عضو هیات مدیره سرمایه‌گذاری استان تهران:
کد خبر: ۳۰۰۶۱
۰۱ آذر ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۱
0
با اجرای برنامه پنجم سودی بین سهامداران تقسیم نمی‌شود و ابتدا سهم دولت پرداخت و چون هنوز سود شركت‌ها از اقساطی كه باید به دولت پرداخت شود بیشتر نیست سودی بین مردم تقسیم نمی شود، ولی به مرور زمان در سالهای آینده وقتی سودآوری شركت‌ها افزایش یافت، علاوه بر قسط دولت مبلغ باقی مانده تقسیم می‌شود و سازمان خصوصی سازی به نمایندگی از دولت قسط دولت را دریافت می‌كند.
عضو هیات مدیره سرمایه‌گذاری استان تهران از ذكر دو بند در برنامه پنجم در خصوص سهام عدالت و توزیع سود آن خبر داد و گفت: بر اساس بندی كه در برنامه پنجم تصویب شده سودی بین سهامداران تقسیم نمی‌شود، زیرا تنها می‌توان سهم دولت را پرداخت كرد.


محمد جواد شیخ در گفت‌وگو با فارس درباره آخرین وضعیت سهام عدالت، توزیع سود، وضعیت كانون سهام عدالت به سؤالات خبرنگار فارس پاسخ داد كه متن مصاحبه به شرح زیر است:

كانون سهام عدالت در چه وضعیتی است و آخرین اخبار در این خصوص چیست؟
اساسنامه كانون و شرح وظایف آنها از سوی دبیر كل كانون برای كلیه شركت‌های سرمایه‌پذیر ارسال شده و كار این كانون به طور رسمی شروع شده است.

آخرین مرحله‌ای كه سود سهام عدالت توزیع شده مربوط به كدام بخش بود؟
بازنشستگان آموزش و پرورش و كل بازنشستگان كشور جزو آخرین افرادی بودند كه سود بین آنها تقسیم شده و پس از آن ادامه پیدا نكرده است.

در برنامه پنجم درباره سهام عدالت چه نكاتی ذكر شده و آیا به تصویب رسیده است؟
در برنامه پنجم در خصوص سهام عدالت دو بند ذكر شده كه در هفته گذشته در مصوبات بخش اقتصادی تصویب شد. اولین بند این است كه تا زمانی كه شركت‌ها سرمایه‌گذاری قسط دولت را پرداخت نكرده‌اند حق تقسیم سود را ندارند كه این مسئله در تقسیم سود آنها اثر می‌گذارد.
بر این اساس در حال حاضر شرایط شركت‌ها به نحوی است كه سود شركت‌ها كمتر از قسط دولت است و اگر شرایط تغییر كند، قابلیت توزیع خواهد داشت ولی فعلاً با این بند كه در برنامه پنجم ذكر شده قابلیت توزیع سود وجود ندارد.

بند دومی كه در برنامه پنجم آمده درباره چیست؟
سازمان خصوصی‌سازی معادل اقساطی كه تا كنون پرداخت شده می‌تواند سهام افراد را آزاد كند، همچنین هر فردی از شركت سرمایه‌گذاری استانی و مردم بخواهد مانده بدهی خود به دولت را تسویه كند، سازمان می‌تواند سهام آنها را آزاد كند.
مشمولان دریافت سود سهام عدالت در مرحله اول و دوم از تخفیف 50 هزار تومانی برای پرداخت اقساط دولت برخوردار بودند، بنابراین با در نظر گرفتن این تخفیف به تناسب سهمی كه به دولت پرداخت كرده‌اند سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند سهام آنها را آزاد كند.
همچنین، برای افرادی كه مشمول تخفیف نیستند یعنی مشمولین مرحله دوم به بعد،باید از سود خود سالیانه صد هزار تومان به دولت پرداخت ‌كند كه تا كنون این سود به بیش‌تر از این مبلغ(صد هزار تومان) نرسیده و اگر قرار باشد ابتدا سهم دولت پرداخت شود، سودی به این مشمولین تعلق نمی‌گیرد.

در حال حاضر آیا سود سالیانه كفاف اقساط دولت را می‌دهد و آیا سودی نیز بین مردم تقسیم خواهد شد؟
شیخ: در حال حاضر كه این سود به صد هزار تومان نمی‌رسد، سودی نیز تقسیم نخواهد شد ولی اگر در سال‌های آینده سود سالیانه بیش از صد هزار تومان بود ابتدا سهم دولت برداشته می‌شود و سپس مابقی آن تقسیم خواهد شد.

برای بازنشستگان نیروهای مسلح تقریباً نفری 40 هزار تومان سود تقسیم شد، سود اصلی چقدر بوده كه 40 تومان آن تقسیم شده؟
سودی كه بین نیرو‌های مسلح تقسیم شد نفری نبود، با دولت توافق شده بود كه 200 میلیارد تومان پرداخت شود و بر این اساس مابقی آن تقسیم شد ولی اگر دولت می‌خواست همه سود را بابت اقساط بگیرد، این 40 هزار تومان نیز تقسیم نمی‌شد.

بر اساس این شرایط چه اتفاقی می‌افتد؟
با اجرای برنامه پنجم سودی بین سهامداران تقسیم نمی‌شود و ابتدا سهم دولت پرداخت و چون هنوز سود شركت‌ها از اقساطی كه باید به دولت پرداخت شود بیشتر نیست سودی بین مردم تقسیم نمی شود، ولی به مرور زمان در سالهای آینده وقتی سودآوری شركت‌ها افزایش یافت، علاوه بر قسط دولت مبلغ باقی بمانده تقسیم می‌شود و سازمان خصوصی سازی به نمایندگی از دولت قسط دولت را دریافت می‌كند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: