October 2020 28 / چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۹۴۹۹۹
۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
0
پول‌نیوز -عضو هیات مدیره پیمانکاران اربیل عراق گفت: ما خیلی تلاش کردیم تا شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری به اقلیم بیایند اما در ابتدا متاسفانه عزم لازم از سوی شرکت های ایرانی وجود نداشت و همین موضوع شد که شرکت های ترکیه ای وارد اقلیم شوند و امروز بیش از 80% پروژه ها توسط شرکت های ترکیه ای در حال انجام است و متاسفانه این روز ها شاهد تلاش شرکت های ایرانی برای ورود به اقلیم هستیم که این امر در حال حاضر خیلی مشکل شده و پروژه ای نیست تا به شرکت های ایرانی واگذار شود.

ابراهیم ریکانی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص نقل و انتقالات بانکی و پول حاصل از صادرات ایران به این منطقه گفت: در حال حاضر این نقل انتقالات از طریق صرافی های مجاز صورت می گیرد اما از آنجایی که اقلیم کردستان عراق عضو سازمان های مالی جهانی شده است موظف است که تمام نقل و انتقالات با سایر کشور ها را از طریق بانک انجام دهد و ایشان اضافه کرد که در آینده ای نزدیک نقل و انتقالات با ایران نیز از طریق بانک صورت می گیرد.

عضو هیات مدیره پیمانکاران اربیل عراق در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر این نقل و انتقالات گفت: البته در حال حاضر سیاست های این موضوع را دولت تایین می کند، اما باید به این مسئله هم توجه داشته باشیم که بازرگانان دو کشور به این شبکه مالی احتیاج دارند و ما هم موظف هستیم مسیر را هموار کنیم وی در رابطه با ارز مورد تبادل بین دوکشور نیز گفتند که در حال حاضر با دینار عراق معامله ها انجام می شود و در صرافی ها تبدیل به ریال می شود.

باید به این مسئله هم توجه کنیم که قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد امروز شاهد یک ثبات مناسب است و سیاست های دولت هم بر همین اساس تغییر کرده است، دولت در نظر دارد که خیلی زود دلار را از معامله های خارجی خود حذف کند و گام های مثبت زیادی هم در این خصوص برداشته شده است.

کیفیت بالای کالای ایرانی و بی کیفیتی کالاهای چینی
عضو اتاق بازرگانی اربیل تصریح کرد: در حال حاضر اگر بخواهیم در رابطه با کالاهایی که از خارج از کشور وارد اقلیم می شود نظر بدهیم باید اذعان کنیم که کالاهای ایرانی در اکثر اوقات قابل رقابت با کالاهای ترکیه ای نیستند و محصولات ترک هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ قیمت برتری ناچیزی نسبت به اقلام مشابه تولید ایران دارند، اما ایشان تصریح کردند که کالاهای ایرانی که در حال حاضر به اقلیم وارد می شوند از محصولات مشابه چینی هم از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و قیمت های آنها نیز قابل رقابت با محصولات چینی است.

وی همچنین ادامه داد که چند برند ایرانی که در حال حاضر با اقلیم کار میکنند حتی از نمونه های اروپایی نیز مناسب تر هستند. قیمت روز دلار باعث شده است که خیلی از تولید کنندگان ایرانی از لحاظ کیفیت و قیمت وارد رقابت با برندهای دیگر دنیا شوند و بتوانند سهمی از صادرات و بازار های مختلف جهانی را کسب کنند.

ریکانی در خصوص نوسان قیمت ارز در ایران و تاثیر آن بر تجارت اقلیم گفت: متاسفانه امسال در اقلیم شاهد یک رکود اقتصادی شدید بودیم که همین موضوع بر تجارت بین اقلیم و ایران تاثیر گذار بود، البته وی اضافه کرد موضوع بعدی همزمانی این رکود اقتصادی با نوسانات ارز در ایران بود که باعث کمرنگ تر شدن این ارتباط شد. البته ایشان تاکید کردند که در طول امسال پروژه های دولتی و خصوصی با کاهش زیادی در اقلیم همراه بوده است و خیلی نتوانستیم از پتانسیل شرکت های ایرانی استفاده کنیم.

سهم فوق العاده بالای شرکت های ترکیه ای در اقلیم
وی افزود : ما خیلی تلاش کریدم که در سال های گذشته شرکت های ایرانی در اقلیم سرمایه گذاری کنند اما متاسفانه تلاش های ما جواب نداد و در حال حاضر فقط یک شرکت ایرانی ثبت شده در اقلیم فعالیت می کند اما در مقابل شاهد حضور نزدیک به 1100 شرکت ترکیه ای ثبت شده در اقلیم هستیم.

حضور کارگران ایرانی در اقلیم
وی در خصوص حضور کارگران ایرانی در اقلیم کردستان گفت: در چند ماه گذشته شاهد حضور طیف وسیعی از نیروهای کار مختلف ایرانی در اقلیم بودیم که اغلب کارگران ساده ای هستند که برای کار در پروژه های ساختمانی به اقلیم آمده اندف البته وی به این موضوع هم اشاره کرد که در بین نیرو های کار ایرانی افراد تحصیل کرده نیز به چشم می خورد.

البته در رابطه با استقبال کارگران و نیرو های کار ایرانی برای حضور در اقلیم نمی توان از قیمت ارز امروز به سادگی گذشت.

چرا باید کارگران ایرانی برای کار به کشورهای دیگر بروند؟
از ابتدای سال 1397 در کشور شاهد نوسانات شدید قیمت ارزی بودیم که این نوسانات به شدت به روی اقتصاد کشور تاثیر گذاشت و معیشت قشر متوسط و پایین جامعه را به شدت سخت کرد، این وضعیت زندگی قشر کارگر را در کشور دچار مشکلات حادی کرد و به همین خاطر این قشر از جامعه که امکان خروج از کشور را داشتند به کشور های اطراف برای کار مهاجرت کردند که در بین کشور های همسایه ترکیه و عراق از بالاترین آمار نیروی کار فعال ایرانی برخوردار است.

البته در این بین کارگران ایرانی از مشکلات زیادی برای کار در خارج از کشور رنج می برند، از سختی و زحمات دوری از وطن و خانواده که بگذریم بحث زبان مطرح است بعداز آن نیز مشکلات عدیده ی دیگری پدید می آید همه این موارد را بازگو کردیم که بگوییم فقط به صرف اینکه در خارج از کشور حقوق ها با انواع ارز پرداخت می شود و کارگران می توانند اختلاف ریال با سایر ارز ها را نیز به درآمد خود اضافه کنند اما مشکلات زیادی هم وجود دارد که اگر به انها توجه نشود قطعا موفقیتی حاصل نمی شود.

در این بین شرکت هایی نیز از ابتدای امسال در کشور آغاز به کار کردند که با وعده و وعید های واهی جوانان را برای کار تشویق به مهاجرت می کنند و مبالغ زیادی هم از متقاضیان به عنوان پورسانت دریافت می کنند، همین یکی دوماه پیش بود که یکی از خبرگزاری های مطرح کشور به بحث مهاجرت جوانان ایرانی به کشور ترکیه پرداخت و با یکی از این جوانان که فریب تبلیغات گسترده این شرکت ها برای مهاجرت به ترکیه را خورده بود گپ و گفتی داشت که در ادامه با گزیده ای از این مصاحبه می پردازیم.
در تشریح این موضوع فرد مورد نظر می گوید که من یک جوشکار حرفه ای هستم که سابقه ای بیش از 10 سال کار در عسلویه را داشتم اما با توجه مشکلات شخصی و کاری که داشتم تصمیم گرفتم برای کار به ترکیه بروم، برای این کار به چندین شرکت مراجعه کردم و در نهایت یکی از آنها را که حسابی تبلیغ های زیادی داشت را انتخاب کردم.

در همان ابتدای قرارداد شرکت از من یک میلیون تومان به عنوان پورسانت دریاف کرد و قرار شد که در ترکیه مرا در یک پروژه خوب ساختمانی مشغول کند و تمام امکانات یک زندگی مناسب را هم برای من در ترکیه فراهم کنند، فقط قرار بر این شد که من هزینه بلیط را بدم و به محض رسیدن تمام هزینه های من به عهده شرکت باشد. بعد از اینکه من خودم را به ترکیه رساندم یکی از افرادی که قرار بود انجا کار کند و توسط شرکت به ترکیه آمده بود به دنبال من آمد و مرا به یک ساختمان فوق العاده قدیمی برد که قرار شد تا موقعی که من سر کار بروم انجا زندگی کنم، ساختمانی که باید در آنجا زندگی می کردم در هر اتاق 12 متری بیش از 4 نفر اقامت داشتند و شرایط اصلا جالب نبود.

بعد از همه این مشکلات مرا از فردا سر ساختمان های در حال ساخت می بردند و صاحبان پروژه از استخدام من امتناع می کردند البته من چونکه اصالتا اهل آذربایجان بودم کمی هم ترکی استامبولی متوجه می شدم، بعد از اینکه من دلیل استخدام نشدنم را از نماینده شرکت در ترکیه جویا شدم او گفت که من از مهارت کافی برای استخدام برخوردار نیستم اما اصل ماجرا این نبود و صاحبان پروژه اصلا احتیاج به جوشکار نداشتند و بعداز چند روز من به کشور برگشتم.

این جوان ایرانی در آخر تاکید کرد که کسانیکه می خواهند برای کار به ترکیه یا کشور های دیگر مهاجرت کنند از هر لحاظ شرایط را بسنجند و بعد مهاجرت کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: