May 2021 12 / چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۰۱۰۴
۰۱ آذر ۱۳۸۹ - ۲۳:۴۸
0
ما موظف به اجراي قانون هستيم و حق نداريم تخطي كنيم و به عنوان رئيس قوه قضائيه نه حق دارم تخطي كنم و نه اين كار را خواهم كرد و به هيچ عنوان از قانون تخطي نخواهم كرد.
 رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه مبارزه با مفاسد اقتصادي را رها نكرده‌ايم، گفت: دادگاه 50 نفر از متهمان مرتبط با پرونده اختلاس عظيم در بيمه بزودي تشكيل مي‌شود.

به گزارش فارس، آيت الله صادق آملي لاريجاني امروز در همايش بزرگداشت بسيج دانشجويي (پيام ماندگار) گفت: در پاسخ به برخي نكات مطرح شده توسط بسيجيان حاضر در جلسه مطرح شد لازم است نكاتي را مطرح كنم.

وي اظهار داشت: درباره اينكه نگاه قوه قضائيه با نگاه ولي فقيه منطبق نيست لازم است بگويم به دانشجويان علاقه‌مندم و قبل از اينكه مسئوليت‌هايي را قبول كنم طلبه‌اي در حال مطالعه و تحقيق بودم.

آملي لاريجاني در ادامه افزود: شخصاً معتقدم بايد دانشجويان و به ويژه دانشجويان بسيجي بايد مجال داشته باشند تا در سختي انقلاب و پيشرفت كشور حضور فعالي داشته باشند و به توسعه و معنويت كشور كمك كنند.

* نظري خلاف نظر مقام معظم رهبري ندارم

رئيس قوه قضائيه تأكيد كرد: اين احساسي كه مطرح شد كه نظري خلاف مقام معظم رهبري در دستگاه قضايي وجود دارد را قبول ندارم اين احساس دقيق و روشن نيست.شايد برخي برخوردهاي دستگاه قضايي موجب اين احساس شده است.

رئيس دستگاه قضا گفت: تا حدي سعه صدر و انتقاد‌پذيري دارم و از انتقادات ناراحت نمي‌شوم.

آيت الله لاريجاني افزود: نكته اين است كه قوه قضائيه شخص من نيست و نهادي است كه شما بايد در حفظ و نگهداري آن كمك كنيد.

وي اظهار داشت: دانشجويان بايد بين نقد سازنده و توهين فرق بگذارند، در نگاه نقادانه بايد انگيزه خير وجود داشته باشد و اشتباهي در مصداق نباشد.

رئيس قوه قضائيه اعلام كرد: كسي تعمدي در دستگاه قضايي ندارد و همه موظف به عمل به قانون هستيم.

آيت الله لاريجاني با طرح اين پرسش كه اگر شخصي توهين كند و خلاف قانون عمل كند وظيفه دستگاه قضايي چيست، گفت: خودتان را به جاي رئيس دستگاه قضا بگذاريد در اين شرايط موظف هستيد با شخص توهين كننده برخورد كنيد. در اين جا دستگاه قضايي طبق قانون موظف است برخورد كند اما صاحب‌ اختيار نيست.

وي اظهار داشت: ما موظف به اجراي قانون هستيم و حق نداريم تخطي كنيم و به عنوان رئيس قوه قضائيه نه حق دارم تخطي كنم و نه اين كار را خواهم كرد و به هيچ عنوان از قانون تخطي نخواهم كرد.

آيت الله لاريجاني افزود: در دستگاه قضايي ميل داريم كسي مجرم نباشد اگر شد واقعاً دستگاه قضايي مختار نيست كه با وي برخورد نكند.

وي به دانشجويان توصيه كرد با نيت خير صحبت و عمل كنند و اظهار داشت: بعيد است كسي در جمع شما خود را به بهاي اندك بفروشد.

* مبارزه با مفاسد اقتصادي را رها نكرده‌ايم

رئيس قوه قضائيه اعلام كرد: در بحث مفاسد اقتصادي كه يكي ديگر از بحث‌هاي مطرح شده توسط دانشجويان بسيجي بود لازم است تأكيد كنم اين نكته بسيار مهمي است و علاوه بر فرمان 8 ماده‌اي مقام معظم رهبري كه همه مسئولان را در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادي موظف دانسته‌اند ما نيز شرعاً بايد پيگيري كنيم زيرا آبروي نظام در اين ميان مطرح است.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: پيگير مفاسد اقتصادي هستيم و آن را رها نخواهيم كرد.

وي اظهار داشت: متهمان پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي در موعد مقرر دادگاهي شده و مي‌شوند.

رئيس قوه قضائيه گفت:50 نفر در ارتباط با اختلاس عظيم در بيمه به ميز محاكمه كشانده شدند و عن‌قريب دادگاهشان تشكيل مي‌شود.

وي اظهار داشت: پشت اين پرونده افراد مهمي حضور دارند.

آيت‌اله آملي لاريجاني تأكيد كرد: مباحث اقتصادي ظريف است و نبايد كسي كه جرمش اثبات نشده و متهم است در رسانه‌ها نامي از آنها برده شود.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به صحبت‌هاي يكي از دانشجويان بسيجي كه خود را دانشجوي حقوق معرفي كرد و مباحثي را عنوان كرد، گفت: اين دانشجو كه عنوان كرد حقوق مي‌خواند اما حقوقي سخن نگفت، بدون حكم قانوني نمي‌شود متهم را در روزنامه‌ و رسانه‌ها تشهير كرد و پرونده‌اش را افشا كرد.

وي اظهار داشت: اگر رسانه‌اي قبل از قطعي شدن حكم دادگاه موضوعي را مطرح كرد اين كارش جرم است و اگر نتواند آن را اثبات كند جرم ديگري را مرتكب شده است، قاضي هم حق ندارد قبل از قطعيت حكم موضوع را در رسانه‌ها مطرح كند.

رئيس قوه قضائيه تأكيد كرد: به نفع همه است كه در مسير قانون حركت كنند.

وي اظهار داشت: در مورد تذكر درباره اصل امر به معروف و نهي از منكر بايد بگويم كه تذكر كاملاً به جايي بود.

وي اظهار داشت: امر به معروف و نهي از منكر در قانون اساسي‌ آمده است اما با گذشت 30 سال همچنان مسكوت مانده است.

آيت الله لاريجاني افزود: اميدواريم قانون امر به معروف و نهي از منكر هر چه زودتر به تصويب برسد.

وي اظهار داشت: اما رعايت مراتب در امر به معروف و نهي از منكر مهم است و مهمتر قانوني است كه دست كساني را كه قصد انجام اين عمل را دارند باز بگذارد.

رئيس قوه قضائيه گفت: گلايه از وضعيت قوه قضائيه فراوان است و از اين وضعيت دفاع نمي‌كنم.

وي اظهار داشت: در كنار قضات شريفي كه در دستگاه قضايي بسيارند برخي مشكلات را نيز داريم كه ناشي از كمبود نيروي انساني است.

* دانشجويان بسيجي حقوق خوانده قاضي شوند

رئيس قوه قضائيه از دانشجويان بسيجي كه حقوق خوانده‌اند درخواست كرد كه به قوه قضائيه بيايند و قاضي شوند.

وي اظهار داشت: دانشجويان بسيجي بيايند و دستگاه قضايي را تقويت كنند. قاضي خوب كم داريم، ‌اين در حالي است كه دانشجويان حقوق خوانده بسيجي وكيل مي‌شوند اما به دستگاه قضايي نمي‌آيند. دست نياز خود را به سمت شما دراز كرديم و شما بايد آن را اجابت كنيد.

رئيس دستگاه قضا گفت: امسال براي جذب قاضي امتحاني برگزار شد و 13 هزار نفر در اين آزمون شركت كردند.

آيت‌الله لاريجاني افزود: اگر كيفيت علمي و تقوايي قضات بالاتر برود در عملكرد دستگاه قضايي تأثير خواهد گذاشت.

رئيس قوه قضائيه تصريح كرد: اطاله دادرسي از مشكلات قوه قضائيه است اما در اين مدت خيلي آرام طي طريق كرديم و معتقديم كه بايد كاري انجام شود و مردم نتيجه ملموسي از اين اقدام بگيرند.

وي اظهار داشت: نسبت به مشكلات قوه قضائيه وقت بسياري گذاشته‌ايم و براي ارتقاء نيروي انساني و فناوري اطلاعات جلسات فراواني تشكيل شده است.

آيت الله لاريجاني افزود: مركز فناوري اطلاعات قوه قضائيه تشكيل شده و يك روحاني خوشفكر مسئوليت آن را برعهده دارد.

رئيس قوه قضائيه تأكيد كرد: مشاكل قوه قضائيه يكي دو تا نيست و بايد براي رفع آنها تلاش كرد.

وي اظهار داشت: درباره اطاله دادرسي و وجود پرونده‌هايي با قدمت 30 سال بحثي وجود ندارد اما بدون آمار قطعي نمي‌توانيم اطاله دادرسي را بررسي كنيم.

ايت الله آملي لاريجاني گفت: متوسط رسيدگي به يك دعواي كيفري از زمان ثبت پرونده تا مختومه شدن بر اساس سيستم مديريت پرونده‌هاي قضايي بين 2 و 3 ماه است.

آيت الله لاريجاني تصريح كرد: پرونده‌هاي خاصي هستند كه ممكن است 15 سال طول بكشند كه دليل دارد مثل پرونده قتلي كه براي پيدا شدن قاتل زمان زيادي طول مي‌كشد.

رئيس قوه قضائيه گفت: سيستم مديريت پرونده‌هاي قضايي (سي ام اس) نشان مي‌دهد كه هنوز كامل نشده است هرچند 2 و 3 ماه براي رسيدگي به يك پرونده زمان زيادي نيست.

* تشكيل سالانه 10 ميليون پرونده قضايي

رئيس قوه قضائيه تصريح كرد: البته وجود 10ميليون پرونده قضايي در سال و دستگاه قضايي نشان مي‌دهد كه مدت رسيدگي به پرونده‌ها 2 و 3 ماه نيست.

* دستگاه قضايي بر مبناي حرف‌هاي افواهي عمل نمي‌كند

آيت‌الله آملي لاريجاني تأكيد كرد: تصميم‌گيري كلان در مديريت اجرايي دستگاه قضايي نمي‌تواند بر مبناي حرف‌هاي افواهي باشد.

وي اظهار داشت: بايد با آمار دقيق موضوعات را بررسي كنيم، نداشتن آمار دقيق يكي از مشكلات كشور است.

آيت‌الله لاريجاني تصريح كرد: سي‌ام‌اس در دستگاه قضايي اين مشكل را حل مي‌كند و مي‌توانيم آمارهاي دقيقي را به دست بياوريم.

رئيس قوه قضائيه اعلام كرد: پرونده كوي دانشگاه هم اكنون در حال بررسي است و مشغول رسيدگي به آن هستيم.

آيت الله آملي لاريجاني گفت: نيروهاي امنيتي در پرونده كوي دانشگاه به ما كمك نكردند و اشاره مقام معظم رهبري در اين زمينه به دستگاه‌هاي امنيتي بود.

رئيس دستگاه قضا تأكيد كرد: 30 و چند نفر در ارتباط با اين پرونده احضار شده‌اند و برخي كيفرخواست قطعي دريافت كرده‌اند. اميدواريم اين پرونده با دقت تمام رسيدگي شود.

وي اظهار داشت: در پرونده كهريزك نيز با آن ابعاد و درگيري‌هاي مختلف نمي‌‌توانستيم با سرعت موضوع را رسيدگي كنيم.

رئيس قوه قضائيه تأكيد كرد: بايد به اندازه كافي دليل داشته باشيم و پرونده‌ها را با سرعت مناسبي به انتها برسانيم.


آيت‌الله صادق لاريجاني در ادامه گفت:‌ خودشناسي محل تقاطع بحث‌هاي قرآني، روايي، اخلاقي و عرفاني است.

وي اظهار داشت: بحث معرفت نفس بحثي بسيار پراهميت است كه بزرگان اهل سلوك به آن عنايت بسيار داشتند. از حكماي يونان مثل سقراط مطالب بسياري در اين زمينه وجود دارد.

آيت‌الله لاريجاني افزود: شناخت شهودي نفس راهي است كه هركس بايد خود بپيمايد. اين طريق يك طريق عملي است. مثل شناگري است و سه مرحله مختلف دارد.

رئيس قوه قضائيه تصريح كرد: بزرگان اهل الله مثل مرحوم ملكي توصيه مي‌كردند كه آمادگي به ذكر موت پيدا كنيد. آرام آرام نوعي تحول و بيداري در شما پيدا مي‌شود. غم و غصه زندگي روزمره با توجه به موت به بيداري تبديل مي‌شود.

وي اظهار داشت: بعد از بيداري اوليه توجه به عامل مثال و خود انساني مطرح است، همه مي‌گوييم روح داريم ولي بايد متوجه باشيم كه روح همان بدن نيست. ادله متفاوتي از لحاظ فلسفي وجود دارد كه تأييد مي‌كند روح بدن نيست.

آيت‌الله لاريجاني گفت: روايت "من عرف نفسه فقد عرف ربه " معناي عميقي دارد، در روايات گاه فرموده‌اند كه معرفت نفس انفع المعرفتين است. شناخت نفس بايد با كيفيتي باشد تا فرد دريابد چطور مي‌تواند به مسير معرفت رب بينجامد.

رئيس قوه قضائيه اظهار داشت: قدم اول خودشناسي است و سفر اول سفر به درون است يعني شناختن نفس به مرحله عالم مثال و خيال نفس. آن‌چه ما مي‌بينيم و مي‌شنويم و مي‌گوييم همه در خودمان است. نمي‌خواهم وجود خارجي را انكار كنم. صورتي كه مي‌بينيم در ماست.

وي اظهار داشت: نفس آدمي هم در بدن و هم در بيرون از بدن است. اولين قدم اين است كه خود به خود بياييم و بپرسيم ما كيسيتم. همه آن‌چه مي‌بينيم و مي‌شنويم در خودمان است. وقتي انسان به اين جنبه از نفس‌اش توجه كرد، تنهايي‌اش بر او آشكار مي‌شود.

آيت‌الله لاريجاني گفت: مشكل انسان‌ها در راه معرفت نفس، پراكندگي و اشتغال است و پريشاني عبارت است از توجه انسان به كثراتي كه در اطراف اوست وحدتي كه بايد به آن توجه كنيم و توجه به نفس اين انقطاع را ايجاد مي‌كند.

آملي لاريجاني افزود: همه ما در مسير نفس خودمان در حركت هستيم. سير انسان در نفس او ضروري است. چه نفس به طرف كمال حركت كند چه حضيض. همه انسان‌ها به طرف خداوند مي‌روند منتها بايد ديد حق چه ظهوري بر آن‌ها مي‌كند، اين مهم است.

وي اظهار داشت: تشخيص ما در نتيجه سير عمل ما موثر است و فيض حق تعالي همانند چشمه‌اي جوشان است. بايد كاسه‌اي كه مي‌بريد درست و مناسب باشد. اگر خودمان را آماده كنيم فيض الهي هيچ قيدي ندارد خودمان براي خودمان حجاب درست كرديم.

رئيس قوه قضاييه گفت: مرحله ديگر فكر در عدم است و نقطه نهايي كه سر منزل مقصود است شناخت انسان به فقر است. همه ما فقير الي‌الله هستيم ما براي رسيدن به حق تعالي بايد به اين فقر خود اذعان كنيم.

وي اظهار داشت:‌ تمام اهميت مساله شناخت نفس اين است كه بايد به نفس قدم به قدم التفات يابيم. انسان و همه موجودات قيام به حق تعالي دارند. ما بايد بپذيريم كه نفس ما حقيقتي عظيم در همه عوالم است.

در ابتداي اين مراسم مسئولان بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران، شريف و اميركبير مطالبي را درباره پرونده مفاسد اقتصادي، آقازاده‌ها، اطاله دادرسي، كميته‌هاي حقيقت ياب دانشجويي در دستگاه قضايي مطرح كردند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: