کد خبر: ۳۰۳۸۱
۰۹ آذر ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۴
0
وي اظهار داشت: در فاز‌هاي 6، 7 و 8 در بالاترين آمادگي براي انجام كار و بالاتر از كل سرمايه گذاري آن تأمين منابع كرده‌ايم و توليدي را معادل 1.2 پيش‌بيني اوليه يعني به اندازه 3.6 ميليارد فوت مكعب گاز داشته‌ايم.
مديرعامل پتروپارس گفت: حجم قراردادهاي پتروپارس در داخل كشور به 20 ميليارد دلار بالغ مي‌شود يعني سالانه رقمي حدود 2.5 ميليارد تومان در پتروپارس هزينه مي‌شود.

به گزارش فارس، غلامرضا منوچهري در نشست خبري در محل وزارت نفت با بيان اينكه حجم قراردادهاي پتروپارس در داخل كشور به 20 ميليارد دلار بالغ مي‌شود گفت: سالانه رقمي حدود 2.5 ميليارد تومان در پترو پارس هزينه مي‌شود.

وي افزود: به اتكا تجربيات اجراي فاز‌هاي يك، 4، 5 ،6،7 و 8 پارس جنوبي ادعاي انجام پروژه‌ها را براساس قرارداد و در زمان تعيين شده داريم. چرا كه فازهايي 6،7 و 8 و يك به تنهايي نيمي از توليد فعلي پارس جنوبي را انجام مي‌دهند كه اين فازها توسط پتروپارس اجرا شده‌اند.

مديرعامل پتروپارس با اشاره به اجراي فازهاي 12 و 19 كه به اندازه 5 فاز پارس جنوبي است گفت: تنها شركتي هستيم كه يك پروژه را از ابتدا تا انتها انجام داديم و به اتمام رسانيدم.

وي اظهار داشت: در فاز‌هاي 6، 7 و 8 در بالاترين آمادگي براي انجام كار و بالاتر از كل سرمايه گذاري آن تأمين منابع كرده‌ايم و توليدي را معادل 1.2 پيش‌بيني اوليه يعني به اندازه 3.6 ميليارد فوت مكعب گاز داشته‌ايم.

وي افزود: اين فاز تنها پلنتي است كه بدون استفاده از نيروي انساني روي سكو انجام مي‌شود و براي تعميرات نيز از سيستم كنترل مركزي استفاده مي‌كنيم.

وي با اشاره به نياز حفاري و استفاده از تكنولوژي پيشرو در كشور گفت: امروز در دنيا حفاري هوشمند چند شاخه و افقي حرف نخست را مي‌زند و در لايه‌هاي نفت و گاز كه در مخازن با فشارهاي گوناگون وجود دارند حفاري براساس شناخت مخزن بسيار مهم است و ما تلاش مي‌كنيم دانش خود را در شناخت مخازن و شيوه‌هاي حفاري به كار ببريم.

منوچهري تصريح كرد: براي اولين بار در پارس جنوبي حفاري هوشمند افقي با كنترل نوك مته انجام مي‌دهيم و بايد گفت اگر از اول به معماري و مدل حفاري توجه نكنيم دچار خسارات غيرقابل جبران خواهيم شد.

وي تأكيد كرد: هر چه در آينده برداشت بيشتر شده و به خطوط مرزي نزديك شويم پيچيدگي‌ها در برداشت از مخزن بيشتر مي‌شود.

وي افزود: براي اولين بار در فاز 12 توانستيم از لايه K2 گاز بگيريم و 17 ميليون فوت مكعب گاز استخراج كنيم.

وي با اشاره به ركوردهاي خوب شركت متبوع خود در رعايت مسائل ايمني گفت: بزرگترين سكوي پارس جنوبي را ما در فاز 12 ايجاد كرديم چرا كه هزينه اضافي را براي ايمني بيشتر پرداخت مي‌كنيم.

مديرعامل پتروپارس به استراتژي اين شركت مبني بر ورود به مباحث مربوط به ساخت داخل اشاره كرد و اظهار داشت: ما هزينه زماني زيادي را براي ساخت داخل پرداخت كرديم اما هرگز كيفيت را فدا نمي‌كنيم چون نمي‌توان با آن شوخي كرد اگر چه تلاش مي‌كنيم سهم ساخت داخل را روز به روز بيشتر كنيم چنانچه در فاز 12 بالاتر از 60 درصد تجهيزات ساخت داخل خواهد بود.

وي اضافه كرد: تنوع‌بخشي به كارها و فعاليت‌هاي ما با ورود به پروژه كيش دنبال كرديم و در حال مذاكره با شركت ملي نفت براي در اختيار گرفتن يك ميدان مرزي ديگر هستيم و همچنين به حضور در پروژه‌هاي پتروشيمي نيز علاقمند هستيم.

وي با اشاره به خروج تعداد زيادي از نيروهاي با تجربه اين شركت گفت: در مقابل براي جذب نيروهاي بيشتري تلاش مي‌كنيم و هزينه زيادي براي آموزش آنها پرداخت كرديم چنانچه كارآمدي نيروهاي ما با اوايل تأسيس شركت قابل قياس نيست و برنامه جذب نخبگان در دستور كار ما قرار دارد.

منوچهري در ادامه اظهار داشت: پروژه‌هاي ما با ونزوئلا بعد از سفر چاوز به ايران سرعت پيدا كرد چنانچه قرارداد پروژه دوبوكوبي نهايي شده و منتظر تصويب در مجلس ونزوئلا است؛ اگر چه شرايط قراردادي ونزوئلا تا حدودي يك طرفه است اما ما به دليل مطلوبيت دوبوكوبي اين پروژه‌ها را پذيرفته‌ايم و آنها نيز قرار است در فاز 12 مشاركت كنند.

وي افزود: در آنگولا نيز به اندازه 10 درصد در يك بلوك نفتي شريك شديم و در غنا سودان نيز پروژه‌هايي را دنبال مي‌كنيم اگر چه به دليل ضعف بنيه مالي وارد قراردادهاي بزرگ خارجي نشده‌ايم اما ادعا مي‌كنيم قابليت‌هاي خوبي در اين حوزه داريم.

مديرعامل پتروپارس با بيان اينكه توسعه فاز 1 پارس جنوبي يكي ديگر از پروژه‌هاي ما است اظهار داشت: يكي از سكوهاي اين فاز به فاز 19 منتقل مي‌شود و در سكوي باقي‌مانده چهار چاه جديد براي رسيدن توليد اين فاز به يك ميليارد فوت مكعب حفر مي‌شود كه قرارداد اين پروژه با پتروپارس بسته خواهد شد.

وي با تأكيد بر اينكه توان سرمايه‌گذاري و ريسك‌پذيري عمده در پروژه‌هاي خارجي نداريم گفت: 33 ميليون دلار سهم ما در بلوك آنگولا است كه رقم آن در حال حاضر به دو برابر رسيده است و سهم سرمايه‌گذاري ما به 400 ميليون دلار خواهد رسيد.

وي اضافه كرد: بابت 26 درصد سهم ما از دوبوكويي 500 ميليون دلار بايد سرمايه‌گذاري كنيم كه 90 ميليون دلار را نخست خواهيم پرداخت و بقيه را به تدريج مي‌پردازيم.

منوچهري افزود: در آياكوچوي 8 كه رقم كلي آن 8 ميليارد دلار است اگر به قرارداد نهايي برسيم 40 درصد اين رقم را پتروپارس پرداخت خواهد كرد.

وي در ادامه تصريح كرد: انتخاب‌هاي ما در دسترسي به تكنولوژي‌هاي جديد به دليل تحريم محدود شده اما در داخل در زمينه‌ سرويس هاي فني امكانات جديدي به وجود امده است.

مديرعامل پتروپارس با بيان اينكه پروژه كيش در يك دوره درگير مشكل تأمين مالي و شركا بوده است گفت: الان عمده سهام اين ميدان گازي به بانك ملت تعلق دارد كه اين بانك براي تأمين مالي عملكرد خوبي داشته است. پتروپارس 12.5 درصد در اين پروژه سهم دارد و اپراتوري پروژه نيز بر عهده پتروپارس است.

وي افزود: از هفته پيش كار در اين ميدان را تحويل گرفته‌ايم و حفر يك چاه جديد براي توصيف ميدان نيز برعهده ما گذاشته شده است.

منوچهري اظهار داشت: ميدان گازي كيش به اندازه 3 تا 5 فاز پارس جنوبي ظرفيت توليد دارد و گاز آن نيز شيرين است اما فاقد معيانات گازي قابل توجه است.

وي ادامه داد: در بخش خشكي اين ميدان شركت ملي حفاري روي پروژه كار مي‌كند.

وي در ادامه اظهار داشت: پيشرفت ماهيانه ما در فاز 12 حدود 2.5 درصد است كه اين پيشرفت بيشتر خواهد شد و در پايان سال به 50 درصد پيشرفت كلي مي‌رسد.

وي با بيان اينكه پيشرفت فراساحل فاز 12 به اندازه 66 درصد بود است و به صورت سه قرارداد EPC به پيمانكاران واگذار شده است گفت: سكوها و جكت‌ها را ايزوايكو مي‌سازد كه 98 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و سومين سكوي آن در حال نصب است.

وي اضافه كرد: ساخت خط لوله بر عهده تأسيسات دريايي است كه بايد سه خط لوله هر يك به طول 150 كيلومتر نصب كند كه خط لوله اول كشيده شده خط لوله دوم از تنبك 65 كيلومتر و خط لوله سوم نيز 60 كيلومتر كشيده شده است.

منوچهري اظهار داشت: تا شروع سال آينده كل فرايند لوله‌گذاري انجام مي‌شود و پيشرفت كلي 80 درصد است.

وي افزود: ساخت عرشه‌ها نيز برعهده تجهيزات دريايي است كه 40 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و همچنين در خريد كالا‌ها نيز پيشرفت خوبي داشته‌ايم.

مديرعامل پتروپارس اضافه كرد: اولين عرشه در اكتبر 2011 در خرمشهر بارگيري مي‌شود و پس از 2 ماه نصب مي‌شود و به فاصله دو ماه سكوهاي ديگر نيز ساخته و نصب خواهد شد.

وي ميزان سرمايه‌گذاري را براي بخش فراساحل پروژه 1.2 ميليارد دلار و براي كل پروژه 7.8 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: رقمي كه اخيرا در هيئت مديره شركت ملي نفت تصويب شده كمتر از اين مقدار است.

مديرعامل پتروپارس تصريح كرد: تأمين مالي فاز 12 در دو سال گذشته بسيار خوب انجام شده و يك ميليارد يورو هم اكنون در حساب فاز 12 براي هزينه‌كردن وجود دارد.

وي با اشاره به 4 سكوي حفاري و فاز 12 گفت: 45 حلقه چاه بعلاوه دو چاه اضافه به ما ارجاع شده كه سه چهارم زده شده در اولين سكوي 12 حلقه‌ چاه بالاي مخزن است و يك چاه داخل مخزن شده كه در حال تست و تكميل آن هستيم.

وي اظهار داشت: يكي از چاه‌ها را به صورت افقي حفاري كرديم كه به زودي وارد لايه K2 مي‌شود.
منوچهري گفت: ما در مورد تجهيزات درون چاهي به دليل تحريم دو سال مشكل داشتيم برطرف كرديم.

وي در ادامه تصريح كرد: با توجه به اينكه فازهاي 12،13، 23،24 ،17 و 18 در كنار مرز ميدان قرار دارند. لايه‌هاي گازي مانند K4 كم شده و آب جاي آن را گرفته و اگر خواستيم نرمال حفاري كنيم توليد چاه‌ها به 30 ميليون فوت مكعب از 100 ميليون نرمال هم نمي‌رسيد.

وي تأكيد كرد: به همين دليل حفاري افقي انجام داديم البته قطر هم اين كار را شروع كرده ما مي‌توانيم به جاي 30 ميليون فوت مكعب 60 ميليون فوت مكعب برداشت كنيم.

وي با بيان اينكه در حال حاضر دو دكل در حال حفاري است كه دكل سوم نيز در سال جاري به آن اضافه مي‌شود گفت: با چاه‌هاي موجود در سكوي 12A تا پايان سال ميلادي آينده گاز را از دريا به خشكي منتقل مي‌كنيم و بخش اول چاه و سكو خط لوله آماده بهره‌برداري مي‌شود.

وي با بيان اينكه اولين توليد ما در بخش خشكي 24 ماه بعد خواهد بود،‌گفت: پروژه الان سرعت پيدا كرده و مجموع پيشرفت EPC كار 20 درصد بوده است و همه خريد‌هاي حساس عمده را نهايي كرديم.
وي با اشاره به رسيدن فعاليت اين فاز در پايان سال به حداكثر ممكن گفت: در حال حاضر در تنبك 4 هزار و 300 نفر فعاليت مي‌كنند و در مجموع در فاز 12 نزديك به 6 هزار و 200 نفر فعال هستند كه تا پايان سال به 10 هزار نفر مي‌رسند.

وي اضافه كرد: EPC اول 65 درصد EPC دوم 8 درصد و EPC سوم 10 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است و در مجموع 10 درصد پيشرفت فيزيكي در اين فاز داشته‌ايم.

مديرعامل پتروپارس با تأكيد بر اينكه موتور توسعه در كشورها شركت‌هاي بزرگ هستند اظهار داشت:ما بايد از لحاظ فرهنگ عمومي رشد شركتي مانند پتروپارس را بپذيريم و در درون سازمان نيز فرهنگ احساس ثبات و تعهد به شركت براي كارخانه‌ها به وجود بياوريم.

وي در ادامه گفت: پروژه كيش با وجود اينكه داخل مرزهاي ما قرار دارد اما پروژه مهمي است و وزير نفت نيز به سرعت گرفتن آن علاقه دارد. چرا كه پارس جنوبي محدوديت‌هايي دارد و پروژه‌هاي جديد به كناره‌هاي ميدان منتقل شده و براي مصرف و صادرات به توسعه ميادين گازي ديگر مانند كيش نياز داريم.

وي در ادامه با بيان اينكه تمايل به توسعه در كنگان و عسلويه وجود دارد اما در كيش تمايل كمتري به توسعه در جزيره وجود دارد گفت: در اين جزيره تمايل بر نگه‌داشتن وضعيت توريستي و تبديل نشدن به يك جزيره صنعتي است و به همين ما تنها فاز يك در جزيره كيش انجام مي دهيم و فازهاي 2 و 3 فراساحل طراحي شده و گاز آن با خط لوله با پالايشگاهي در كنار بندر آفتاب منتقل مي‌شود.

وي منابع مالي پروژه‌هاي پارس جنوبي را سهم اختصاصي ديده شده در بودجه در كنار 9 ميليارد دلار اوراق مشاركت ارزي دانست و گفت: نصف اوراق ريالي و 750 ميليون دلار اوراق ارزي فروخته شده و ما نيز پيش پرداخت‌ها را در فازهاي جديد پرداخت كرديم.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره دليل انجام پروژه به صورت بيع متقابل در فاز 12 يادآور شد: نرخ بازگشت قراردادهاي بيع متقابل بين 12 تا 15 درصد است و در قراردادهاي گذشته سقف سرمايه‌گذاري بسته مي‌شد و گفته مي‌شد اگر هزينه‌ها بيشتر شد شركت بايد خود هزينه اضافه را تقبل كند چنانچه در فاز 6 و 7 و 8 بيع متقابل بود پتروپارس به عنوان مجري 500 ميليون دلار كم آورد و ما اين مبلغ را به صورت يك وام كم بهره به نيكو بده‌كار هستيم. كه به دنبال بازپرداخت آن از شوراي اقتصاد نيز فعاليت مي‌كند.

مديرعامل پتروپارس تصريح كرد: مشكل قرارداد بيع متقابل اين است كه مشخص نيست در دراز مدت چه اتفاقي در آن مي‌افتد چرا كه مخزن روز به روز در حال تغيير است و سرمايه‌گذار در زمان بهره‌برداري حضور ندارد.

وي گفت: وزارت نفت دنبال اين است كه كاري كند كه سرمايه‌گذار تا 30 سال عمر مخزن حضور داشته باشد و با حفر چاه‌هاي جديد به عمر مخزن اضافه كند.

منوچهري تأكيد كرد: در فازهاي 6، 7 و 8 دولت بهره برد اما ما از نظر مالي ضرر كرديم چنانكه اگر سالي 7 يا 8 ميليارد دلار پروژه درآمد دارد پتروپارس سالي 1.2 دلار دريافت مي‌كند اين مبلغ نيز تنها روي كاغذ پرداخت شده اما عملي نشده است.

وي در ادامه اظهار داشت: در 6، 7 و 8 از ژاپن پول آورديم اما به دليل تحريم در فاز 12 نتوانستيم چنين كنيم و به همين دليل نيكو راه‌كارهاي جديدي ديده است كه براساس آن پول را از منابع خارجي با بهره‌وام مي‌گيرد و با بهره بيشتر به ما وام مي‌دهد و ما هم اين وام را در قالب قرارداد پس مي‌گيريم.

وي ابتكار جديد ديگر را فاندهاي انرژي با مشاركت بانك‌ها دانست و گفت: ما بيش از 10 يا 20 ميليارد دلار در پارس جنوبي نياز نداريم و منابع موجود در بانك‌ها به راحتي مي‌تواند رقم‌هاي بسيار بيشتر از اين را تأمين كند.

وي تصريح كرد: به جاي اينكه منابع مالي كشور صرف پروژه‌هاي بدون بازده شود مي‌تواند در پروژه‌هاي نفت و گاز به عنوان بهترين انتخاب مصرف شود.

وي در ادامه در پاسخ به پرسشي اظهار داشت: ما در بخش خشكي فاز 12 تأخير داريم كه به دليل مشكل قرارداد اما فاز 12 از بقيه‌ فاز‌ها جلو خواهد افتاد و پيشرفت ماهانه ما تا عيد به 4 و پس از آن به 6 درصد افزايش خواهد يافت چنانكه فاز 12 زودتر از بقيه فاز‌ها افتتاح خواهد شد.

وي با بيان اينكه آخرين مهلت‌ را به هندي‌ها براي مشاركت 40 درصدي تا پايان سال جاري ميلادي داده‌ايم، يادآور شد: طرف آنگولاي شريك ما است و تاكنون 170 ميليون دلار پول داده اما آنها در انتقال منابع مالي مشكلاتي دارد.

وي تصريح كرد: شركت نفت 6.950 ميليارد دلار براي فاز 12 تأمين مي‌كند اما هزينه اين پروژه 7.8 ميليارد دلار است.

منوچهري با بيان اينكه شخصا معتقدم هدايت بانك‌ها به پروژه‌هاي نفت وگاز به نفع كشور است چون نرخ بازگشت بالايي دارد گفت: درست است كه نرخ بازگشت ما در 6، 7 8 تنها 12 درصد بوده و در عمل صفر شده و ما بدهكار شديم اما براي كشور اين نرخ بازگشت صد در صد بوده است.
وي با طرح اين پرسش كه منابع بانكي كدام صنعت و زير ساخت ما را توسعه داده‌اند گفت: بسياري از اين منابع به كار دلالي و توليد تورم آمده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: