کد خبر: ۲۹۹۴۹۶
۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
0
لاهوتی گفت: اهمیت صنعت در هر جامعه‌ای غیر قابل انکار است اما در همه اقتصادهای قدرتمند دنیا صنعت و بازرگانی مکمل یکدیگر بوده و قطعا حضور ضعیف یکی از انها ضعف دیگری را به دنبال داشته است.
پول‌نیوز - رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: حمایت بانک توسعه صادرات از صنعت، منجر به توسعه و رشد چشمگیر در این حوزه شده است و عملکرد این بانک قابل دفاع است.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، محمد لاهوتی گفت: پس از آغاز اجرای سیاست های صنعتی در کشور از دهه چهل به این سو، رشد چشمگیر صنایع مختلف را در کشور شاهد بوده ایم و بانک توسعه صادرات در مسیر حمایت از صنایع تولیدی کشور همواره نقش پررنگی را ایفا کرده است؛ هرچند هدف این حمایت ها رشد صادرات غیر نفتی بوده اما نباید از حوزه های دیگر چون کشاورزی و تجارت غافل ماند.

عملکرد بانک توسعه صادرات قابل دفاع است

لاهوتی بیان داشت: اهمیت صنعت در هر جامعه‌ای غیر قابل انکار است اما در همه اقتصادهای قدرتمند دنیا صنعت و بازرگانی مکمل یکدیگر بوده و قطعا حضور ضعیف یکی از انها ضعف دیگری را به دنبال داشته است.

وی استمرار تامین نیاز به مواد اولیه و ابزار الات مورد نیاز کارخانجات را مدیون تسهیل در چرخه واردات و صادرات و سرعت گردش مالی دانست و گفت: واردکنندگان و صادرکنندگان در کنار یکدیگر می توانند ظرفیت تولید واحدهای تولیدی و صنعتی را تقویت کنند؛ بنابراین حمایت بیشتر از حوزه بازرگانی برای اقتصاد کشور یک ضرورت است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: غفلت از یک بخش نسبت به دیگری و تمرکزتوجهات و حمایت ها باعث می شود ظرفیت های یک بخش مغفول بماند؛ باید نقش بازرگانی را در اقتصاد کشور جدی گرفت و با حمایت منطقی ازهمه بخش‌ها اعم از بازرگانی، بخش تولیدی و کشاورزی و معدن بتوانیم از همه ابزارهای موجود در کنار هم حمایت کنیم تا دسترسی به هدفگذاری های کلان صادراتی آسان شود.

لاهوتی با تاکید بر نقش پیشران بانک توسعه صادرات در عرصه توسعه صادرات کشور افزود: تمرکز بانک توسعه ای بر رشد صادرات غیر نفتی بوده و بر اساس سیاست هایی که دارد همه توان خود را به کار بسته تا وابستگی تاریخی کشور را به درآمدهای نفتی کاهش دهد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران یاداور شد: در این میان افزایش توان و سرمایه بانک های توسعه ای چون بانک توسعه صادرات می تواند رشد صادرات کشور را سرعت ببخشد؛ آنچه مسلم است در حال حاضر این حمایت ها با ظرفیت های کشور متناسب نیست.

لاهوتی گفت: خوشبختانه بانک توسعه صادرات در حوزه توسعه صادرات کشور میل به توسعه همکاری و تعامل با بخش خصوصی دارد و بر این باورم که افزایش تعامل بانک و بخش خصوصی به ویژه حوزه بازرگانی، نتیجه مطلوبی را در عرصه صادرات کشور بدست خواهد داد.

به گفته محمد لاهوتی در شرایط فعلی کشور، اهمیت ظرفیت های بخش خصوصی و تجربه تجار و بازرگانان کشور برای استمرار تجارت خارجی بر کسی پوشیده نیست و همکاری دو بخش دولتی و خصوصی توان دو سوی این تعامل را برای عبور از محدودیت ها ارتقا خواهد داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.