پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۹۵۱۵۶
۰۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
0
در بخش تجارت خارجی، اگرچه هم صادرات و هم واردات کاهشی خواهد بود، اما افت واردات از صادرات بیشتر و به ترتیب معادل ۲۷.۱ درصد و ۱۱.۹ درصد کاهش خواهد بود.
پیش‌بینی بانک جهانی از وضعیت بدهی خارجی ایرانپول‌نیوز - بانک جهانی در گزارش جدید خود اعلام کرد که بدهی خارجی ایران به ۹.۳ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت؛ هر چند که در مجموع، سال سختی در انتظار اقتصاد ایران خواهد بود.

خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها باعث خواهد شد که سال آینده در برخی از شاخص های کلان اقتصادی تغییراتی صورت گیرد. به گفته بانک جهانی، صادرات نفت ایران از ۳.۳ میلیون بشکه در روز به ۲.۸ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت اما تراز حساب های جاری صفر خواهد بود.

در بخش تجارت خارجی، اگرچه هم صادرات و هم واردات کاهشی خواهد بود، اما افت واردات از صادرات بیشتر و به ترتیب معادل ۲۷.۱ درصد و ۱۱.۹ درصد کاهش خواهد بود.

به گفته بانک جهانی، تراز تجاری ایران مثبت و معادل ۳.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی خواهد بود. همچنین میزان بدهی خارجی ایران از ۱۰.۹ میلیارد دلار سال گذشته به ۹.۳ میلیارد دلار در سال جاری کاهش خواهد یافت که این  رقم در سال آینده به حدود ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید؛ هر چند که در مقایسه با اندازه اقتصاد ایران، میزان بدهی خارجی ایران مطلوب و کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

بانک جهانی پیشتر به دولت توصیه کرده بود اصلاحات اقتصادی به ویژه در بخش مالی را در اولویت قرار دهد و از ظرفیت خدمات مدرن بیشتر بهره بگیرد.

بانک جهانی نرخ تورم ایران را برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۲۳.۸ درصد و ۳۱.۲ درصد و برای سال ۲۰۲۰ معادل ۱۹.۶ درصد تخمین زده است. رشد اقتصادی نیز در این سه سال به ترتیب  منفی ۱،۵ درصد، منفی ۳،۶ و مثبت ۱.۱ درصد برآورد شده است. تا سال ۲۰۱۷، جمعیت ایران ۸۰.۶ میلیون نفر، تولید ناخالص داخلی ۴۴۷.۷ میلیارد دلار، ضریب جینی ۳۸.۸ و متوسط امید به زندگی ۷۶ سال بوده است.
منبع: ایسنا
برچسب ها: بانک جهانی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.