پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۹۷۳۴۰
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
0
­رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸: دولت به اشخاص حقیقی و نهاد‌ها و بانک‌ها ۲۸۲ هزار میلیارد تومان بدهکار است
بدهی 282 هزار میلیارد تومانی دولتپول‌نیوز - سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها غلامرضا تاجگردون که سخنران ویژه اجلاس شورای عالی استان‌ها بود، افزود: دولت به اشخاص حقیقی و نهاد‌ها و بانک‌ها ۲۸۲ هزار میلیارد تومان بدهکار است و حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان هم طلب دارد که پیشنهاد ما این است که تهاتر صورت گیرد.

­رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ گفت: دولت ۷۹ هزار میلیارد تومان به اشخاص حقیقی، ۷۲ هزار میلیارد تومان به نهاد‌های عمومی غیر دولتی مثل شهرداری‌ها و ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و موسسات تولید بدهکار است و حدود ۷۹ هزار میلیارد تومان از اشخاص بابت بدهی مالیاتی، ۲۵ هزار میلیارد تومان از نهاد‌های غیردولتی و ۳۴ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها طلب دارد که یکی از بهترین روش‌ها تسویه بدهی هاست.

وی لفزود: افراد زیادی هستند که به بانک بدهکارند، اما از دولت طلب دارند و ما باید این موضوعات را تهاتر کنیم چرا که دولت در شرایطی نیست که بتواند هر میزان نفت بخواهد بفروشد و در مصارف سنگین دولت ما نمی‌توانیم پول خلق کنیم.

تاجگردون گفت: برای بودجه سال آینده اگر همه کارمندان و مستمری بگیران از خانه خارج نشوند و حقوق بگیرند، سال آینده ۳۱۰ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهند که این بودجه امسال بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بود و اگر قرار باشد کارمندان از خانه بیرون بیایند نیاز به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان بودجه است.

وی افزود: دولت سال آینده باید روزانه یک و نیم میلیون بشکه بفروشد تا این ۴۰۷ میلیارد تومان تحقق پیدا کند و اگر میزان فروش نفت کاهش یابد باید بودجه‌های دیگر کشور را هم صرف پرداخت حقوق کنیم.
­
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: اگر سال آینده فروش روزانه نفت از یک و نیم میلیون بشکه بیشتر شد آن زمان می‌توان بودجه‌ای به بخش دفاعی اختصاص داد و در این شرایط هر که بیشتر پیگیری کند بودجه بیشتری می‌گیرد که این سبک بودجه گیری نقص دارد.

تاجگردون افزود: رسانه‌ها مراقب باشند به امور دینی حمله نشود چرا که وقتی ما معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها را بیمه می‌کنیم، چرا برخی رسانه‌ها درباره بیمه کردن طلبه‌های حوزه علمیه و مبلغان انتقاد می‌کنند.
­
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: برخی مسائل جزو اصول قانون اساسی و از مأموریت‌های دینی نظام جمهوری اسلامی است و نباید رسانه‌ها بدون هیچ دلیل موجهی به مراکز دینی حمله کنند.

 اختصاص نیافتن بودجه ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی شهرداری‌ها

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: از چند سال پیش مقرر بود بابت هدفمندی یارانه‌ها و فرآورده‌های سوختی ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به شهرداری‌ها اختصاص یابد که سال گذشته پرداخت نشد و ظاهراً در بودجه سال آینده هم دیده نشده است.

مرتضی الویری در ادامه افزود: در خصوص بلیت مترو و اتوبوس هم قرار شد که یک سوم قیمت تمام شده را مسافر، یک سوم شهرداری و یک سوم دولت پرداخت کند، اما چند سالی است که دولت سهم خود را نمی‌دهد.

وی گفت: همچنین درصدی از جرایم راهنمایی و رانندگی هم طبق قانون باید به شهرداری‌ها اختصاص یابد که این موضوع هم تحقق نیافته است.

­رئیس شورای عالی استان‌ها همچنین از پرداخت نکردن قیر یارانه‌ای برای شهر‌های بالای ۵۰ هزار نفر انتقاد کرد و افزود: براساس قانون باید عوارض و بهای خدمات ساختمان‌های دولتی به شهرداری‌ها پرداخت شود چرا که شهرداری‌ها به ساختمان‌های دولتی هم خدمات ارائه می‌کنند، اما این عوارض هم پرداخت نمی‌شود.

الویری در ادامه بودجه اختصاص یافته برای شورای عالی استان‌ها را ناکافی دانست و گفت: بار‌ها تقاضا کرده ایم که بودجه شورای عالی استان‌ها به طور مستقل و دارای کد، مد نظر باشد که ما دائماً مجبور نباشیم بودجه قطره چکانی دریافت کنیم.

مهمان اجلاس امروز رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ کشور بود.

غلامرضا تاجگردون هم پس از سخنان الویری با استقرار در جایگاه گفت: بودجه شورای عالی استان‌ها چند سالی است که دستخوش تغییر می‌شود و برخی اعتقاد دارند این بودجه از وزارت کشور به مجلس منتقل شود.

وی افزود: آقای لاریجانی با این تصمیم موافقت کرد و ما برای بودجه سال ۹۸ بودجه شورای عالی استان‌ها را مستقل خواهیم کرد به نحوی که کد داشته باشد و مرتب ملتمس فلان وزارتخانه نباشید.

تاجگرودن گفت: خیلی از شورا‌ها که جایگاه قانونی ندارند بودجه می‌گیرند و شورای عالی استان‌ها هم که نهادی قانونی است نباید در بخش بودجه با مشکل مواجه شود.

وی در خصوص پیشنهاد‌ها و انتقادات بودجه‌ای الویری هم افزود: برخی مواقع در زمان تصویب بودجه با مشکلاتی مواجه می‌شویم که اگر تصویب شود برخی سازمان‌ها به دردسر می‌افتند برای مثال دیروز پیشنهاد شد ۵۰ درصد جرایم دوربین‌های معابر که رقمی حدود ۹۰۰ میلیارد تومان می‌شود به معلولان داده شود و خوشبختانه این موضوع تصویب نشد و اگرچه باید به معلولان کمک شود، اما اگر این موضوع تصویب می‌شد در اداره شهر تهران با مشکل مواجه می‌شدیم.

تاجگردون گفت: هم اکنون ۸۰ درصد شهرداری‌ها در پرداخت حقوق و مزایا مشکل دارند.

وی درباره علت حذف بودجه ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی شهرداری‌ها گفت: قرار بود این بودجه از محل حذف ۳۰ درصد یارانه‌ها اختصاص یابد، اما چون مبلغ یارانه حذف نشد این بودجه هم در اختیار شهرداری‌ها قرار نگرفت.

انتقاد به حکم شلاق رئیس شورای اسلامی یزد

مرتضی الویری افزود: اعضای شورای شهر نمایندگان مردم هستند و حضورشان نشان از جایگاه شورا‌ها در قانون اساسی است و برخورد‌های سلبی با آن‌ها موجب محدودیت در وظایف شورایی می‌شود.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: آقای غلامعلی سفید رئیس شورای اسلامی یزد و عضو شورای عالی استان‌ها در این اواخر با محدودیت مواجه شده اند که فکر می‌کنم علت این محدودیت به سبب پایمردی ایشان در دفاع از حقوق آقای سپنتا نیکنام نباشد.

وی گفت: از دستگاه قضایی انتظار داریم ضمن جلوگیری از برخورد‌های دوگانه در مراجع قضایی، زمینه حفظ آزادگی اعضای شورا را فراهم کند.

رئیس عالی شورای استان‌ها افزود: آقای سفید چیزی جز حق نگفته است و شورای عالی استان‌ها ضمن تشکر از مجموعه نظام جمهوری اسلامی به سبب حل مسأله سپنتا نیکنام از سایر دستگاه‌ها می‌خواهیم منزلت و جایگاه شورا‌ها را حفظ کنند.

 سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها به ریاست مرتضی الویری آغاز شد

مرتضی الویری در نطق پیش از دستور خود با گرامیداشت یاد امیرکبیر گفت: فقدان امیرکبیر زمان، آیت الله هاشمی رفسنجانی را که دومین سالگردش سپری شد تسلیت می‌گوییم و کشور در مراحل سختی که دارد نیاز به بزرگ مردانی همچون هاشمی دارد.

وی با تسلیت سالگرد شهادت شهدای فدائیان اسلام، حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد و سانحه هواپیمای ارتش افزود: این‌ها حادثه طبیعی مانند سیل و زلزله نبود و می‌شد پیشگیری کرد اگر چه که اکنون سیل و زلزله را هم می‌توان مهار کرد.

الویری گفت: شورا‌ها و شورای عالی استان‌ها با آن چه که قانون اساسی مشخص کرده است فاصله بسیار زیادی دارد.

بررسی طرح دو فوریتی تشکیل شورایاری‌ها در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، بررسی طرح دو فوریتی اصلاح تبصره ۲ ذیل ماده ۲۹ قانون نوسازی و عمران شهری، بررسی طرح یک فوریتی دستورالعمل نحوه تحلیف شهرداران از موارد در دستور کار جلسه امروز شورای عالی استان هاست.

بررسی طرح یک فوریتی اساسنامه تیپ مراکز پژوهشی شورای اسلامی شهر‌های مراکز استان سراسر کشور و بررسی طرح اصلاح آیین نامه داخلی شورای عالی استان‌ها و بررسی طرح یک فوریتی تمدید قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور نیز از دیگر موارد در دستور کار جلسه امروز شورای عالی استان هاست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
بله
خیر
من در مرحله اول هم نمی گرفتم.
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: