پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۸۷۸۰۷
۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
0
عضو هیئت­ نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: وقتی تفاوت نرخ ارز آزاد تقریبا دو برابر سامانه نیماست، انگیزه برای سوء استفاده بالا رفته و احتمال وقوع آن نیز بالا می رود.
مابه التفاوت نرخ ارز دلیل افزایش قاچاق
پول‌نیوز - نایب رئیس ­اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین:­­ قاچاق در صادرات و استفاده از کارت‌های اجاره‌ای یا یکبار مصرف برای این موضوع ناشی از مابه التفاوت معنادار نرخ ارز آزاد و نیماست.

مجیدرضا حریری ­درباره استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف برای صادرات یا قاچاق صادرات که در ماه های اخیر افزایش یافته است، اظهار داشت: قاچاق صادرات به کارت بازرگانی احتیاجی ندارد و با تشدید نظارت قابل کنترل است.

وی با بیان اینکه استفاده از کارت های بازرگانی اجاره ای و یکبار مصرف در ماه های اخیر افزایش یافته است، گفت: احتمال استفاده از کارت های اجاره ای برای صادرات همیشه وجود دارد ولی علت اصلی افزایش این موضوع در ماه های اخیر تفاوت ۵ تا ۶ هزار تومانی بین نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد است.

عضو هیئت­ نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: وقتی تفاوت نرخ ارز آزاد تقریبا دو برابر سامانه نیماست، انگیزه برای سوء استفاده بالا رفته و احتمال وقوع آن نیز بالا می رود.

نایب رئیس ­­اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین ادامه داد: باید تلاش شود تا اختلاف نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد به حداقل برسد زیرا در غیر اینصورت همچنان انگیزه برای قاچاق صادرات وجود خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تا سال گذشته استفاده از کارت های یکبار مصرف و اجاره ای بازرگانی برای واردات در جریان بود، اظهار داشت: موضوع سوء استفاده از کارت های بازرگانی نیست بلکه هر جایی بوروکراسی افزایش یابد، انگیزه برای کارهای غیرقانونی و دور زدن قوانین بیشتر می شود.

حریری همچنین درباره الزام بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: البته ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد و این موضوع نیز قابل پایش و ارزیابی است، اما نکته مهم آن است که کسی نباید برای ارز نرخ تعیین کند.
برچسب ها: قاچاق ، ارز ، اتاق مشترک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار