کد خبر: ۲۸۴۶۳۳
۰۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
0
 پول‌نیوز - ابراهیم داروغه زاده در اولین گفتگوی خود به عنوان دبیر سی و هفتیمن جشنواره فیلم فجر در برنامه شهر فرنگ شبکه خبر حضور پیدا کرد و به برخی سوالات پیرامون جشنواره پاسخ داد.
ابراهیم داروغه زاده درباره تجربه سال گذشته اش از جشنواره فجر گفت: سال گذشته نسبت به سال های گذشته تغییراتی در جشنواره داشتیم که برای اولین باراین تغییرات صورت گرفته بود و تجربیاتی خوبی از آن بدست آوردیم. مهمترین تجربه این بود که در برابر تغییرات، راه ها یا روش های کهنه مقاومت نکردیم و به استقبال راه های جدید رفتیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین تغییرات مربوط به سیمرغ بهترین فیلم نگاه مردمی بود که هر سال اخذ آرا دستی انجام می شد اما در جشنواره سی و ششم مکانیکی و اتوماسیون صورت گرفت که در پی آن اعتراض ها کمتر و هزینه ها کاهش پیدا کرد. تغییر دیگر مربوط به چینش فیلم ها بود که به صورت قرعه کشی انجام شد تا حقی از فیلمسازی ضایع نشود و تغییر دیگر جا به جایی از برج میلاد به سینما ملت بود.

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: امسال سعی می کنیم با توجه به تجربه های سال گذشته این تجربه ها را تکرار کنیم. یکی از موضوعاتی که امسال باید مورد توجه قرار گیرد پارکینگ طبقانی پردیس ملت است که متاسفانه با اینکه پردیس ملت 10 سال است راه اندازی شده اما هنوز پارکینگ ندارد امیدواریم امسال همزمان با جشن انقلاب اسلامی به بهره برداری برسد.

داروغه زاده درباره وضعیت فیلم اولی ها در جشنواره سی و هفتم نیز گفت: یکی از اعتراض های سال گذشته از طرف جوانانی بود که فیلم اولشان را ساخته بودند. سال گذشته 3 فیلم اولی داشتیم شورای سیاست گذاری چند جلسه تشکیل داده و احتمال داده تا در جشنواره امسال تعداد بیشتری از فیلم های اول وارد بخش مسابقه شود البته بدون آسیب به کلیت جشنواره و بدون اینکه تعداد فیلم ها زیاد شود یا کیفیت افت کند، فرصت بیشتری به فیلم اولی ها داده شود.

وی ادامه داد: وضعیت فیلم های کوتاه مانند سال گذشته خواهد بود. سال گذشته 2 فیلم مستند در بخش مسابقه داشتیم که امسال ممکن است این اتفاق نیافتد اما سیمرغ بهترین فیلم مستند را خواهیم داشت.

داروغه زاده درباره فیلم های انیمیشن نیز گفت: آثار انیمیشنی که در حال ساخت است را دنبال می کنم. اگر آماده شوند در بخش مسابقه شرکت داده می شود و جایزه ای جدا برای آن درنظر گرفته خواهد شد. سال گذشته تنها یک فیلم انیمیشن داشتیم به همین دلیل باید آن را وارد بخش اصلی می کردیم تا داوری شود و نمی شد بخش جداگانه ای برای آن درنظر بگیریم اما امسال یک جایزه ویژه برای انیمیشن درنظر گرفته ایم.

وی با اشاره به حضور فیلم های هنر و تجربه در جشنواره ادامه داد: هفته آینده جلسه ای با مدیر گروه هنر و تجربه داریم که اگر فیلمی شرایط حضور در جشنواره را داشته باشد شرکت کند.

داروغه زاده درباره برگزاری جشنواره در استان ها نیز توضیح داد: سال گذشته فیلم های جشنواره را در استان ها هم نمایش دادیم زیرا معتقدیم جشنواره فیلم فجر، جشن سینمایی است که باید در کل کشور انجام شود و امسال هم می‌خواهیم نمایش را در استان ها داشته باشیم. البته به دلیل ایام فاطمیه جشنواره 2 یا 3 روز زودتر شروع خواهد شد.

وی با بیان اینکه اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره سی و هفتم همان شورای سال گذشته هستند، گفت: سیاستگذاری های کلان جشنواره با شورا است، اعضای هیات انتخاب و داوران را آنها انتخاب می کنند و فرم فراخوان چیزی است که توسط شورا تصویب نهایی شده باشد.

داروغه زاده با بیان اینکه امسال دو جایزه مستند و انیمیشن اضافه خواهد شد، افزود: فراخوان جشنواره فیلم فجر سال گذشته 17 مهر منتشر شد امسال هم همان روش سال گذشته را در پیش خواهیم داشت. بعد از انتشار فراخوان دیبرخانه کار خود را شروع خواهد کرد.

وی درباره اعضای هیات انتخاب نیز گفت: ابتدا باید منتظر ثبت نام فیلم ها باشیم زیرا همانطور که می دانیم اعضای هیات داوری و انتخاب از بین سینماگران انتخاب می شود بنابراین باید از بین کسانی باشند که فیلم نداشته باشند.

داروغه زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باید هیات انتخاب وجود داشته باشد توضیح داد: دبیر جشنواره وقتی هیاتی را انتخاب می کند درواقع از آنها کمک می گیرد تا انتخاب ها را بهتر انجام دهد اما در نهایت مسئولیت با دبیر است. در ایران جشنواره ما جشنواره سینمای ایران است و از کشورهای مختلف در آن حضور ندارند و سیاست اصلی همان سیاستی است که کل مدیریت سینما را اداره می کند. باید از هیات انتخاب کمک بگیریم تا انتخاب ها بهتر باشد و کمتر حاشیه داشته باشیم.

وی درباره اعتراض ها به هیات انتخاب نیز گفت: بخشی از اعتراض ها برای این است که حضور در جشنواره برای فیلمساز ها به ویژه فیلمسازان جوان اهمیت دارد واگر این شانس را نداشته باشند دلخور می شوند. بخشی از آن هم به فرهنگ سازی برمی گردد. جشنواره، جشن و مسابقه ملی است. فیلمسازان ما باید بدانند که اگر امسال برنده نشدند همکارش برنده شده است و باید به برنده شدن و انتخاب شدن فیلم های سینمایی همکارانمان احترام بگذاریم.

دبیر سی و هفتین جشنواره فیلم فجر با اشاره به داوری های جشنواره نیز ادامه داد: داورها بیشتر از طیف تهیه کنندگان و کارگردان ها انتخاب می شوند و بعضا یک بازیگر و یا یک فیلمبردار هم در بین آنها حضور دارد و انتقادها بیشتر از بخش اصلی مانند بهترین فیلم، کارگردان و بازیگر و کمترین اعتراض را به بخش فنی داشتیم. اینکه بخواهیم همه را راضی کنیم تئوری اشتباهی است زیرا امکان پذیر نیست. فشارها از همه جا وجود دارد داورها و دبیر باید مستقل عمل کنند و بهترین راه را ملاک قرار دهند. اگر همه اهالی سینما و رسانه ها سعی کنند برای جذاب تر شدن جشنواره کمک کنند حاشیه ها کمتر می شود اگر هر فردی که فیلم ساخته فکر کند باید فیلمش جایزه بگیرد و انتخاب شود اشتباه است و با حاشیه ها همراه خواهیم بود.

وی افزود: در ویترین سینمای ایران گزیده ای از فیلم ها را قرار می دهند، نمی توانیم همه فیلم های سینمای ایران را در بخش مسابقه قرار دهیم. باید توجه داشته باشیم که یک جشنواره حرفه ای میدانی برای رقابت بهترین ها خواهد بود.

داروغه زاده خاطرنشان کرد: از هر جشنواره ای توقع می رود تا به سیاستگذاری در سال آینده تاثیرگذار باشد امروز فاکتورهای تاثیرگذار برای اینکه فیلم های سال اینده چه چیزی باشد تغییر کرده است. سرمایه گذاری بخش خصوصی بیشتر شده است و رسانه ها تاثیرگذار هستند و جایزه ای که جشنواره می دهند نوع نگاه سازمان سینمایی و دولت را مشخص می کند که چه فیلم هایی را بیشتر می پسندند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه در جشنواره شاهد فیلم شگفت انگیزی خواهیم بود، گفت: سال گذشته تعداد فیلم های متوسط به بالا در جشنواره بیشتر بود. فیلم های بزرگ و خوبی داشتی. فیلم هایی که در ماه های اخیر اکران شده فیلم های خوبی بودند. در سال گذشته در جشنواره فیلم ضعیف نداشتیم. اینکه در سال های گذشته فیلم های سینمایی مردم و منتقدین را شگفت زده نکرد را قبول دارم زیرا امروز سطح ذائقه مخاطبین بالا رفته و توقعات مردم از سینما بسیار بیشتر شده است و سینما توقعات را نسبت به گذشته کمتر برآورده می کند. برخی از فیلم ها که صرفا تجاری ساخته می شوند ممکن است حضورشان در جشنواره به آنها کمک نکند ، جایزه نگیرند و مورد توجه منتقدین نباشد اما اکثر فیلم ها حضورشان در جشنواره می تواند به حضورشان در بازار های جهانی و فروششان در گیشه کمک کند.

وی درباره برآورد هزینه های جشنواره امسال گفت: هزینه های جشنواره 36 نسبت به جشنواره 35 یک سوم کاهش پیدا کرد. سال گذشته برآورد هزینه داده نشد و گفتیم با مدیریت کاهش هزینه ها را داشته باشیم که خوشبختانه موفق بودیم. امسال هم همان کار را انجام می دهیم. با همین سرفصل ها مانند سال گذشته با مدیریت بهینه صرفه جویی می کنیم تا شاهد هزینه معقول و منطقی باشیم. در کل سال 100 میلیارد هزینه بودجه سینما است و سیاست رئیس سازمان سینمایی این است که هزینه جشنواره ها را کاهش دهند تا بیشتر هزینه ها به تولید اختصاص داده شود. سعی می کنیم با گرفتن اسپانسر هزینه ها گردن سازمان سینمایی نیافتد.

وی درباره اساسنامه جشنواره فیلم فجر نیز توضیح داد: در 4 سال گذشته در جشنواره تغییرات زیاد نبوده است. بخش اصلی جشنواره مسابقه سینمای ایران است که کمترین تغییر را داشته است. جشنواره بخش های جانبی داشته که آنها بیشتر دچار تغییر و تحول بوده و بخشی از این تغییرات به خاطر تغیرات در کل سینمای ایران بوده است. همگام با تغییراتی که در سینمای یایران پیش می آید جشنواره هم تغییر می کند اما در 3 سال اخیر تغییری نداشتیم.

داروغه زاده در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه صحبت هایی شده تا جشنواره به صورت تخصصی برای منتقدین و اهالی رسانه برگزار شود، گفت: به نظرم این نوع برگزاری جذابیت جشنواره را می گیرد. تبلیغات فیلم ها در اکران های مردمی اتفاق می افتد سینماگران در سالن های سینما حضور پیدا می کنند با مردم فیلم می بینند. یکی از مهمترین جایزه برای فروش فیلم ها جایزه بهترین فیلم از نگاه مردمی است و شور و حال جشنواره در همین صف های طولانی مردمی است. فیلمسازها بازخورد های مردمی را می بینند و متوجه می شوند که چگونه تبلیغات کنند و چگونه تدوین کنند. ضمن اینکه جشنواره ما جشن پیروزی انقلاب اسلامی و مهمترین جشن در آن ایام برگزاری جشنواره فیلم فجراست که مردم را درگیر می کند.

وی با اشاره به جلسات پرسش و پاسخ فیلم های جشنواره افزود: در ایام برگزاری جشنواره با ترافیک نمایش فیلم ها و زمان کمی که وجود دارد مواجه هستیم بنابراین خیلی جلسات نقد و بررسی جایی ندارد و بیشتر باید پرسش و پاسخ داشته باشیم که برای تبلیغات فیلم ها کارکرد دارد. ایام برگزاری باید معروف شود به اینکه فیلم ها مواجهه بهتری با مخاطب ارتباط برقرار کنند. سال گذشته مراسم استقبال از سینماگران را در سینمای رسانه ها داشتیم همچنین بیشتر مراسم ها به سینماها رفت. سعی کردیم این مراسم ها محدود به کاخ جشنواره نباشد. فیلمسازها در سینماها حضور پیدا می کردند و با مردم فیلم می دیدند همین امر به شور و نشاط اجتماعی کمک می کرد.

داروغه زاده درباره ادغام جشنواره ملی و جهانی بیان داشت: در این باره بین اهالی سینما و مدیران اختلاف نظر وجود دارد. اشکال بزرگی که در یکجا بودن این دو بخش وجود داشت این بود که توجه چندانی به بخش بین الملل نمی شد زیرا توجه ها به فیلم های سینمایی بود که قرار بود برای اولین بار نمایش داده شود. یکی از دلایل جداسازی این بود که جشنواره بین المللی اختصاصی داشته باشیم و بتوانند از فیلم هایی که در دنیا وجود دارد در این جشنواره حضور داشته باشد. اگر این جشنواره با ملی ارتباط بیشتری داشته باشد خوب است.ضمن اینکه همزمانی این دو جشنواره باعث می شود بخش بین الملل تحت الشعاع قرار گیرد.

وی درباره آخرین وضعیت فیلم رستاخیز نیز توضیح داد: تصمیم گیری درباره این فیلم در اختیار سازمان سینمایی نیست زیرا پخش تصویر یاران امام حسین (ع) بخصوص حضرت ابوالفضل (ع) مورد اتفاق نظر مراجع نیست. این فیلم مشکل اکران دارد و باید در آنجا حل شود.

داروغه زاده درباره سریال ممنوعه نیز گفت: مراحل تولید این سریال متوقف نشده است و از هفته آینده پخش آن آغاز می شود. به خاطر ماه محرم و اینکه تمام قسمت های ساخته شده باید مورد بازبینی قرار می گرفت در توزیع آن وقفه افتاد. ضمن اینکه یکی دو سکانس در قسمت اول سریال وجود داشت که بهتر بود حذف می شد.

وی ادامه داد: جای خوشبختی است که کارگردان های ما می توانند با سرمایه گذاری بخش خصوصی سریال هایی بدون کمک دولت تولید و توزیع کنند و گردش اقتصادی در کشور ایجاد کنند و مردم با پول خودشان آن محصولات را خریداری کنند. امسال سال حمایت از تولید کالای ایرانی است باید کمک کنیم این بخش رونق پیدا کند و گردش اقتصادی رشد پیدا کند و وظیفه دولت است که حمایت کند زیرا ما در بخش نمایش خانگی هیچ سرمایه گذاری نکردیم.

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر درباره مهمترین نیاز امسال جشنواره گفت: جشنواره امسال باید بتواند حرفه ای تر برگزار شود و به ارتقاء سطح فنی سینمای ایران کمک کند.
منبع: عصرایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: