پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

سرمایه بانک صنعت و معدن باید افزایش یابد
پول‌نیوز - جمشيد پژويان عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي گفت: براي حفظ اعتبار و قدرت وام دهي، بايد سرمايه بانك صنعت و معدن به عنوان يك بانك توسعه اي پيشرو در عرصه اقتصاد كشور افزايش يابد.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، پژويان با بيان اين مطلب افزود: نقش بانكهاي توسعه اي ، خصوصاً بانك صنعت و معدن در تامين مالي طرح هاي صنعتي و معدني يك نقش كليدي است و ما بايد با حمايت از بانك توسعه اي صنعت و معدن و افزايش سرمايه اين بانك، كاري كنيم كه بتواند با تخصص و مديريت كارآمد خود صنايع و معادن كشورمان را به موقعيت مطلوب برساند.

پژويان بيان داشت: با توجه به نرخ ارز سامانه نیما اکثربانك ها باید سرمایه خود را افزایش دهند و در ابتداي امر دولت خود بايد پيشقدم شود و بدهي شركت هاي دولتي به بانك هاي تخصصي پرداخت شود چرا كه بانك هاي تجاري امكان جذب سپرده هاي مردم را دارند اما بانك هاي توسعه اي و تخصصي به دليل ماهيت خود به دنبال سود نيستند و بنابراين امكان پرداخت سودهاي ويژه و افزايش جذب سپرده را ندارند و براي افزايش سرمايه نيازمند منابع تخصيص يافته از سوي دولت هستند.

وي گفت: شرایط به ‌گونه‌ای است که اغلب بانک‌ها، بنگاه‌های بزرگ و اموال مازاد خود را واگذار می‌کنند ومي توانند از محل فروش اين اموال سرمايه خود را افزايش دهند البته براي توانمند سازي بانك ها برنامه كوتاه مدت نداريم و در بهترين حالت بايد برنامه هاي ميان مدتي براي بهبود شرايط بانكها و بخش صنعتي كشور به اجرا در آيد.

اين صاحبنظر اقتصادي اضافه كرد: دولت ها بايد بكوشند مسير توسعه صنعتي را باز و راه گذر از شرايط ركود و تورم را هموار سازند و راهكار اين مهم ، افزايش كارايي صنعت و بازده واحدهاي صنعتي و همچنين بالا بردن اشتغال و بهره وري نيروي انساني است .

وي افزود: صنايع ما بايد به سمت افزايش كيفيت و هزينه پايين توليد بروند تا در شرايط تحريم صنعت نفت ، توان رقابتي خود را بازيابيم و به سمت صادرات محصولات غير نفتي برويم. سلطه بخش دولتي بر بخش خصوصي بايد خاتمه يابد و بانك صنعت و معدن نيز با ورود به اين عرصه مي تواند نقش مهمي ايفا كند به طوري كه با اختصاص تسهيلات و حمايت از بخش خصوصي از خام فروشي نفت و منابع كشور كاسته و موجب ايجاد ارزش افزوده شود.

پژويان تاكيد كرد: اين بانك نقشي بسيار حياتي دارد و نبايد اجازه دهد بخش صنعت و معدن به دليل نوسانات نرخ ارز و ناتواني در تامين سرمايه در گردش ، زمينگير شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار