پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

 پول‌نیوز - وزارت دادگستری آرژانتین این مساله را بررسی می‌کند که آیا کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری سابق این کشور حین دو دوره ریاستش از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ یک شبکه فساد بزرگ با همدستی سیاستمداران و تاجران را رهبری می‌کرده است یا خیر.

رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین رسما به پذیرش رشوه دولتش از شرکت‌های ساختمانی در ازای پیروزی در قراردادهای دولتی متهم شد.

 وزارت دادگستری آرژانتین این مساله را بررسی می‌کند که آیا کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری سابق این کشور حین دو دوره ریاستش از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ یک شبکه فساد بزرگ با همدستی سیاستمداران و تاجران را رهبری می‌کرده است یا خیر.

این رسوایی فساد زمانی فاش شد که یک روزنامه محلی در ماه اوت اقدام به انتشار یادداشت‌هایی کرد که از راننده وزیر برنامه‌ریزی سابق فرناندز نگه داشته بود. در این یادداشت‌ها، میزان پولی که به دفاتر دولتی و سکونتگاه شخصی فرناندز و همسر متوفی او منتقل شده بود، وجود داشت. همسر فرناندز، نستور کرچنر، رئیس‌جمهوری اسبق آرژانتین بود. ‌

سخنگوی فرناندز هنوز واکنشی نشان نداده است. از آنجا که فرناندز اکنون سناتور است، مصونت بازداشت دارد اما از پیگیری حقوقی مصون نیست. کلودیو بونادیو، قاضی فدرال آرژانتین که ریاست تحقیقات را بر عهده دارد، خواستار استیضاح فرناندز شده است. با این حال بعید به نظر می‌رسد این درخواست در سنا رای بیاورد.

در متن اعلام جرم فرناندز آمده است: لازم است این تحقیق ادامه یابد تا زمانی که کاملا مشخص شود که چگونه این پرداخت‌های غیرقانونی ساختار یافته‌اند؛ حداقل در رابطه با مقاماتی که بخشی از وزارت برنامه‌ریزی پیشین و کارآفرینان مرتبط با آنها بوده است.

این رسوایی ده‌ها تن از مقامات سابق و صاحبان کسب و کار در بخش ساخت و ساز را گرفتار کرده است و باعث موجی از بی‌اعتمادی در بخش صنعت شده است که قبلا با اقتصادی بیمار متحمل آسیب شده بود. گرچه فرناندز در پرونده‌های دیگری هم اعلام جرم دارد، اما همچنان شخصیتی محبوب دارد که انتظار می‌رود برای انتخابات سال آتی نامزد شود.
منبع: ایسنا
برچسب ها: آرژانتین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: