کد خبر: ۳۰۰۵۷
۰۱ آذر ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۲
0
عسگري: نظام مالياتي كشور به صورت نظام يك پارچه و منسجم درمي‌آيد كه هم ارتباطات دروني منابع مالياتي را برقرار مي‌كند، هم ارتباط با ذي‌نفعان بيروني را دارد.
 رئيس سازمان امور مالياتي با بيان اينكه بر اساس توافقهاي انجام شده در مجلس تمام فعالان حوزه طلا مثل عمده فروش، سازندگان، واردكنندگان، بنكداران بايد ماليات بر ارزش افزوده خود را پرداخت كنند، گفت: طرح جامع مالياتي از دو سال و نيم ديگر در كشور به اجرا درمي‌آيد و منجر به افزايش درآمدهاي مالياتي خواهد شد.

علي عسگري در گفت و گو با فارس آخرين توافقات سازمان امور مالياتي با صنف طلا و جواهر درباره اجراي ماليات بر ارزش افزوده را تشريح كرد. اخيرا رئيس سازمان امور مالياتي در اتاق تهران گفته است طلافروشان تنها صنفي هستند كه ماليات بر ارزش افزوده را نمي‌پردازند.

اجراي طرح جامع مالياتي و مزاياي آن، دليل واگذاري طرح جامع مالياتي به خارجيها،افزايش سهم درآمدهاي مالياتي در تامين بودجه جاري، راه‌هاي برخورد قانوني با كساني كه اقدام به فرار از ماليات بر ارزش افزوده كنند و افزايش 5 درصدي نرخ ماليات بر ارزش افزوده از موضوعاتي است كه عسگري در اين گفت و گو درباره آنها سخن گفته است.

*روز 17 آبان يك جلسه با طلافروشان برگزار شد، نتيجه آن چه شد؟

عسگري: اين جلسه در مركز پژوهش‌ها برگزار شد، پيرو آن جلسه كميسيون اقتصادي مجلس تشكيل شد. مركز پژوهش‌ها چند جلسه برگزار كرد و درباره نكات و سؤالهايي كه طلافروشان داشتند،بحث كارشناسي شد. بحث‌هاي كارشناسي در آن جلسات برگزار شد، نمايندگاني از همكاران سازمان امور مالياتي، از طلافروشان، مجموعه بنكداران، فروشندگان طلا، سازندگان طلا، عمده‌فروشان و آب شده طلا و از همه طيف‌ها بودند. مركز پژوهش‌هاي مجلس از صاحب‌نظران اقتصادي دعوت كرده بود. بحث‌هاي خوبي در چند جلسه مركز پژوهش‌ها صورت گرفت و خوشبختانه كار جمع‌بندي شده در جمع‌بندي نهايي قرار شد طلافروشان ماليات ارزش افزوده را پرداخت كنند. براساس روالي كه سازمان امور مالياتي اعلام كرده است ساير فعالان حوزه طلا مثل عمده فروش، سازندگان، واردكنندگان، بنكداران، كيفي‌ها، آب شده طلا و ويتريني‌ها همه در زنجيره فعاليت طلا بايد در هر مرحله ماليات خود را پرداخت كنند، اين جمع‌بندي مركز پژوهش‌ها است و گزارش آن ظرف يكي دو روز براي كميسيون اقتصادي مجلس ارسال مي‌شود.

*ابهام طلافروشان اين است كه مي‌گويند بايد از سود و اجرت ماليات گرفته شود ولي سازمان مالياتي مي‌گويد از جنس طلا، سود و اجرت ساخت گرفته شود؟

عسگري: آن ابهام حل شد. در جلسه اول حل شد. توافق اين است كه از كل قيمت طلا، اجرت ساخت و اجرت فروش ماليات اخذ و روي كلي كالا و ماليات اعمال شود.

* آيا اكنون در فاكتورهاي طلافروشان ماليات اعمال مي‌شود؟

عسگري: گزارش‌هايي كه به من رسيده اين است كه برخي فروشندگان اعمال نمي‌كنند، برخي هم شروع كرده‌اند ولي بايد قانون را اجرا كنند.

* درباره آنهايي كه اجرا نمي‌كنند چه اقدامي صورت خواهد گرفت؟

عسگري: قانون پيش‌بيني كرده كه اگر ثبت‌نام نكنند، معادل 75 درصد فروش‌شان كه به آن ماليات تعلق مي‌گيرد بايد جريمه بپردازند. اگر صورت حساب ندهند طبق قانون جريمه مي‌شوند، اگر واريز نكنند يا اظهارنامه ندهند، طبق قانون جريمه پيش‌بيني شده است. در ماده 22 قانون ماليات بر ارزش افزوده جرائم مختلفي مثل 75 درصد، 50 درصد و 25 درصد پيش‌بيني شده است.

* رئيس كميسيون اقتصادي گفت قرار است جلسه هماهنگي ديگري برگزار شود چه زماني خواهد بود؟

عسگري: قرار بر اين بود كه نتيجه گزارش مركز پژوهش‌ها در كميسيون اقتصادي قرائت شود. حال اگر كميسيون جلسه هم برگزار كند، مشكلي نيست، نتيجه كار مركز پژوهش‌ها در جلسه كميسيون اقتصادي مطرح مي‌شود، الان چارچوب كار روشن است. چون كميسيون اقتصادي وقتي موضوع را به مركز پژوهش‌ها احاله كرد، براي اجراي قانون تأكيد دارد. در اولين جلسه مركز پژوهش‌ها هم تأكيد شد كه مسئله قانون و اجراي قانون بايد براي كل انجام شود اما ابهامي كه طلافروشان داشتند اين بود كه روش اعمال ماليات بر ارزش افزوده براي سازندگان، واردكنندگان، بنكداران، كيفي‌ها، عمده‌فروش‌ها و آب شده طلاها چه باشد اين مسئله هم روشن شد، بنابراين چه در كميسيون اقتصادي و چه در اولين جلسه مركز پژوهش‌هاي مجلس در مورد اين كه قانون براي كل كالاي طلا و فروش طلا بايد اعمال شود، تأكيد اول جلسات بود. اگر تا الان هم اجرا نكردند خلاف قانون عمل كردند.

* ابزارهاي قانوني براي آنهايي كه فرار مالياتي دارند، يا قانون را اجرا نمي‌كنند، چيست؟

عسگري: قانون ماليات‌هاي مستقيم و قانون ماليات بر ارزش افزوده يك سري ابزارهاي قانوني را براي كساني كه در حوزه‌‌هاي مختلف اظهارنامه ندهند، فرار مالياتي داشته باشند، تمكين مالياتي نكنند و ماليات را به موقع پرداخت نكنند، پيش‌بيني‌ كرده است و ابزارهاي قانوني استفاده شده كه استفاده از انواع و اقسام ابزارها مانند ممنوع‌الخروج كردن، بستن حساب‌، برداشت از حساب، توقيف خودرو و ساير ابزارهاي محدوديت در دريافت تسهيلات اعتباري جرائم قانوني است.

*الان لايحه برنامه پنجم در مجلس بررسي مي‌شود، نرخ ماليات ارزش افزوده در آن‌چه تغيير مي‌كند؟

عسگري: در بحث كميسيون اقتصادي مجلس و كار گروه ويژه در مجلس بحثهايي صورت گرفت. اين ماده به لايحه دولت اضافه شده است در صحن مجلس هم تصويب شده كه سالانه يك درصد به نرخ ماليات ارزش افزوده اضافه شود. اميدواريم در مراحل نهايي هم تصويب شود يعني تا پايان برنامه پنجم 5 درصد اضافه شود و نرخ ماليات ارزش افزوده تبديل به 8 درصد مي‌شود.

*از اين 8 درصد چقدر ماليات و چقدر عوارض است؟

عسگري: 5 درصد ماليات و 3 درصد عوارض خواهد بود. آنچه مجلس اكنون تصويب كرده اين است.

* تا پايان برنامه چقدر از بودجه جاري دولت از محل مالياتها تأمين شود؟

عسگري: آنچه برنامه پنجم پيش‌بيني كرده 100 درصد بودجه جاري از محل ماليات‌ها تأمين شود كه با افزايش پايه‌هاي مالياتي، ابزارهاي قانوني كه در اختيار سازمان مالياتي قرار مي‌گيرد و نيز عدم افزايش نرخ ماليات عملكرد بايد به اين شاخص 100 درصدي برسيم.

*اين حكم در قانون برنامه چهارم هم بود ولي چرا اجرا نشد؟

عسگري: اميدواريم در برنامه پنجم بتوان به اين هدف برسيم. اگر امكانات و ابزارهاي لازم در اختيار سازمان مالياتي قرار گيرد، نتيجه قابل حصولي است، البته در برنامه چهارم كه محقق نشد، چون ميزان هزينه‌هايي كه براي دولت پيش‌بيني شده بود سالانه 10 درصد افزايش پيدا كرد و در برخي موارد هزينه دولت بيش از 20 درصد اضافه شد، در عين حال كه نرخ ماليات‌هايي كه شاخص‌ ماليات را نشان مي‌دهد به آن نسبت افزياش نيافت.

*خرده فروش‌ها از چه زماني مشمول قانون ماليات بر ارزش افزوده مي‌شوند؟

عسگري: هنوز يك مرحله ديگر از مشمولان گروه «ب» شامل 16 گروه مشمول از بند «ب» هستند كه با تكميل شدن مجموعه مؤديان مشمول گروه «ب» بعداً وارد مؤديان بند «ج» مي‌شود كه به سال آينده موكول مي‌شود. لازمه اجراي قانون در مؤديان بند «ج» هم براي اجراي قانون ماليات ارزش افزوده،‌نصب صندوق فروش است كه با هماهنگي وزارت بازرگاني و شوراي اصناف و برخي بانكها انجام شده، بسترسازي براي نصب صندوق‌هاي فروش هم فراهم مي‌شود. دولت هم اظهار همكاري كرده كه برخي منابع يارنه‌اي اين كار را تأمين كند.

*گفتيد ‌بقيه مشمولان بند «ب» 16 گروه هستند، چه زماني قانون در مورد آنها اجرا مي‌شود؟

عسگري: انشاءالله اوايل سال آينده 1390 خواهد بود.

*بررسي تصادفي پرونده مشمولان ماليات بردرآمد بند «ب» چه شد؟

عسگري: ماليات بر مشاغل نمونه‌ها انتخاب شده و كارهاي رسيدگي آن در حال انجام است.

* چند درصد اظهارنامه درآمد واقعي را قيد كرده‌اند؟

عسگري: تازه رسيدگي شروع شده است و تا نتيجه رسيدگي مشخص شود، الان پرونده آنها رسيدگي مي‌شود. اظهارنامه‌ها را مي‌بينند و در برخي موارد نياز به مراجعه به دفاترشان است، بعد از رسيدگي نتايج آن خواهد آمد كه تا حدود آخر سال جاري طول مي‌كشد.

*طرح جامعه مالياتي را چرا به يك شركت خارجي داده‌ايد؟

عسگري: شركت خارجي مي‌خواهد يك نرم‌افزار به ما بدهد، كار خاصي نمي‌كند، ما كه ماليات را به كشور خارجي نداديم.

*‌اطلاعات اقتصادي كشور و شركت‌ها بايد در اختيار خارجي‌ها قرار داده شود؟

عسگري: بانك‌ها هم تهيه نرم‌افزار را به خارجي‌ها دادند، مگر مشكلي پيش آمد. از آن لحاظ مشكلي نيست ما يك نرم‌افزار مي‌خواهيم، خارجي‌ها كمك مي‌كنند كه آن نرم‌افزار نوشته شود. مشكل خاصي ندارد، ما چيزي به خارجي‌ها نداديم و قرار نيست اطلاعاتي به خارجي‌ها بدهيم. خارجي‌ها قرار است كه نرم‌افزاري براي ما بياورند، قرار نيست ما چيزي به آنها بدهيم.

* طرح جامع مالياتي چه زماني نهايي مي‌شود؟

عسگري: 3 سال طول مي‌كشد 3 سال آينده يعني 2.5 سال آينده، از دو سال و نيم آينده طرح جامع مالياتي اجرا مي‌شود. ابتدا در سه استان كشور مرحله آزمايشي نهايي مي‌شود. براي كل كشور 3.5 سال ديگر اجرا مي‌شود.

*با اجراي اين طرح چه تحولي در ماليات‌ستاني كشور رخ مي‌دهد؟

عسگري: نظام مالياتي كشور به صورت نظام يك پارچه و منسجم درمي‌آيد كه هم ارتباطات دروني منابع مالياتي را برقرار مي‌كند، هم ارتباط با ذي‌نفعان بيروني را دارد.

*افزايش درآمد مالياتي هم از مزاياي آن خواهد بود؟

عسگري: حتماً افزايش درآمد خواهد بود.اگر به افزايش درآمد منجر نشود كه طرح جامع خاصيتي ندارد. چون اطلاعات را دقيق‌ مي‌كند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: