May 2021 19 / چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
سفير ايران در قطر گفت: با پول تجار ايراني در بعضي كشورهاي منطقه (امارات) ساختاري ايجاد شده كه اكنون شريك مهم تجاري ما در منطقه است، اما نسبت به منافع ما كم توجه است؛ به همين دليل ما تصميم گرفته ايم جابه‌جا شويم و بخشي از اين پتانسيل را به مناطق ديگر انتقال دهيم.

عبدالله سهرابي در گفت ‌و گو با فارس با بيان اينكه ما از دو هفته قبل پيش‌بيني مي‌كرديم كه قطري‌ها برگزاري جام جهاني را مي‌برند، گفت: ما با دبير كميته المپيك قطر در همان زمان ديدار كرديم و گفتيم شما ميزبان جام جهاني را مي‌بريد و ما آمادگي داريم با توجه به اينكه برگزاري اين مسابقات يك پروژه 4 ميليارد و 400 ميليون دلاري است، در حوزه صدور خدمات فني و مهندسي، مصالح ساختماني، طراحي‌ها، بيمارستان‌ها و خدمات علمي - پزشكي به شما كمك كنيم كه مورد استقبال قرار گرفت.

وي افزود: از ديشب موج تماس‌ها و ارسال پيام‌ها از كشور مختلف براي همين كار به راه افتاده است. با وجود اينكه اين مسابقات 13 سال آينده برگزار مي‌شود و مشخص نيست وضعيت چگونه است كشورها با هم در اين حوزه رقابت مي‌كنند.

*تبديل ايران به قطب پرورش پرندگان شكاري و شكار در منطقه

وي اظهارداشت: البته قطري‌ها به دنبال فرصت‌هاي ديگري نيز در اين زمينه هستند در حوزه محيط زيست و جلوگيري از تخلفات مربوط به شكار در حال سازماندهي هستيم.

سفير ايران در قطر با بيان اينكه دنبال طرحي هستيم كه بر اساس آن ايران به مركزي براي پرورش پرندگان شكاري، شكار و قوش بازي در دنيا تبديل شود، اظهار داشت: كشورهاي عربي از ديرباز به فرهنگ شكار علاقه دارند و از طرفي براساس قانون كشور ما اين كار ممنوع است چون گونه‌هاي شكاري در حال انقراض هستند.

وي اضافه كرد: ما به دنبال راه‌اندازي توسعه و تكثير و پرورش در اسارت اين پرندگان هستيم تا با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي، استاديوم‌ها و سالن‌هايي ساخته شود و در فصل مهاجرت پرندگان كه از سيبري به پرتوريا انجام مي‌شود، مسابقاتي را در سطح بين‌المللي در اين حوزه برگزار كنيم.

سهرابي توضيح داد: پرندگان مهاجر با توجه به بعد مسافت و پرواز در ارتفاع پايين به استراحت‌گاههايي نياز دارند كه اين استراحت‌گاه‌ها تبديل به مركز شكار مي‌شود؛ در عين حال بهترين نوع شاهين در دنيا شاهين ايران است كه از 10 هزار ريال تا 20 ميليون ريال عربستان يعني 6 ميليارد تومان ايران ارزشي دارد.

وي با بيان اينكه همين الان اتباع بعضي كشورها به جرم شكار در ايران بازداشت مي‌شوند در حالي كه ما مي‌توانستيم اين مسئله را سازماندهي كنيم، گفت: در حال تهيه طرحي در اين زمينه با مشاركت محيط زيست هستيم كه قطري‌ها نيز براي سرمايه‌گذاري در اين حوزه اعلام آمادگي كرده‌اند؛ البته به دليل بزرگي پروژه اماراتي‌ها نيز براي اجراي آن درخواست كرده‌اند كه اين كار مي‌تواند اشتغالزايي مناسبي را در كشور ايجاد كند.

سفير ايران در قطر اضافه كرد: در كنار آن در فصل شكار برنامه‌ريزي براي مسابقات و حضور علاقه‌مندان بسيار زياد اين حوزه در كشور مي‌‌تواند در دستور كار قرار بگيرد كه درآمد‌زايي خوبي براي كشور دارد.

*تغيير قطب تجاري ايران در منطقه خليج فارس

وي در ادامه اظهار داشت: بعد از انقلاب به دليل حساسيت غربي‌ها به انقلاب اسلامي ايران ساختار شوراي همكاري خليج فارس را شكل دادند تا با اهداف جمهوري اسلامي مقابله كنند كه بخشي از اين اهداف نيز در حوزه اقتصادي است؛ بعد از آن‌ ما تصميم گرفتيم كيش و قشم را به عنوان هاب صادرات و تجارت ايران با كشورهاي منطقه سامان دهيم كه متاسفانه نتوانستيم و عملاً فرصت به تهديد تبديل شد.

سهرابي تصريح كرد: با پول ايراني در بعضي كشورهاي منطقه ساختاري ايجاد كردند كه شريك مهم تجاري ما در منطقه است اما نسبت به منافع ما كم توجه است؛ به همين دليل ما تصميم گرفته ايم جابه‌جا شويم و بخشي از اين پتانسيل را به مناطق ديگر انتقال دهيم.

وي تاكيد كرد: ما اگر توان اقتصادي خود را در كشورهاي مختلف تقسيم كرده بوديم امروز به اين مشكل لااقل با اين حجم بالا دچار نمي‌شديم.

وي افزود: با توجه به پتانسيل‌هاي امروز قطر، روابط بسيار صميمانه و روابط گرم مقامات عالي دو كشور بحث صادرات مجدد و ايجاد مناطق تجاري ويژه مورد نظر قرار گرفته است.

سفير ايران در قطر گفت: البته اين كار به زير ساخت نياز دارد كه قطر در اين حوزه فعال شده است چنانكه 10 تا 13 ميليارد دلار براي فرودگاه بين‌المللي كه در 2012 به بهره‌برداري مي‌رسد و سالانه 50 ميليون مسافر را جابه‌جا مي‌كند سرمايه‌گذاري كرده‌اند، در عين حال 6 تا 7 ميليارد دلار نيز با كشورهاي مختلف قرارداد بسته‌اند كه بنادر مناسبي ايجاد كنند و اخيرا هم تصميم گرفته‌اند خدمات ويژه‌اي را به دو كشور چين و ايران ارائه كنند.

سهرابي اضافه كرد: ديدگاه دوستان قطري اين است كه تلاش كنند با ما در احياي جاده ابريشم‌ مشاركت كنند چرا كه از يك طرف بستري براي صادرات مجدد ما و آنها ايجادمي‌شود و ما مي‌توانيم بخشي از مايحتاج آنها را تامين كنيم.

وي با بيان اينكه قطري‌ها بي‌محابا عمل نمي‌كنند و با عقلانيت مناسبي پول خرج مي‌كنند، گفت: قطري‌ها بخشي از پول خود را به خارج از كشورشان برده‌اند و در 36 نقطه جهان بيش از 62 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري كرده‌اند در حالي كه در سال 2004 با يك ميليارد دلار كار خود را شروع كرده‌اند.

وي افزود: وضعيت بگونه‌اي است كه قطري‌ها زمين سفارت آمريكا در لندن را خريده‌اند و بزرگترين مركز خريد لندن را مي‌سازند و در مصر نيز يك هتل 500 ميليون دلاري را خريده‌اند.

سفير ايران در قطر اظهار داشت: ما 40 يادداشت تفاهم داشتيم كه 90 درصد آنها اجرايي نشده بود اما با يك نقشه راه وارد شديم و اين نقشه را ملاك ارزيابي آينده قرار مي‌دهيم.

وي با بيان اينكه ما به دنبال لغو رواديد بخصوص براي تجار و همچنين تسهيل اقامت تجار ايراني در قطر هستيم، گفت: ايراني‌ها نقش اول را در سازندگي قطر داشته‌اند اما الان اينگونه نيست و ما نتوانستيم در اين حوزه حضورمان را ادامه دهيم چنانكه بسياري از محصولات صنعتي چيني براي قطري‌ها به صرفه‌تر از محصولات ما است كه اين به قيمت تمام شده و كيفيت محصولات باز مي‌گردد.

سهرابي تصريح كرد: با اين حجم روابط سياسي، روابط اقتصادي ما بسيار پايين است و قبل از اين به 120 ميليون دلار صادرات و 100 ميليون دلار واردات محدود شده بود اما شاخكها تازه حساس شده‌اند و دقت‌ها بر انگيخته شده كه ما قطر را پيش از اين از دست داده بوديم.

*همكاري با قطر در حوزه انرژي

وي در ادامه با بيان اينكه قطر گاز خود را LNG مي‌كند و با دريافت دلار آن ميزباني جام جهاني را مي‌پذيرد گفت: 800 هزار نفر از ساكنين قطر اتباع قطري هستند و بقيه اتباع خارج هستند و بعد از 60 سالگي ازاين كشور خارج مي شوند.

سفير ايران در قطر افزود: مشكل ما اين است كه ما همه گازمان را در داخل كشور مصرف مي‌كنيم و اين به يك فرهنگ اسراف تبديل شده است در حاليكه قطري‌ها از صادرات آن براي سازندگي استفاده مي‌كنند.

وي گفت: به دنبال همكاري مشترك در حوزه انرژي با قطر هستيم و مذاكرات بساري خوبي در اين حوزه انجام شده است و در بحث انتقال تكنولوژي مشغول كار كارشناسي هستيم.

سهرابي اضافه كرد: در نشست اخير اپك گازي دبيرخانه دائمي در برج تورنادو افتتاح شد. بودجه سال 2011 بسته شد و قرار شد اجلاس آتي اپك گازي در دوحه برگزار شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: