پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

پول‌نیوز - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: شاخص ایران در آزادی های اقتصادی از رتبه ١٤٩ با ١٩ پله صعود به ١٣٠ رسید.
 
«مسعود خوانساری» امروز(شنبه) در نشست خبری مشترک با «فریال مستوفی» رییس مرکز سرمایه گذاری خارجی اتاق تهران افزود: این رتبه بندی از طرف موسسه بین المللی فریزر و با همکاری اتاق بازرگانی تهران اعلام شده است.

به گزارش ایرنا، موسسه فریزر در سال 1974 تاسیس شده و از سال 1975 گزارش های خود را درخصوص شاخص آزادی اقتصادی منتشر می کند.

شاخص آزادی اقتصادی فریزر شاخص موزونی که از پنج شاخص تشکیل شده است و هر کدام متغیرهای مرتبط با خود را دارد.

رتبه هر شاخص در فاصله صفر تا 10 قرار دارد؛ هر چه این رتبه به عدد 10 نزدیکتر باشد بیانگر آزادی اقتصادی بیشتر در آن کشور است.

به گفته خوانساری، موسسه فریزر در بررسی های خود پنج شاخص «حجم دولت»، «ساختار قانونی حقوق مالکیت»، «دسترسی به نقدینگی سالم»، «آزادی تجارت خارجی» و همچنین «قوانین مالی و تجارت» را در نظر می گیرد.

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه موسسه فریزر اطلاعات خود را از رسانه ها تامین می کند، اضافه کرد: رسانه های غربی تصویر درستی از ایران منتشر نکرده اند و به همین سبب موسسه فریزر اطلاعات کاملی از اقتصاد ایران نداشت.

«فریال مستوفی» رییس مرکز سرمایه گذاری خارجی اتاق تهران نیز در این نشست گفت: بدلیل تحریم ها و محدودیت ها، تقریبا دسترسی به آمار و اطلاعات ایران در سالیان گذشته ممکن نبوده است و موسسه هایی مانند فریزر اطلاعات ایران را نداشتند.

** بهبود رتبه دسترسی به پول سالم

وی با بیان اینکه رتبه 130 رتبه خوبی در آزادی های اقتصادی نیست، گفت: وضعیت ایران در آزادی های اقتصادی از بدتر به بد رسیده و تلاش برای بهبود رتبه آغاز شده است.

مستوفی رتبه زیر 20 را جایگاه مناسبی در آزادی های اقتصادی دانست و گفت: رتبه کشور در دسترسی به پول سالم بهتر شده که دلیل اصلی آن اصلاح قوانین درباره الحاق ایران به اف.اِی.تی.اف (FATF) بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار