پول نیوز

کد خبر: ۳۰۷۲۱۶
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۹
0
7 توصیه ای که در ادامه می آید بخشی از آموزه های پایه ای مدیریت نیز محسوب می شوند که در علوم آکادمیک این حوزه به مدیران جوان تدریس می شود.مبحث را با مدیریت زمان، نظم و تحلیل اطلاعات دنبال می کنیم تا به مدیریت مالی، روابط اجتماعی و مثبت نگری برسیم...

پول نیوز؛ سمیه علی اصغری- دنیایی که امروزه در آن زندگی می کنیم در همه ی ابعاد به سرعت در حال تغییر و دگرگونی است. بسیاری از این تغییرات اجتناب ناپذیر هستند و برای داشتن زندگی ایده آل باید با آن ها همسو شد البته این همسو شدن به معنای پذیرش هر تغییری که با فرهنگ فرد ناسازگار است، نخواهد بود بلکه به معنای فراگیری مهارت های زندگی است! اما به راستی مقصود از مهارت های زندگی چیست؟ این اصطلاح به مهارت هایی گفته می شود که اگرچه بسته به شرایط زندگی هر فرد تفاوت می کند، اما در نگاهی کلی لازمه ی موفقیت تمامی ابعاد زندگی بشر هستند. در این میان بعضی از مهارت ها نکات مهم تری را شامل می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم. یک سری مهارت ها نیز از اهمیت کمتری برخوردار اند و چه بسا بدون فراگیری این دسته نیز می توان شاد و سالم زیست. برای مثال اگر ندانید که چطور می توان موتور یک خودرو را تعمیر کرد، اختلالی در زندگی شما رخ نمی دهد اما خواندن و نوشتن مواردی هستند که لازمه ی زندگی راحت تر در دنیای امروزی اند. اکنون این توانایی های عادی را پشت سر گذاشته و به ذکر مواردی پیشرفته تر خواهیم پرداخت که قطعا کاربردی اند و تمرین و تقویت آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد که 7 توصیه ای که در ادامه می آید بخشی از آموزه های پایه ای مدیریت نیز محسوب می شوند که در علوم آکادمیک این حوزه به مدیران جوان تدریس می شود. پس مبحث را با مدیریت زمان، نظم و تحلیل اطلاعات دنبال می کنیم تا به مدیریت مالی، روابط  اجتماعی و مثبت نگری برسیم، با پول نیوز همراه باشید.

"مدیریت زمان"

توانایی تفکیک مسائل مهم و ضروری از مسائلی که درجه کمتری از اهمیت را دارا هستند، به راستی یکی از برترین مهارت ها است. اگر موفقیت وابسته به تلاش است، باید بدانید این تلاش را به کدام کار و در چه زمانی اختصاص دهید به ویژه در موقعیت هایی که سبب پیشرفت شما می شوند. چگونه می توان به مهارت مدیریت زمان دست پیدا کرد؟ نوشتن برنامه های روزانه و اولیت بندی آن ها از جمله راه کار هایی است که با تمرین در دراز مدت نه تنها زندگی شما را نظم می بخشد، بلکه تبدیل به برجسته ترین مدیر زمان خواهد کرد! این عمل بسیار ساده از فراموشی جلوگیری کرده و زمان را در چنگ شما قرار می دهد.

"مرتب سازی محیط"

افراد موفق محیط اطراف خود را همواره مرتب نگه می دارند. آشفتگی خانه، اتاق، محل کار و یا هر جای دیگری که با آن سر و کار دارید، نظم ذهنی شما را برهم می زند و سبب می شود ذهنتان به طور ناخودآگاه آشفته شود. در این صورت برای انجام هر کاری مجبور خواهید شد وقتی را به هدر دهید. برای مثال یافتن آدرسی که قبلا ثبت کرده اید از میان یک بازار شام بسیار دشوار و وقت گیر خواهد شد. به خود و محیط اطرافتان اهمیت دهید تا جهان نیز به شما اهمیت دهد!

"آنالیز اطلاعات"

ما همگی در عصر اطلاعات زندگی می کنیم و حقیقتا در حوضی شامل اطلاعات پیش رونده غوطه ور هستیم. اطلاعات دریافتی را نیز به ترتیب اولویت دسته بندی و آنالیز کنید و ارتباطات مهم میان آن ها را بیابید. این مهارت از با ارزش ترین مهارت های دنیای مدرن است. به جای ذخیره سازی هر اطلاعات بی مصرفی، فردی تحلیل گر باشید! اما لازمه ی این مهارت چیست؟ فقط و فقط مطالعه کلید دست یابی به چنین مهارتی است. باز ذهنی خود را در موضوعات مختلف به وسیله مطالعه مستمر افزایش دهید. مطالعه از قطعی ترین نیاز های بشری است که متاسفانه در عصر تکنولوژی کمتر به آن توجه می شود.

"مدیریت درآمد"

توانایی مدیریت صحیح منابع مالی، درآمد، هزینه ها و  پس انداز نه تنها مهارتی ویژه است بلکه سبب می شود امکان ادامه زندگی را به دست آورید! هر فردی حتی آن هایی که هیچ گونه اطلاعات تخصصی در این خصوص ندارند، اطلاعات پایه ای مدیریت مالی را از سنین پایین به وسیله خانواده های خود فرا گرفته اند. در این زمینه می توانید از تجربه های افراد موفق استفاده کنید و یا با تکمیل اطلاعات خود از طریق مطالعه متون مربوطه، پیشرفت اقتصادی زندگی را میسر سازید.

"روابط اجتماعی"

بیشتر مشکلات کوچک و بزرگ در محیط خانواده، جمع دوستان و یا محل کار، از ارتباطات اجتماعی ضعیف ناشی می شود. ساخت ارتباطات مناسب اجتماعی جز با صحبت صادقانه، ارزش نهادن به دیدگاه دیگران، اجتناب از قضاوت و پرورش صمیمیت ممکن نمی شود. تمرین این مهارت را می توانید در جمع کوچک خانواده خود آغاز کرده و به مرور زمان آن را به اجتماعات بزرگ تر تعمیم دهید. فراموش نکنید معاشرت موثر از حیاتی ترین مهارت های مورد نیاز برای کسب آرامش در زندگی است.

"آرامش"

استرس در زندگی منجر به تخریب سلامت، ضعف در تصمیم گیری و روابط اجتماعی نامتوازن می شود. در نتیجه به سلامتی خود توجه داشته باشید و در مواقعی که احساس نیاز می کنید خود را از استرس های مخرب دور کنید. دادن فرصتی برای تجدید قوا به ذهن، منجر به افزایش تمرکز و نتیجه ی بهتر می شود. برای مثال در خانه و یا محیط کار خود دچار شرایط استرس آور شده اید، برای مدتی هر چند کوتاه محیط را ترک کنید. چرا که راکد ماندن مغز در شرایط استرس زا نیروی جسمانی و روحی شما را به تحلیل برده و فرصت های زندگی آسوده را صلب می کند. به سلامت فکری خود اهمیت دهید!

"مثبت نگری"

تحقیقات ثابت کرده اند اگرچه ما عملکرد های خود را ناشی از احساسات خود می پنداریم، در واقع این احساسات ما هستند که بازتابی از رفتار هایمان را تشکیل می دهند. عملکرد های مثبت همواره به برداشت ها و احساساتی مثبت منجر می شوند . افراد مثبت نگر دنیا را پر از فرصت های گوناگون می بینند و این دیدگاه سبب جذب هر چه بیشتر فرصت ها به سوی آنان می شود. هر روز صبح خود را با جمله ای مثبت آغاز کنید برای مثال به خودتان بگویید امروز در هر کاری موفق خواهید بود، قانون جذب تمامی اتفاقات نیک را به سوی شما روانه می کند!

با رعایت موارد گفته شده و تمرین آن ها در هر ساعاتی از روز، به مرور مهارت های مورد نیاز برای زندگی پویا و سالم را کسب خواهید کرد. همگی ما به دنیا آمده ایم تا خوب زندگی کنیم، پس برای خوب بودن تلاش کنید.

 

برچسب ها: مدیریت پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار