کد خبر: ۳۰۰۸۴
۰۱ آذر ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۸
0
وي تاكيد كرد: هدفمند كردن بدون ساير موارد طرح تحول اقتصادي نمي‌تواند نقش مثبت خودش را ايفا كند.
معاون نظارت و هماهنگي‌ در سياست‌هاي اقتصادي معاون اول رييس‌جمهور از سياست‌هاي دولت براي خنثي كردن تورم ناشي از هدفمند كردن يارانه‌ها و همچنين تثبيت نرخ ارز سخن گفت. او از اين سياست خبر داد كه سپرده‌هاي بلندمدت به سمت بورس هدايت شوند چرا كه محل تامين سرمايه صنعت بايد بازار سرمايه باشد.

علي آقامحمدي در گفت‌وگو با ايسنا درباره اجراي هماهنگ هدفمند كردن يارانه‌ها با ساير سرفصل‌هاي طرح تحول اقتصادي مثل اصلاح نظام بانكي، مالياتي يا گمركي اظهار كرد: بقيه سرفصل‌ها به موازات هدفمند كردن يارانه‌ها جلو رفته‌اند و آن‌ها هم اجرا خواهند شد.

وي ادامه داد: طرح تحولات نظام بانكي باعث تغييرات بنيادين خواهد شد و همزمان با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها تحولات ساختاري را در كل اقتصاد شاهد خواهيم بود.

وي تاكيد كرد: هدفمند كردن بدون ساير موارد طرح تحول اقتصادي نمي‌تواند نقش مثبت خودش را ايفا كند.

• تورم ناشي از هدفمند كردن يارانه‌ها

وي درباره تورم ناشي از هدفمند كردن يارانه‌ها گفت: سياست‌ها بر اين استوار است كه تورم زا نباشد و ساير سياست‌ها آثار قيمتي كه از اينجا حاصل مي‌شود را خنثي كند اما عدد و رقم به نحوه اجرا بستگي دارد و مطالعات كارشناسي.

• تاثير هدفمند كردن يارانه‌ها بر منابع بانكي

معاون نظارت و هماهنگي‌ در سياست‌هاي اقتصادي معاون اول رييس‌جمهوردرباره تاثير هدفمند كردن يارانه‌ها بر منابع بانكي گفت: اين امر بستگي به رفتار اقتصادي خانوارها دارد مثلا اگر سهام ارزشمندي را به بورس ببريم مردم مطمئند پولشان حفظ مي‌شود و پول را به آن سمت مي‌برند تا بانك. ميل ما اين است كه سپرده‌هاي بلندمدت به بورس بروند تا تامين سرمايه‌هاي صنعت به تدريج از بازار سرمايه انجام بشود چون محل سرمايه‌گذاري بازار سرمايه است.

وي ادامه داد: هدفمند كردن يارانه‌ها ممكن است در سپرده‌هاي غيرديداري تاثير داشته باشد اما بايد آن را هدايت كرد؛ به شرطي كه بازار سرمايه قوت پيدا كند كه خوشبختانه در قانون بودجه امسال اعداد قابل اعتنايي براي تحقق داريم و مجموعه‌هايي مثل نيروگاه‌ها، پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها بايد واگذار شوند و طرح مفصلي در اين باره ديده شده است.

آقامحمدي گفت: در اين زمينه دستگاه‌هايي مثل وزارتخانه‌هاي نفت، صنايع و نيرو همراهي خوبي انجام داده‌اند.

• نرخ ارز

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره سياست ارزي دولت پس از هدفمند كردن يارانه‌ها گفت: دولت تغييري در نرخ ارز نخواهد داد و يكي از اركاني كه ثابت نگه مي‌دارد تا سياست‌هايش را اعمال كند، همين موضوع است چون تحولات اقتصادي ما به تقويت ريال منجر خواهد شد. نرخ رشد اقتصادي و ارزش پول ملي بالا مي‌رود. از آن سو هم دولت قصد ندارد كه پايه پولي را افزايش بدهد.

وي ادامه داد: البته شايد در ابتدا فشاري بيايد اما نوسانات موقتي نبايد باعث شود ما اين پايه محكم پولي را تغيير بدهيم.

آقامحمدي درباره دلايل افزايش تقاضاي ارز گفت: اين امر يك عامل بيروني داشت و طراحي شده بود تا براي كشور مشكل به وجود بياورد كه شكست خورد. البته بازتاب رواني داشته است و يك مرحله بود كه از آن گذر كرديم.

* سهام بانك‌ها و بيمه‌هاي اصل 44 بايد 100 درصد واگذار شوند

وي نگه داشتن 20 درصد از سهام شركت‌هاي واگذارشده در حوزه‌هاي بانك و بيمه كشور را صحيح ندانست و تاكيد كرد: 100 درصد بانك‌ها و بيمه‌هاي مشمول قانون اصل 44 بايد به بخش خصوصي واگذار شوند.

معاون نظارت و هماهنگي‌ در سياست‌هاي اقتصادي معاون اول رييس‌جمهور ادامه داد: در حوزه بانك‌ها و بيمه‌ها، برخي شركت‌ها به طور 100 درصدي حفظ شده است مثل بانك ملي و بيمه ايران. بنابراين بي‌معناست كه دولت در ساير بانك‌هاي واگذارشده سهمي داشته باشد.

او تاكيد كرد: بر اساس قانون، بانك‌هاي تجارت و صادرات و ملت و بيمه‌هاي واگذارشده بايد به طور 100درصد به بخش خصوصي واگذار شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: