پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۰۷۲۱۴
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
0
پول‌نیوز - رابرت مالی دستیار ویژه باراک اوباما و عضو هیات آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: دونالد ترامپ شخصیت دوگانه‌ای دارد و از این رو پیش بینی آغاز جنگی دیگر در منطقه خاورمیانه دشوار است.

رابرات مالی در گفت وگو با بی بی سی در باره شخصیت دوگانه ترامپ گفت: رییس کاخ سفید از یک سو در زمان تبلیغات انتخاباتی منتقد شرکت آمریکا در جنگ‌ها و طرفدار خروج سریع نیرو‌های آمریکایی از کشور‌های دیگر همچون افغانستان بود؛ و سوی دیگر درباره ایران خیلی تند و افراطی صحبت می‌کند.

او افزود: من از برخی مقامات دولت ترامپ شنیده ام که او از آنان می‌پرسد که ما چرا ایران را مورد هدف قرار نمی‌دهیم؟ البته منظور از هدف قرار دادن جنگ تمام عیار نیست، بلکه منظور حمله محدود هوایی است. مخصوصا بعد از حملات راکتی حوثی‌ها به امارت و عربستان و حمله به کنسولگری آمریکا در بصره ترامپ می‌خواست علیه ایران حملات هوایی تلافی جویانه صورت دهد.
مالی ادامه داد: آن‌ها نهایت کاری که صورت دادند؛ ضربه زدن به اقتصاد ایران بود و این را مکرر تکرار می‌کنند. اما این کشف جدیدی نیست. معلوم است که بازگرداندن تحریم‌ها اثرات بد اقتصادی خواهد داشت و این موضوع بخودی خود نشانه موفقیت نیست.

اقتصاد یکی از ابزار‌های کمک کننده کشور‌ها برای رسیدن به یک هدف مشخص است؛ بنابراین ضربه زدن به اقتصاد و ضعیف کردن آن بخودی خود نمی‌تواند یک هدف باشد. چرا که ما هیچ گونه نشانه‌ای از تغییر رفتار ایران نمی‌بینیم؛ بنابراین ترامپ به هیچ وجه موفق نبوده است.

این مقام آمریکایی اضافه کرد. من خودم ریاست گروه بین المللی بحران را بر عهده دارم. در گزارش مفصلی تاکید کردیم که هیچ نشانه‌ای از تغییر رفتار دولت ایران بر اثر فشار‌های اقتصادی وجود ندارد.

دستیار ویزه اوباما ادامه داد:نمی توان امیداور بود که تنها با فشار اقتصادی رفتار یک دولت را تغییر داد. حتی نشانه‌هایی وجود دارد که کشور تحت فشار رفتار‌های تندتری از خود نشان می‌دهد.

رابرات مالی با طرح پرسشی درباره هدف واقعی ترامپ از' فشار‌های اقتصادی' اضافه کرد: ترامپ می‌خواهد همه دستاورد‌های اوباما را از بین ببرد. اگر نگوییم مهمترین دستاورد سیاست خارجی اوباما توافق با ایران بود، باید بگوییم که یکی از مهمترین دستاورد‌های دولت او بود.

متحدان آمریکا در خاورمیانه نیز خواهان فشار ترامپ بر ایران هستند.
عضو هیات آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران اضافه کرد: شاید اگر ترامپ و روحانی دیدار کنند اوضاع کنونی این گونه نمی‌شد؛ اما عده‌ای در تهران معتقدند که این تنها در حد یک عکس یادگاری است و نه چیزی بیشتر.

وی افزود:لذا تغییری در شرایط ایجاد نمی‌کند. چرا که اطرافیان ترامپ مصمم هستند که ایران را مورد هدف قرار دهند، صرف نظر از اینکه ترامپ با روحانی دیدار کند و یا نه.

عضو هیات مذاکره کننده امریکا در توافق برجام گفت: تحریم مالی و نفتی ایران از سوی آمریکا و برخی تنش‌ها میان ایران و متحدان آمریکا در منطقه ممکن است احتمال جنگ را افزایش دهد، اما کارشناسان سیاسی و نظامی معتقدند که احتمال تنش گسترده نظامی آمریکا با ایران خیلی کم است.

وی تصریح کرد: هیچکدام از طرفین، تمایل به برخورد نظامی ندارند. تصور و ادعا دولت ترامپ این است که ابزار اقتصادی برای زمین‌گیر کردن ایران به اندازه کافی موثر به نظر می‌رسد و نیازی به برخورد نظامی نیست.

مالی در پایان تاکید کرد: آمریکا قصد دارد ثابت کند که بدون حمله نظامی و به‌رغم اجماع سیاسی جهان به نفع ایران، با ابزار صرفا اقتصادی، قادر به مجبور کردن ایران به عقب نشینی است.


منبع: پارسینه
برچسب ها: آمریکا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.