کد خبر: ۲۸۷۲۴۲
۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
0
حق بیمه تولیدی به ۱۸۳.۳ هزار میلیارد ریال رسید
پول‌نیوز - رئیس کل بیمه مرکزی: حجم حق بیمه‌های تولیدی بازار بیمه با ۲۵.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود ۱۸۳.۳ هزارمیلیارد ریال رسید.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، غلامرضا سلیمانی امیری با اعلام این خبر افزود: نکته قابل توجه و مثبت آن این است که تنها ۳۲ درصد حق بیمه های تولیدی توسط بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی تولید شده و بقیه آن سهم شرکت های بیمه خصوصی است.

وی تصریح کرد: ما تلاش می کنیم که سهم شرکت های خصوصی رشد بیشتری پیدا کند چون به خصوصی سازی و جذب سهامداران بخش خصوصی اعتقاد داریم.

رییس شورای عالی بیمه درباره اینکه آیا نهاد ناظر از افزایش سهم شرکت های خصوصی بیمه حمایت می کند؟، گفت: من بارها به این نکته اشاره کرده ام که شرکت های بیمه خصوصی باید با قدرت بیشتری در بازار حضور پیدا کنند و ریسک ها را در اختیار بگیرند و پوشش لازم را انجام بدهند. به هر حال با توجه به توانگری مالی شرکت ها این سهم بازار تقسیم می شود.

۷۶.۶ درصد حق بیمه تولیدی در اختیار ۸ شرکت

به گفته رییس کل بیمه مرکزی، در ۶ ماهه نخست سال تنها سهم ۸ شرکت‌ بیمه به ترتیب: ایران ۳۲.۳ درصد، آسیا ۱۱.۳ درصد، دانا ۷.۵ درصد، البرز ۶ درصد، پارسیان ۵.۴ درصد، پاسارگاد ۵.۲ درصد، کوثر ۴.۶ درصد و معلم ۴.۴ درصد بوده و این شرکت ها هریک با سهم بالاتر از ۳ درصد در مجموع بیش از سه چهارم (۷۶.۶ درصد) از حق بیمه بازار را به خود اختصاص داده اند.

سلیمانی امیری خاطرنشان کرد: ۲۳.۳ درصد مابقی حق بیمه، توسط ۱۹ شرکت بیمه دیگر تولید شده وتعداد بیمه‌نامه‌های صادره در این مدت نیز با ۸.۴ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل، بالغ بر ۳۰.۱ میلیون فقره بود. وی تصریح کرد: شرکت های بیمه خصوصی باید تلاش خود را بیشتر کنند و با افزایش سرمایه و ذخیره گیری مناسب به نقش آفرینی اساسی تری در بازار این صنعت فکر کنند.

افزایش حق بیمه زندگی به ۱۴.۸ درصد

سلیمانی درباره همخوانی ترکیب سبد بیمه ای با استانداردهای جهانی و رضایت از سهم بیمه زندگی، اظهار داشت: از حق بیمه تولیدی ۶ ماهه، ۳۶.۳ درصد حق‌بیمه‌های تولیدی به رشته بیمه شخص‌ثالث و مازاد اختصاص دارد و ۲۰.۹ درصد از حق بیمه های تولیدی مرتبط با بیمه درمان است؛ سهم بیمه زندگی نیز به ۱۴.۸ درصد از پورتفوی حق بیمه تولیدی بازار رسید.

رییس کل بیمه مرکزی ادامه داد: قطعا این میزان برای ما چندان قابل قبول نیست و باید تحولی اساسی در این حوزه صورت بگیرد. من فرهنگسازی و آموزش را راهکار اصلی افزایش ضریب نفوذ بیمه های زندگی در جامعه می دانم و اگر همگان با ظرفیت ها و مزایای بیمه نامه های زندگی آشنا شوند در سطح رفاه و امنیت خاطر جامعه تحولات بزرگی را شاهد خواهیم بود.

پرداخت ۱۰۸.۷ هزار میلیارد ریال خسارت

رییس شورای عالی بیمه با بیان اینکه ماموریت اصلی صنعت بیمه، پرداخت خسارات وارده بر بیمه گذاران است، اعلام کرد: شرکت‌های بیمه در این بازه زمانی در حدود ۱۰۸.۷ هزارمیلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با ۶ ماهه اول سال قبل، معادل ۲۳.۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گفته وی، ۶۶.۶ درصد از خسارت های بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شد که جایگاه ویژه و اهمیت شرکت های خصوصی بیمه ای را نشان می دهد. رییس کل بیمه مرکزی ادامه داد: شرکت های بیمه نزدیک ۲۶ میلیون مورد خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱.۲ درصد افزایش داشته که از این میزان ۳۶.۹ درصد از خسارت‌های بازار بیمه در رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، ۳۶.۹ درصد از خسارت‌های پرداختی به بیمه درمان اختصاص داشت و سهم بیمه زندگی هم به ۸.۹ درصد از خسارت‌های پرداختی در بازار بیمه رسید.

سلیمانی امیری خاطرنشان کرد: نسبت خسارت صنعت بیمه در این مدت ۵۹.۳ درصد بود و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱/۱ واحد کاهش نشان ‌داد. به گفته وی، نسبت خسارت ۹ شرکت بیمه دی ۴۲۵.۴ درصد، میهن ۹۳.۳ درصد، دانا ۷۳.۱ درصد، رازی ۶۷.۸ درصد، البرز ۶۴.۷ درصد، ایران ۶۱.۳ درصد، سینا ۶۰.۲ درصد و پارسیان ۶۰.۱ درصد بوده است.

همچنین پس از شرکت های یادشده، نسبت خسارت شرکت بیمه آسماری با ۵۹.۲ در سطح بازار بیمه و نسبت سایر شرکت های بیمه به مراتب پایین تر از نسبت خسارت بازار بوده است. براین اساس دو رشته‌ بیمه اعتبار و درمان به ترتیب با ۱۷۹.۷ و ۱۰۴.۹ درصد، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشته اند.

پس از آن، نسبت خسارت بیمه شخص ثالث و مازاد با ۶۰.۳ درصد، کمی نزدیک به سطح بازار بیمه (با ۵۹.۳درصد) بوده و نسبت خسارت سایر رشته های بیمه به مراتب پایین تر از نسبت خسارت بازار بوده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: