کد خبر: ۳۰۴۶۰۶
۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
0
طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان طرحی است که اولین بار حکم آن در برنامه توسعه پنج ساله ششم در دی ماه سال 94 به مجلس ابلاغ شد و در آذر ماه سال 95 در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.
بنای ناسازگار طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان
پول‌نیوز - تخصیص بودجه ی 4500میلیاردی دولت به قصد در الویت قرار دادن کسانی که کمتر از 2.500.000 تومان درآمد دارند.

طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان طرحی است که اولین بار حکم آن در برنامه توسعه پنج ساله ششم در دی ماه سال 94 به مجلس ابلاغ شد و در آذر ماه سال 95 در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت. در ماده (12) تبصره ی (ب) و ماده (30) این لایحه جهت رفع تبعیض و توسعه عدالت صحبت از متناسب سازی دریافت ها و همسان سازی حقوق بازنشستگان با نیرو های شاغل به میان آمده است.
در ادامه در سال 96 به منظور بودجه ی سال 97 به گفته ی نوبخت سخنگوی دولت- مصوب شده بود که سه هزار و چهارصد میلیارد در سال 97برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص داده شود. در ماه سوم سال 97 نیز سخنگوی دولت اعلام کرد روند پرداخت ها جهت همسان سازی حقوق این قشر در دست اجرا است.
در اسفند ماه سال 97 از طرف بهارستان نشینان اعلام شد که منبع جدید تامین این طرح مابه تفاوت قیمت سوخت به پتروشیمی خواهد بود که از 1320 ریال به 2600 ریال افزایش می یابد و این روند پیشرونده نهال امیدی در دل بازنشستگان کاشت. در پایان این سال تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی از پوشش 82% ای مشمولین این طرح خبر داد و این در حالی بود که هنوز 18% از بازنشستگان تحت پوشش قرار نگرفته بودند.

 با آغاز سال1398 شمسی تقی زاده وعده داد که این طرح به مرحله ی اجرایی می رسد. همچنین در سال 98 میانگین حقوق بازنشستگان کشوری 2.100.000 بیان شده است و این در حالی است که خط فقر در این سال برای یک خانوار 4 نفره در تهران 4.592.000 تومان و در سایر استان ها 2.255.000 تومان پیش بینی شده است و در سال 97 نیز خط فقر رقمی حدود 3.600.000 تومان بوده است.
این فاصله ی عیان حقوقی به وضوح بیان کننده ی این نکته است که بازنشستگان در رفع مخارج معاش خود قطعا با مشکل رو به رو هستند. به همین منظور دولت در بودجه سال 98 با تخصیص بودجه ی 4500میلیاردی قصد دارد الویت رفع این شکاف طبقاتی را کسانی در نظر بگیرد که کمتر از 2.500.000 تومان درآمد دارند. همچنین دولت در بودجه ی امسال در تبصره ی 21 در اجرای بند (ث) ماده (7) قانون برنامه ششم توسعه، صندوق های بازنشستگی را موظف کرده است جهت افزایش کارایی و بازدهی بنگاه های تحت پوشش و تامین اعتبار مورد نیاز سال 98 از منابع داخلی و محل سرمایه گذاری خود استفاده کند و اگر به کمبودی برخورد دولت اجازه دارد از ورودی منابع صندوق توسعه ملی این کمبود را جهت رفع تبعیض برطرف سازد.

در این بین به نظر می رسد یکی از مواردی که موجب تعلل در اجرای این طرح شده است اختلاف نظری است که به عقیده برخی کارشناسان، منظور از متناسب‌سازی، همسان‌سازی مستمری بازنشستگی فرد در سال‌های گذشته با مستمری بازنشستگی فرد همتراز خود در سال جاری است و بعضی دیگر بر این عقیده‌اند که منظور قانون‌گذار همسان‌سازی مستمری بازنشسته با دستمزد فرد همتراز در حالت اشتغال است. سیر مذاکرات صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی، حاکی از این است که نگرش نخست از قانون متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان، مبنای بررسی و تصویب قوانین مربوطه قرار گرفته است.

در آخر با توجه به عدم ثبات دستمزد ها، و مستمری ها و تعداد مستمری بگیران به نظر می رسد اعتبار 4500میلیاردی خصوصا با تکیه بر فرض همسان سازی مستمری افراد بازنشسته در سال های گذشته و با مستمری افراد بازنشسته سال جاری دردی را دوا نخواهد کرد و باید برآورد ها و اصلاحات دقیق تری در رابطه با وضعیت نامطلوب بازنشستگان اعمال کرد تا بتوانیم قدم هایی محکم تر در راستای کاهش فاصله ی طبقاتی برداریم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: