پول نیوز

کد خبر: ۲۹۸۷۵۵
۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
0
در شرايطي كه ميانگين تورم امسال 20 درصد اعلام مي‌شود، رسمي آمار كشور اعلام مي‌كنند كه خانه خريدن در تهران 90 درصد گران‌تر شده است.
تورم 20 درصدي روي كاغذ و تورم 90 درصدي پيش چشمان مردمپول‌نیوز - نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به دی ماه 1397 برای خانوارهای کشور به عدد20.6 درصدرسیده است. اين آماري است كه مركز آمار ايران به تازگي اعلام كرده و به اين معناست كه در دي ماه سال جاري به طور میانگین کل کشور نسبت به دی 96 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» 20 درصد بيشتر هزینه کرده‌اند.

اما اين عدد روي كاغذ مانده و توسط هيچ از شهروندان نه درك مي‌شود نه باور. در شرايطي كه ميانگين تورم امسال 20 درصد اعلام مي‌شود، همين مراجع رسمي اعلام مي‌كنند كه خانه خريدن در تهران 90 درصد گران‌تر شده. بله! بدون شك نبايد تهران را به كل كشور تعميم داد اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد خانه‌دار در ساير استان‌هاي كشور هم نسبت به ساير هزينه‌ها چند برابر و به همان ميزان سخت‌تر شده است. مضاف بر اينكه تورم نقطه به نقطه خانوارهاي شهري استان تهران هم تنها 41 درصد اعلام شده. رقمي كه باز هم به پاي گراني‌هاي موجود در بازار نمي‌رسد.

اين در حالي كه در برخي از مناطق همين تهران، بازار مسكن نه 90 درصد بلكه 150 درصد افزايش قيمت را تجربه مي‌كند.

در بازار ارز، طلا و سكه هم در بر همين پاشنه مي‌چرخد. سكه بهار آزادي نسبت به دي‌ماه سال گذشته تقريبا و كمتر از 3 برابر شده و تكليف دلار هم كه مشخص است.

آمارهاي ديگري هم از افزايش قيمت‌ها به شكل رسمي وجود دارد. آخرين گزارش مركز آمار ايران خبر از يك افزايش قيمت بيش از 50 درصدي در حوزه مصالح ساختماني مي‌دهد. بر اين اساس، شاخص قيمت نهاده‌هاي ساختمان‌هاي مسكوني شهر تهران در فصل پاییز 97 به عدد 331 رسيده كه اين رقم نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل 52.8درصد افزايش داشته است.

توليدكنندگان هم قرباني تورم‌هاي مهار نشدني شده‌اند. در همين ماه مورد بحث مركز آمار ايران اعلام كرده است كه شاخص کل قيمت توليدكننده محصولات مرغداری‌های صنعتی در پاییز امسال، 70.28 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل، افزايش داشته و این در حالی است که دولت به نهاده‌های دامی ارز 4 هزار و 200 تومانی اختصاص داده است. يعني با اينهمه ارز دولتي كه براي كنترل بازار اختصاص داده شده، باز هم توليد مرغ در كشور ما در يك سال گذشته 70 درصد گران‌تر شده. اما واقعا اين آمارها براي چه داده مي‌شوند؟ كجاي كار در كشور ما مي‌لنگد؟ چه كساني مسئول رصد اين آمار و آسيب‌شناسي مشكلات موجود هستند كه هرچه مي‌شود خم به ابرويشان نمي‌آيد؟
برچسب ها: نرخ تورم پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
بله
خیر
من در مرحله اول هم نمی گرفتم.
پرطرفدار