مسکن و اشتغال پایدار، دوعامل برای بازگشت به روستاها
پول‌نیوز - سال ۹۵ مرکز آمار ایران از روند مهاجرت در ایران گزارشی ارائه کرد. در این سرشماري که هر ۵ سال يکبار انجام مي‌شود تعداد كل مهاجران سال ۹۵، ۴ ميليون و ۷۰۹ هزار نفر بوده است، از اين تعداد ۳ميليون و ۹۷۲ هزار نفر به مقصد شهر و ۷۳۶ هزار نفر به روستاها مهاجرت كردند.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، این در حالی است که سال ۹۰ مقصد روستایی ثبت شده در درگاه مرکز آمار يک ميليون و ۲۳۲ هزار نفر بوده و ۵ سال قبل از آن نيز اين رقم ۳ميليون و ۱۴۸ هزار نفر ثبت شده است. اين آمار در حالي عنوان مي‌شود که به استناد مركز ياد شده، جمعيت ساكن ايران در نقاط روستايي ۲۰ ميليون و ۷۳۰هزار نفر است كه اين عدد ۲۵.۹ درصد جمعيت كشور است.

رشد جمعیت شهری در سال های اخیر، باعث شده تا دولت براي رونق روستاها و برگرداندن بخشي از جمعيت به اين مناطق طرح‌هاي تشويقي در نظر بگيرند. يکي از اين سياست‌هاي تشويقي پرداخت تسهيلات براي ساخت مسکن در کنار کارآفريني و اشتغالزايي است.

استفاده از سیاست‌های حمایتی براي ساخت وساز در روستاها و همچنين ايجاد اشتغال هاي پايدار براي روستاييان از مواردي است که به مهاجرت معکوس و پاگير نمودن روستاييان کمک مي كند.

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت آن هم با کارمزد ۳ تا ۴ درصد و در قالب عقد قرض الحسنه یکی از راهکارهاي مناسب براي کمك به بهبود معيشت روستاييان و رونق كسب و كار كشاورزي و دامپروري در روستاها مي باشد كه بانك قرض الحسنه مهرايران با همكاري بنياد مسكن انقلاب اسلامي و بنياد بركت وابسته به ستاد اجراي فرمان امام (ره) به اين امر مبادرت كرده است.
این بانک با امضای تفاهمنامه هایی جداگانه با اين دونهاد، گامهاي موثري براي تسريع در مهاجرت معکوس از شهر ها به روستاها و يا کاهش ميزان مهاجرت از روستاها برداشته است.

در این راستا، دو تفاهمنامه با هدف احداث و تکمیل واحدهای مسکونی روستايي براي روستايياني که امکان استفاده از ديگر منابع بنياد مسكن انقلاب اسلامي در مناطق روستايي را ندارند ميان بنياد مسكن انقلاب سلامي و بانك قرض‌الحسنه مهر ايران به امضا رسيد.

سقف فردی تسهیلات برای معرفی شدگان در تفاهمنامه اول ۸۰ ميليون ريال با دوره بازپرداخت ۳۶ ماهه تعيين شده است. با توجه به عملکرد مطلوب بانک قرض الحسنه مهرايران در حوزه پرداخت تسهيلات از محل تفاهم نامه منعقده سال ۹۶، تفاهمنامه ديگري براي اعطاي تسهيلات به معرفي شدگان تا مبلغ ۱۲۰ ميليون ريال به ازاي هر نفر منعقد گرديد.

بر اساس این همکاری، بانک قرض الحسنه مهرایران از سال گذشته تاکنون، تعداد ۷ هزار و ۶۰۰ فقره تسهیلات به معرفي‌شدگان روستايي به ارزش ۴۰۰ ميليارد ريال پرداخت کرده است.

این بانک در تفاهمنامه ای دیگر با بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) با هدف اشتغالزايي روستايي و اجراي طرح‌هاي توانمندسازي اقتصادي اجتماع‌محور، مبلغ۱۵۰۰ ميليارد ريال اعتبار به پرداخت تسهيلات قرض الحسنه اختصاص داده است.

بنا بر این گزارش، در راستای اجرای تفاهمنامه میان بانک قرض الحسنه مهر ايران و بنياد برکت، تا کنون بالغ بر ۵ هزار فقره تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي به ارزش ۵۴۰ ميليارد ريال به مناطق کمتر برخوردار كشور پرداخت شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: