چنگال قانون فرار می‌کنند.

اعلام اسامی مفسدان اقتصادی در سایت قسط
آیت‌الله آملی لاریجانی هم چنین از اعلام اسامی مفسدان اقتصادی در سایت قسط خبر داد و تاکید کرد: مردم مي‌توانند اسامی مفسدان اقتصادی را در سایت قسط مشاهده کنند، اما هنوز این اسامی در روزنامه‌ها و نشریات منتشر نشده است.

صدور حکم نهایی پرونده اختلاس154 میلیارد تومانی
وی با اشاره به یک پرونده فساد اقتصادی گفت: به تازگی حکم نهایی اختلاس 154 میلیارد تومانی که از سال 83 در حال پیگیری بود صادر شده است که در آن متهم از هفت بانک کشور به صورت غیرقانونی وام‌های کلانی دریافت و در مواردی غیر از چارچوب قانونی و در خرید و فروش و ساخت و ساز مسکن سرمایه‌گذاری کرده بود.

ريیس قوه قضائیه افزود: قوه قضائیه مخالف سرمایه‌داری و سرمایه‌گذاری نیست و همچنان از سرمایه‌گذاری در چارچوب قانون و اصول اسلامی حمایت می‌کند. آیت‌الله آملی لاریجانی به پرونده اخیر اختلاف در شرکت بیمه اشاره کرد و افزود: اینکه مي‌گویند ما اسم افراد را اعلام کرده‌ایم اشتباه است زیرا ما تنها تخلف در شرکت بیمه را اعلام کردیم که تمامی متهمان به دادگاه معرفی شده و مطمئن باشند که افرادی که پشت پرده در این اختلاس دست داشته‌اند نیز شناسایی و با آنها برخورد می‌کنیم.

 ريیس قوه قضائیه در مورد افزایش مفاسد اجتماعی در جامعه گفت: متاسفانه هر روز در روزنامه‌ها شاهد اخباری مبنی بر سرقت، قتل و تجاوز هستیم که به عنوان نمونه در پرونده سرقت از طلافروشی در محله نازی‌آباد تمامی متهمان دستگیر شدند و همچنین در مورد پرونده تجاوز به یک زن و فیلمبرداری از صحنه تجاوز متجاوزین دستگیر و کیفرخواست به دادگاه اعلام شده است.

اينكه مجلس خبرگان ناظر بر رهبري است، تعبير درستي نيست
آملی لاریجانی با بیان اینکه بحث نظارت مهم بوده و در قانون اساسی به آن بسیار تاکید شده است، گفت: تشکیل شورای دستگاه‌های نظارتی کاری بسیار عقلانی و معقول بوده است، ولی این شورا باید در چارچوب قانون اساسی گام بردارد که امیدواریم با نهایی شدن قانون برنامه پنجم توسعه مشکلات شوراها نیز در قانون حل شود.

وی با بیان اینکه در قانون اساسی انواع نظارت‌ها درج شده است، گفت: شورای نگهبان براساس اصل 99 نظارت بر تمامی انتخابات‌ها اعم از خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس و آرای عمومی را بر عهده دارد که این موضوع نشانه اقتدار جمهوری اسلامی است. حتی شورای نگهبان می‌تواند بعد از انتخابات نیز در صورت تخلف شخص منتخب را خلع ید کند.

وي تصريح كرد: در قانون اساسي نسبت به رهبري اين جنبه نظارت ديده شده كه بالاترين نقطه اقتدار در جمهوري اسلامي ايران است و لفظ نظارت نيامده است. اينكه برخي تعبير مي‌كنند مجلس خبرگان ناظر بر رهبري است و بر كارهاي رهبري نظارت دارد، تعبير درستي نيست. وي ادامه داد: شوراي نگهبان نيز بر انتخابات مجلس خبرگان رهبري، رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي و همه‌پرسي نظارت دارد. اين نظارت مراحل انتخابات را شامل مي‌شود و اطلاق نظارت در همه مراحل است. نسبت به قوه قضائيه نيز نظارت بسيار گسترده‌اي در طول قانون اساسي ديده شده است. آملي لاريجاني اصول 156، 170، 161 و 174 قانون اساسي را مورد اشاره قرار داد و گفت: قانون اساسي نسبت به امر نظارت حساسيت بسيار بالايي نشان داده است.

هدف اوليه نظارت، نظارت بر كاركرد دستگاه‌هاست و غايت نهايي نظارت، پاسداري از ارزش‌هاي الهي و اخلاقي در جامعه است. در بستر جمهوري اسلامي در حكومت ديني نظارت‌ها براي پاسداشت ارزش‌هاي اخلاقي و كرامت انساني است. اگر در خصوص ديوان عالي كشور گفته مي‌شود كه بر اجراي صحيح قوانين در محاكم نظارت دارد، مرحله نخست آن اين است كه با محكمه متخلف برخورد شود و هدف نهايي آن تثبيت ارزش‌هاي انساني و الهي است.
نباید همه قضات را به یک چوب زد
وی در مورد اظهارات اخیر یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر رشوه‌گیری قضات هم گفت: برخی از نمایندگان مجلس از جاده صواب خارج شده‌اند و تمامی قضات را فاسد عنوان کرده‌اند، در حالی که ما وجود فساد را منکر نیستیم زیرا بشر سرکش و طالب هوای نفسانی است، ولی اینکه همه را به یک چوب بزنیم خلاف انصاف است، البته وی گفته‌ برای گفته‌هایشان مدرک دارند اگر ارائه کنند پیگیری می‌کنیم.


واکنش به اظهارات آيت‌ا... جنتی
همچنین به گزارش ایسنا آيت‌ا...لاریجانی خاطرنشان كرد: خدا آيت‌ا... جنتي را حفظ كند. ايشان در نماز جمعه بيان كردند كه قوه قضائيه دستگاه امنيتي را كنار گذاشته و خودش اقدامات را انجام مي‌دهد. بايد توجه داشت كه هميشه كار با دستگاه قضايي است. مگر دستگاه امنيتي قاضي است كه به تخلفات فرد يا افرادي رسيدگي كند؟ اطلاعات ما را دستگاه امنيتي به ما مي‌دهد، ولي كار با دستگاه قضايي است. ما كه از وراي آسمان‌ها اطلاعات را نمي‌آوريم، اما قاضي مسوول رسيدگي به پرونده است.
 رييس قوه قضائيه تاكيد كرد: نيروهاي امنيتي حق ورود به پرونده‌ها را ندارند و پاي اين حرف هم ايستاده‌ايم. هنگامي كه از ايشان پرسيدم كه چه كسي اين مساله را به شما گفته بيان كردند روزنامه‌ها. نبايد مستند بزرگان ما روزنامه‌ها باشد، بلكه مستند آنها بايد آمار صحيح باشد.

وي اظهار كرد: البته مي‌دانيم كه مشكلاتي در قوه قضائيه وجود دارد، در جاهاي ديگر هم وجود دارد. نبايد دستگاه قضايي، دولت و... را تضعيف كنيم. بيان فساد در جامعه اشكال ندارد، ولي بايد منصفانه و واقعي باشد. حتي درباره تشهير اشخاص. حسب قانون موظف هستيم كه اسامي اشخاص را تا پايان رسيدگي اعلام نكنيم ولي در خصوص افرادي كه فساد كرده‌اند گاهي لازم است. آملي لاريجاني ادامه داد: مي‌دانيم كه عدم برخورد در بحث مفاسد اقتصادي يكي از علل عدم اعتماد مردم است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: