کد خبر: ۳۰۷۶۵
۱۷ آذر ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۶
۳
عضو شورای شهر و رییس کمیسیون نامگذاری معابر شورای شهر تهران در مورد روند کاری نامگذاری معابر تهران به نام نویسندگان گفت: چون شهرداری اسامی پیشنهادی را به شورای شهر می‌دهد و هر یک ماه جلسه‌ای برای این منظور تشکیل می‌شود، این کار به تأخیر افتاده است.
برنا نوشت: کارشناسان مسایل شهری معتقدند نام گذاری خیابان ها در مدیریت شهری اهمیت بسیار زیادی دارد. نام خیابان ها و معابر مهم شهر، در واقع شناسنامه یک شهر محسوب می شوند و نامگذاری خیابان های شهرها در تمام دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

چه کسانی برای خیابان ها نام انتخاب می کنند؟
تقریبا در تمام شهرهای دنیا، اعضای شورای شهر هستند که مسوولیت نامگذاری خیابان ها را برعهده دارند. همان طور که در تهران هم کمیته ای با نام "کمیته نامگذاری معابر تهران" کار انتخاب (البته با مشارکت مردم و متخصصان)، نظارت بر نامگذاری خیابان ها و معابر پایتخت را برعهده دارند.

اگر خارجی وارد شهر شود ...
اعضای شورای شهر می گویند چون خیابان های هر شهر، معرف افتخارات و سوابق تاریخی و فرهنگی آن هستند، نام خیابان ها و معابر، باید ریشه در تاریخ، فرهنگ و تمدن کشور یا شهر داشته باشد تا اگر یک خارجی وارد شهر شد با عبور از خیابان ها و گشتی در شهر با مفاخر دینی، فرهنگی، سیاسی آن، آشنا شود!

شهدا گزینه های خوبی هستند
خیابان میرزای شیرازی، سیدجمال الدین اسدآبادی، نواب صفوی، کریم خان زند، قائم مقام فراهانی، ستارخان نمونه های خوبی برای نامگذاری خیابان ها به اسم شخصیت های تاریخی هستند. اتوبان   های شهید بابایی، شهید همت، شهید صیاد شیرازی، شهید ستاری، شهید باقری، شهید دوران و شهید چمران از بزرگراه هایی هستند که به نام شهدا متبرک شده اند.

خیابان دکتر علی شریعتی،شهید مطهری، بزرگراه چمران، آیت الله کاشانی، اشرفی اصفهانی،مدرس، میرداماد نمونه هایی از نامگذاری بزرگراه ها به نام مفاخر کشور هستند.

شهدای خارجی و خیابان های داخلی
البته برای پیوند بیشتر میان کشورها و ادای احترام، گاه کشورها نام شهدا یا شخصیت های مطرح کشور دوست یا همسایه را برای خیابان یا معبر انتخاب می کنند. خالد اسلامبولی؛ (مجاهد مصری)، احمد قصیر (نوجوان لبنانی از حزب الله لبنان که در حمله انتحاری 9 سرباز اسرائیلی را کشت)، محمدعلی جناح (بنیان گذار پاکستان)، فتحی شقاقی (بنیان گذار جهاد فلسطین)، بابی ساندرز (معترض ایرلندی از اعضای ارتش جمهوری خواه ایرلند) نمونه های این گونه از نامگذاری اند.

نامگذاری میدان و کوچه ها به نام وابستگان
جالب است که خیابان های شهر، توسط شاه مخلوع، بیشتر به نام وابستگان و آشنایان، نامگذاری شده بود!

توپخانه (امام خمینی) /ژاله (شهداء)/ شهناز، فوزیه (امام حسین) /شهیاد (آزادی)/ کاخ (فلسطین)/ کندی (توحید)/پهلوی (ولی عصر)/ تخت جمشید (آیت الله طالقانی)/ تخت طاووس(استاد شهید مطهری)/ ثریا (سمیه)/روزولت (دکتر مفتح)/ رزم آرا(فداییان اسلام) /زاهدی (سپهبد قرنی)/سلطنت آباد(پاسداران)،شاپور (وحدت اسلامی)/شاه عباس( قائم مقام)/ شهناز (۱۷ شهریور)/از جمله این نامگذاری ها در تهران بودند که بعدها تغییر یافتند.
 
همیشه پای کمیسیون در میان نیست!
خوشبختی، دوست، افشین، آوند، طوطی، زیبا، گلابی، قلعه مرغی، امین حضور، خاک سفید، کوچه باغ، زمزم، استخر، شیرپاستوریزه نام های غیر متعارف برخی از کوچه ها و معابر شهر هستند و تابلوهای آبی رنگی که در ابتدای کوچه ها نصب شده اند و رویشان این اسامی نوشته شده، استناد خوبی هستند برای اثبات این موضوع که همیشه نام گذاری معابر طبق بندهایی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده یا طبق قوانین کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران نیست و گاه کوچه های شهر به نام های این چنین نامیده می شوند.

شورای نامگذاری شهر تهران اما در جلسه ای که روز گذشته تشکیل شد از تغییر نام برخی از اسامی اینچنینی خبر داد. برای مثال در این جلسه اعلام شد که نام کوچه های "آزاد زنان" در محدوده شهرداری منطقه 8 تهران به نام شهید اکبر نخعی، خیابان وحید 24 در محدوده شهرداری منطقه 8  به نام شهید طاهر کیانی ثابت(با حفظ شماره)، کوچه حمام فیروزه واقع در محدوده شهرداری منطقه 13 به نام فیروزه و میدان باغچه بیدی واقع در محدوده منطقه 14 شهرداری تهران به نام مرحوم محمود کبورانی تغییر داده شده اند.
 
شهرهایی که خیابان شدند!
ممکن نیست که ساکن شهر تهران باشید و نام خیابان های گرگان، کرمان، آذربایجان، دماوند، شوش، قزوین یا حتی اتوبان کردستان را نشنیده باشید! اعضای شورای نامگذاری معتقدند برای پیوند میان این استان ها و پایتخت این نامگذاری صورت گرفته است.

بالاخره نویسندگان صاحب خیابان می شوند؟
همین تازه گی ها، معصومه آباد، عضو شورای شهر و رییس کمیسیون نامگذاری معابر شورای شهر تهران اعلام کرد که قرار است نام نویسنده ها بر معابر پایتخت گذاشته شود و البته گفت: نام این نویسندگان قطعی نیست، اما نادر ابراهیمی یکی از گزینه هایی است که به احتمال قوی به زودی روی یکی از معابر گذاشته خواهد شد.

آباد اما در خصوص اینکه کار نامگذاری معابر تهران به نام نویسندگان به کجا رسید، به خبرنگار برنا گفت: چون شهرداری اسامی پیشنهادی را به شورای شهر می دهد و هر یک ماه جلسه ای برای این منظور تشکیل می شود، این کار به تاخیر افتاده است. از طرفی ممکن است تعداد اسامی نویسندگان در بین نام های پیشنهادی شهرداری کم باشد. در حال حاضر تنها نامی که توسط شهرداری پیشنهاد شده است، نام نادر ابراهیمی است و این گزینه هم تا جلسه بعد در حال بررسی است.

این اقدام در شرایطی که از میان نویسندگان، تنها جلال آل احمد و جمالزاده اقبالی برای ثبت نامشان روی خیابان های تهران داشته اند، شاید حرکت مثبتی باشد، اما نباید از این مورد غافل شد که گاه گذاردن نام مفاخر و مشاهیر روی خیابان ها و مصطلح شدن نام آن خیابان در بین مردم، به شکلی نامناسب اتفاق زیبایی نیست.
 
یادآوری و عوان نام آیت الله طالقانی، آیت الله کاشانی، آیت الله مدرس، شهید مطهری، بدون عناوینی که همراه اسم شان می آید،مثلا رایج شدن نام طالقانی در ایستگاه های متروی تهران در اذهان عمومی، به ساحت و حرمت این بزرگواران خدشه وارد می کند و این نوع یادآوری در خور مقام و منزلت این بزرگان نیست.

معصومه آباد، رییس کمیسیون نامگذاری معابر شهر تهران اما اینطور فکر نمی کند. او معتقد است نامگذاری خیابان ها به نام این بزرگان، برای گرامی داشتن یادشان و برای فراموش نشدن نام‌شان است و به خبرنگار برنا می گوید: اینکه مردم گاهی در صحبت های محاوره ای شان، القاب این بزرگان را عنوان نمی کنند، امری عادی است.

                       

مبلمان شهری، فضاهای سبز تعریف شده، میدان ها، خیابان ها، حمل ونقل، گرافیک و نمایه هایی که در شهر استفاده می شوند از مهم ترین نمادهای شهری هستند که معرف فرهنگ، میزان پیشرفت و البته شناسه شهرها هستند و نامگذاری خیابان ها در کنار همه این عوامل عنصری مهم و انکار نشدنی در مدیریت شهری محسوب می شود که نیازمند دقت، توجه و رسیدگی مسوولان شهری هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۳
نظرات بینندگان
علی علی شیر
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1389/09/17
در تمام شهر های ما باید یک خیابان بنام کورش باشد یا یک میدان بزرگ بنام این مرد بزرگ باشد
سعید متین کوشا
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1390/07/01
باسلام اگر اسم خیابانها کوتاهتر باشد بهتر است: در حافظه میماند و به تاکسی هم سریع گفته می شود و... بعد اسم خیابانهای فرعی وکوچه ها را با اسم خیابان اصلی ویک شماره فرعی مثلا ترکمنستان یکم و......
کیوان
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1395/04/29
مرحوم محمود کبورانی بزرگمردی بود از تبار شهدا و صالحین،کار بسیار خوبی بود این نامگذاری....روانشان شاد و راهشان پر رهرو باد...
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: