May 2021 10 / دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۰۷۰۴
۱۶ آذر ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۹
0
مراسم روز دانشجو از سوي انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران با عنوان «اميد رساترين اعتراض» با حضور تعدادي از دانشجويان و سخنراني حجت‌الاسلام و المسلمين مجيد انصاري دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، الهه كولايي استاد دانشگاه، حجت‌الاسلام و المسلمين محسن رهامي عضو انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها و حميدرضا جلايي‌پور استاد دانشگاه در سالن شهيد چمران دانشكده فني دانشگاه تهران برگزار شد.

وجود موانع نبايد كمترين خللي در اراده دانشجويان به وجود بياورد

به گزارش ايسنا حجت‌الاسلام و المسلمين مجيد انصاري در اين مراسم روز دانشجو و تقارن اين روز با شب اول محرم را گرامي داشت و گفت: اگر در يك جمله بخواهيم حركت سيدالشهدا(ع) را تعريف كنيم، بايد بگوييم اين حركت، حركتي اصلاح‌طلبانه درون جامعه اسلامي عليه پليدي‌ها، پلشتي‌ها و انحرافاتي بود كه حكومت استبداد اموي ايجاد كرد.

وي با اشاره به شرايط جامعه به خصوص جامعه دانشگاهي و بالاخص قشر دانشجو و هم‌چنين با اشاره به بيانيه قرائت شده از سوي انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران خاطرنشان كرد كه همه اين شرايط «وظيفه ما را البته توام با اميد به آينده‌اي روشن صدچندان مي‌كند.»

وي گفت: وجود موانع نبايد كمترين خللي در اراده اصلاح‌گري و تلاش و كوشش ارزشمند در ميان دانشجويان به وجود بياورد.

انصاري با اشاره به در پيش بودن ماه محرم به شرايطي كه امام حسين(ع) در آن شرايط دست به قيام زدند، اظهار كرد: به عقيده من قبل از اين‌كه شمشير بيرون كشيده از غلاف جهل و دنياپرستي شمر، حسين(ع) را به مسلخ ببرد زبان زهراگين مبلغين اموي و دروغ‌پردازان تهمت‌افكن دستگاه بني‌اميه حسين بن علي را به مسلخ برد.

اين عضو مجمع روحانيون مبارز خطاب به دانشجويان گفت: امروز شما دانشجويان عزيز در آستانه محرم، كاري حسيني كرديد و بايد بدانيد اين محفل، محفل حسيني است؛ چراكه كل ارض كربلا و كل يوم عاشورا.

وي با اشاره به عنوان اين همايش؛ «اميد رساترين اعتراض» گفت: اين جمله واقعا درست است؛ چراكه به هر ترتيب دشمنان پيشرفت، آزادي و دانشجويان و مخالفان شعار استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي به دنبال اين هستند كه روح اميد را در جامعه خاموش كنند و هر رفتاري كه از خود نشان مي‌دهند براي اين است كه همه را در مسير راهي كه خود طراحي كرده‌اند ببرند و اميدهاي اصلاح‌طلبانه را از ميان بردارند.

وي با بيان اين‌كه «هر جلوه‌اي از بيداري، پويايي و زنده بودن، گامي در جهت انقلاب اسلامي، آرمان‌هاي امام(ره) و حسين بن علي (ع) است» افزود: در طول يك سال گذشته حرف‌هاي زيادي مطرح شد و برخي بي‌امان تشكل‌ها و شخصيت‌هايي كه براي آزادي اين ملت جانفشاني كرده‌اند را متهم به بدترين اتهامات كردند. همچنين مراكزي از افراد افراطي شبانه‌روز كارشان دروغ‌پردازي، تهمت‌افكني و تخريب سرمايه‌هاي ملي است.

انصاري همچنين در بخشي از سخنان خود به رخداد 13 آبان و تسخير لانه جاسوسي اشاره و اظهار كرد: قهرمانان آن حادثه و نماينده حضرت امام آيت‌الله موسوي خويني‌ها از سوي برخي به موضوعاتي متهم مي‌شوند كه در آن زمان دستگاه‌هاي جاسوسي آمريكا آن اتهامات را وارد مي‌كردند.

انصاري با بيان اين‌كه «ما با صراحت اعلام مي‌كنيم جنبش اجتماعي ملت ايران و اصلاحات، جنبشي زنده است و زنده خواهد ماند» تصريح كرد: من به عنوان دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز بر اين نكته تاكيد مي‌كنم امروز حرف‌هايي كه از قول برخي فرصت‌طلبان كه امروز دايه مهربان‌تر از مادر شده‌اند و از خارج از مجمع عليه مجمع روحانيون مبارز، شخصيت‌هاي مجمع مطرح مي‌شود و صحبت از وجود اختلاف در مجمع مي‌كنند مثل هزاران هزار دروغ ديگر كه عليه ساير تشكل‌ها گفته مي‌شود، بي‌اساس است.

وي با اشاره به بخشي از بيانات حضرت امام(ره) مبني بر اين‌كه «حفظ نظام از اوجب واجبات است» خاطرنشان كرد: نظام مجموعه‌اي از خواست‌هاي اساسي و ارزش‌هاي انساني است كه در شعارهاي مردم متبلور شد و آزادي و كرامت انساني را مورد توجه قرار داد.

وي هم‌چنين با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري درباره ضرورت داشتن بصيرت مخاطب اول اين بيانات را صداوسيما دانست و خواستار توجه اين رسانه به بيانيه قرائت شده از سوي انجمن اسلامي انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران شد.

دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از شرايط اقتصادي اعلام كرد: حاضرم راجع به بحث‌هاي مربوط به مديريت، اقتصاد، سياست داخلي مناظره كنم.

وي همچنين نمايندگان مجلس شوراي اسلامي را نيز خطاب قرار داد و با اشاره به سوگند نمايندگي‌شان از آن‌ها پرسيد: چرا از اختياري كه مجلس به شما داده استفاده نمي‌كنيد؟

وي همچنين به بياناتي از بنيانگذار انقلاب اسلامي مبني بر اين‌كه «من در ميان شما باشم يا نباشم، نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتد» اشاره كرد و گفت: بايد براي شناخت نااهل و اهل، شاخص‌سازي واقعي شود.

انصاري همچنين توجه به فرمان هشت ماده‌اي امام خميني(ره) را يك ضرورت خواند و گفت: دانشجويان بايد اين پيام را مورد توجه قرار دهند.

كسب علم مهمترين نيازها در حال حاضر است

به گزارش ايسنا حجت‌الاسلام و المسلمين محسن رهامي نيز در اين مراسم با گراميداشت روز دانشجو، ياد دكتر شهرياري و دكتر علي‌محمدي را نيز پاس داشت و با تاكيد بر اين‌كه « 16 آذر به عنوان روز دانشجو هيچ‌گاه در دل ما خاموش نمي‌شود» گفت: ما چه زماني كه دانشجو بوديم و چه در حال حاضر، اين پيمان را تجديد مي‌كنيم و به همه عزيزان در اين مسير خسته نباشيد، مي‌گوييم.

اين عضو شوراي مركزي انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها افزود: ما در روز دانشجو دور هم جمع مي‌شويم تا يك بار ديگر مبارزه دانشجويان و دانشگاهيان با استبداد و استعمار و نقش خودمان را در اين مبارزه، همچنين خواسته‌هاي‌مان را تبيين كنيم.

وي در ادامه با بيان اين‌كه «مسير آزادي، مسيري پرسنگلاخ و پرخار، سخت و طولاني است» گفت: از اين‌كه هر سال يك سال از مسير طولاني، پرافتخار و پرعظمت آزادي، سربلندي و دموكراسي را طي مي‌كنيم، به همه عزيزان خدا قوت مي‌گوييم و اميدواريم كه مسير آينده را نيز با قوت بيشتر ادامه دهيم. آن‌چه ما براي رسيدن به اهداف خود به دست آورده‌ايم بيشتر از آن چيزي است كه از دست داده‌ايم.

وي كسب آگاهي، دانش و علم را مهمترين نيازها در حال حاضر برشمرد و اظهار كرد: در اين مسير خسته نباشيد گفتن به همديگر و به ديگران و سر زدن به كساني كه آسيب ديده‌اند نيز نبايد از ياد رود. ر اين راستا مطالعه نقطه ضعف‌هايي كه در سال گذشته داشته‌ايم نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. اگر افق و چشم‌اندازي را براي خود در نظر بگيريم اين نور به ما گرمي مي‌بخشد.

رهامي همچنين به حادثه كوي دانشگاه اشاره و خاطرنشان كرد: ما پيش از اين اعلام كرده‌ايم كه شكستن حرمت دانشگاه، دانشجو و خوابگاه، شكستن حريم علم است و اگر نيروي انساني كشور امنيت داشته باشد كشور با سربلندي حفظ مي‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين‌كه «بالاخره زمينه‌هاي انتخابات بعدي فراهم مي‌شود و ما بايد كانديدا داشته باشيم و ستاد بزنيم» گفت: خواسته‌هاي ما حتي در يك مورد خواسته‌هاي خارج از چارچوب قانون اساسي نبوده است. ما بر تمام اصول قانون اساسي پافشاري مي‌كنيم.

وي همچنين جلوگيري از مهاجرت نخبگان را يك ضرورت خواند و خاطرنشان كرد: ما نمي‌خواهيم به مملكت‌مان كوچكترين آسيبي برسد و راهي خارج از قانون اساسي طي شود، بايد فكر و مغز را همين جا توليد كرد.

دانشگاه مي‌تواند جامعه را به تعادل برساند

به گزارش ايسنا الهه كولايي نيز با گراميداشت روز دانشجو و تقارن اين روز با اول محرم گفت: دانشگاه تهران از زمان تاسيس‌اش تاكنون همواره مظهر تقابل با نمادهاي ظلم و ستم در كشور و حتي جهان بوده است و چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامي دانشجويان در روند تحولات كشور همواره اثرگذار بوده‌اند.

اين استاد دانشگاه افزود: در اين راستا پرسش اساسي مدرنيته را در جامعه‌ ايراني با به دست آوردن مهارت‌هاي روز بايد پاسخ دهيم ولي همواره دانشگاه‌ها در اين راستا با تعارض و دوگانگي مواجه بودند، تعارضي كه ريشه در تحولات ما داشته است و ريشه اين تحول نوع مواجهه با دگرگون شدن بر اساس دستاوردهاي جامعه‌ بشري است.

وي با اشاره به شرايط جامعه گفت: مي‌توان گفت كه دانشگاه اين ظرفيت را دارد كه بتواند جامعه را به تعادل برساند؛ الزامات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بر پايه يك نظام دموكراتيك كه مردم ما به خوبي نشان داده‌اند شايستگي آن را دارند.

وي بازخواني تاريخ معاصر و تحولات پيراموني آن را يك ضرورت خواند و خاطرنشان كرد: اگر بتوانيم اين موضوع را مورد توجه قرار دهيم به شرايطي كه ما را به يك بازيگر حاشيه‌اي تبديل مي‌كند، دور خواهيم شد و البته با توجه به چنين موضوعي بر عهده ما تكليفي سنگيني مي‌كند. اميدواريم دانشگاه‌هاي ما بتوانند نقش سازنده خود را در اين مسير ايفا كنند.

دفاع از عرصه عمومي نقد و بررسي

به گزارش ايسنا حميدرضا جلايي‌پور نيز در اين مراسم اظهار كرد: با توجه به مطالعاتي كه بنده انجام داده‌ام، به نتايجي از جمله اين نتايج رسيدم كه مهمترين چيزي كه در عرصه دانشگاه مي‌توان از آن دفاع كرد، دفاع از عرصه عمومي نقد و بررسي است. ‌بايد دانست حتي اگر دموكراسي پارلماني هم وجود داشته باشد اما عرصه عمومي نقد مورد توجه قرار نگيرد، دموكراسي تنها يك پوسته است كه روحي ندارد.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: عرصه عمومي نقد و بررسي جايي است كه از قدرت سياسي، آكادميك و اقتصادي مستقل است و در آن راحت مي‌توان در مورد مسائل جامعه حرف زد.

وي با بيان اين‌كه «وجود چنين عرصه‌اي به جامعه حيات مي‌دهد» گفت: در اين راستا نكته‌اي كه بايد به آن توجه كرد اين است كه جنبش دانشجويي هيچ‌گاه مبلغ گفتمان ناسيوناليست تبليغاتي عظمت‌طلب تفرقه‌افكن، بنيادگرايي فرقه‌اي، ليبراليسم افسارگيسخته، نهليسم و .... نبوده، بلكه مبلغ مردم‌سالاري بوده است.

وي به روز بودن جنبش دانشجويي را از ويژگي‌هاي مهم اين جنبش عنوان و اظهار كرد: جنبش دانشجويي همواره از ارزش‌هايي چون احترام به غريبه‌ها و به ديگري دفاع كرده و مردم‌سالاري را استحكام بخشيده است.

جلايي‌پور تاكيد كرد: علي‌رغم اين‌كه گفته مي‌شود جنبش‌هاي دانشجويي در كشوري چون فرانسه مدني بوده‌اند اما من مي‌خواهم بگويم كه جنبش دانشجويي در ايران مدني بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: