پول نیوز

چگونه ترس از رکود اقتصادی در آمریکا کمرنگ شد؟
کد خبر: ۳۰۷۱۰۸
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
0
تداوم تورم پایین به این معنی است که آب خوش از گلوی بانک مرکزی فدرال پایین نمی رود!
پول نیوز - سرمایه گذاران در آمریکا؛ امسال را با نگرانی ریسک و رکود اقتصادی آمریکا آغاز کردند. تورستن اسلاک از دویچه بانک، بزرگترین وام دهنده آلمان، می گوید مشتریان در سراسر جهان نگران هستند.

رشد 3.2درصدی آمریکا پوششی برای پنهان کردن خطر رکود اقتصادی!

به گزارش پول نیوز به نقل از اکونومیست؛ شاخص های مالی در وضعیت قرمز بودند، بازار سهام ضعیف بود و عملکرد شرکت‌های کم عیار پایین آمده بود. در این بین تصمیم بانک فدرال برای افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر قابل پیشبینی اما ناخوشایند بود.

برای پایان سال یک مدل پیش بینی کننده از طرف اقتصاددانان بانک چند ملیتی جی.پی مورگان، برای عرض 12 ماه، بر اساس شاخص اس.پی.500 و شاخص مشارکت شرکت های حقوقی، احتمال رکود 65٪ اعلام شده بود. اما حالا فضای روانی بهتر شده است و تا ۲۹ آوریل ، مدل اصلاح شده ی جی.پی مورگان، شانس رکود را در حدود ۱۵% اعلام کرد. اسلاک می‌گوید : «این موضوع نشان می‌دهد که اوضاع چقدر سریع تغییر کرده‌است. یکی از دلایل بهبود فضای روانی، تغییر موضع سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا است.»

یکی از دلایل بهبود در احساسات و فضای روانی، تغییر موضع سیاست‌های پولی بانک مرکزی فدرال آمریکا است. در ماه ژانویه سال 2019 موضع سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا، مسالمت آمیز شد و برنامه های گذشته ی خود را رها کرد.

سرمایه گذاران از سکوت بانک مرکزی آمریکا استقبال کرده‌اند. اما زمان و میزان تغییر حالت آن‌ها نشان می‌دهد که این همه ی داستان نیست. یک احتمال این است که درباره ی داده های قبلی سیاه نمایی شده باشد. کاترین مان از بانک سیتی گروپ، به عنوان سرمایه‌گذار برای اهداف مالیاتی، می‌گوید : «سقوط بازار به دلیل اهداف مالیاتی در ماه دسامبر به تعویق افتاد.» احتمال دیگر آن است که منحنی بازده معکوس و پایین بودن بازدهی میان اوراق قرضه بلند در مقایسه با اوراق قرضه بلندمدتبه طور تاریخی نشان دهنده ی احتمال رکود است و اخیراً به وضعیت قرمز رسیده بود.

اما خانم مان مدتی است که در مورد قدرت پیش‌بینی خود تردید کرده اند زیرا در این مدت بانک مرکزی نرخ سود را با مداخلات خود کاهش داده است.

با این حال ، آمار های وضعیت واقعی اقتصاد نشانه‌هایی از رکود اقتصادی را نشان می دهد. به طور مثال اعتماد به کسب‌وکار تیره و تار شده و بازار مسکن که اغلب صدر مشکلات اقتصادی بود، دچار رکود شد. در آغاز سال ۲۰۱۹ اخبار بد بیشتری منتشر شد، چرا که دولت فدرال به طولانی‌مدت در تعطیلی به سر می برد که این خود هم خروجی و هم احساسات و افکار مصرف‌کنندگان را پریشان کرده بود. 

حالا در ماه پنجم سال، انتظار می رود که التهاب بازرا های اقتصاد کمی کاهش یابد، زیرا محرک مالی دولت ترامپ نیز کمرنگ شده اند. اما این آرامش ممکن است کوتاه مدت باشد و بازار اقتصادی ناگهان با ضربه ای رو به رو شود که انتظارش را ندارد. 

با این حال جسی ادگرتون، اقتصاددان بانک چندملیتی جی.پی مورگان، می گوید هنوز دلایلی وجود دارد تا محتاط باشیم، زیرا با اینکه داده های جدید شفاف تر شده اند اما اعتماد به کسب و کار در کشور ضعیف شده است. شاخص احساسات بین مصرف کنندگان رو به افزایش است. همچنین شاخص رشد اشتغال در ماه مارس پس از سکته ای که دولت در ماه فوریه با آن مواجه شد، رشد کرده و بهبود یافته است.

اگرچه رشد 3.2% تولید ناخالص داخلی در سه ماه ی اول، پوششی شده بود که بخش از مسائل و مشکلات دولت ترامپ را پنهان می کرد. در پی همین آمار منتشر شده، به نظر می رسد سرمایه گذاران در بازار بورس دیگر ترسی از سرمایه گذاری در بازا بورس ندارند و معتقدند که اقتصاد به اندازه کافی رشد خواهد کرد تا سود تولید کند و نیازی به مداخله ی بانک مرکزی فدرال نیست. 
به نظر می‌رسد سرمایه گذاران نگران بدهی به دولت هستند. با این حال آن‌ها معتقدند که بانک مرکزی فدرال تا پایان سال نرخ بهره را کاهش خواهد داد. امادر حال حاضر بانک فدرال  سخت بر موضع خود پافشاری می کند. 

از آنجایی که در اواخر سال گذشته، بازار بورس تغییرات جدی کرد، حالا دشواری های پیش روی این بازار مشهودتر شده است.تورم که بانک مرکزی فدرال انتظار داشت تا حدود ۲ درصد شناور بماند، در ماه مارس به میزان ۱.۶ درصد براساس معیار قیمت‌های مواد غذایی و انرژی، کاهش یافت.

این رفتار پیش بینی نشده اقتصاد باعث شگفتی شد اما این جریان غیرقابل پیش بینی نهایتا برای بانک مرکزی آمریکا بهتر از رکود قریب الوقوعی است که فعلا به نظر می آید که دولت به سختی از آن گذشته است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار