هدف گذاری ایجاد 124 هزار و 700 شغل در قالب اجرای 6 برنامه اشتغالیپول‌نیوز - هدف گذاری ایجاد ۱۲۴ هزار و ۷۰۰ شغل در قالب اجرای ۶برنامه اشتغالی، که قرار است از سوی معاونت علمی و فناوری دنبال شود. که محور کلی این برنامه نیز مانند سایر برنامه های اشتغالی حول محور تولید، ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان وتوجه به ساخت داخل است

در راستای تفاهم نامه اجرایی شدن برنامه های اشتغال وزارت کار و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور،حدود 124 هزار و 700 شغل از طریق این برنامه ها خلق خواهد شد.

*توسعه اقتصاد دانش بنیان بر بستر 6 محور راهبردی

در قالب این  تفاهم نامه برنامه های افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده متخصص از سوی معاونت علمی و فناوری در 6 محور دنبال می‌شود.

محور ارتقای مقیاس تولید و اشتغال شرکت های دانش بنیان توانمند،  با هدف ارائه تسهیلات توسعه ظرفیت تولید به شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب انجام می‌شود تا افزایش  اشتغال نیروی انسانی متخصص افزایش تولید داخل به صورت همزمان تحقق یابد.

در دومین محور به عنوان پلتفرم بازار سازی برای تجهیزات ساخت داخل حمایت هدفمند از توسعه بازار محصولات ساخت داخل با کیفیت از طریق جهت‌دهی به بودجه دستگاه‌های اجرایی و بدون افزایش بار مالی قابل توجه برای دولت انجام می شود.

 سومین محور این تفاهمنامه  به برنامه توسعه تولید 6 محصول تحول آفرین دانش بنیان اختصاص دارد  و هدف اصلی این طرح برطرف کردن چالش‌های مهم ملی کشور و افزایش سطح رفاه عمومی از طریق به کارگیری راه حل های فناورانه و دستیابی به فناوری‌های روز دنیا است.

در محور چهارم یعنی توسعه صنایع خلاق با تمرکز بر نوآوری در مدل های کسب و کار و ارتقاء صنایع فرهنگی تکمیل قانون دانش بنیان و حمایت از نوآوری های فعال در صنایع خلاق فرهنگی نوآوری‌های مدل کسب و کار و نوآوری های اجتماعی دنبال می‌شود.

همچنین حضور شرکت‌های خصوصی و بخش های بزرگ اقتصادی در عرصه نوآوری به عنوان پنجمین محور این تفاهم نامه با هدف جلب مشارکت بخش بزرگ اقتصادی در توسعه زیست بوم اقتصاد دانش بنیان و حمایت از افزایش سرمایه گذاری آنها در توسعه نوآوری و تحقیق و توسعه استارتاپ های فناوری انجام می شود.

ششمین محور این تفاهم نامه قالب برنامه به همرسانی عرضه و تقاضای نیروی انسانی تحصیل کرده است که  هدف اصلی این طرح، افزایش مهارت عملیاتی دانش آموختگان دانشگاهی و برطرف شدن نیاز شرکتها به نیروی انسانی متخصص و با کیفیت از طریق شناسایی عرضه و تقاضای سرمایه انسانی است

پیش بینی میزان اشتغال در این 6برنامه شامل ارتقای مقیاس تولید و اشتغال شرکت های دانش بنیان توانمند در حد 45000نفر، پلتفرم بازارسازی برای تجهیزات ساخت داخل2500 نفر،برنامه توسعه تولید 6محصول تحول آفرین دانش بنیان2200 نفر،توسعه صنایع خلاق با تمرکز بر نورآوری در مدل های کسب و کار و ارتقای  صنایع فرهنگی60000نفر،حضور شرکت های خصوصی و بخش های بزرگ اقتصادی در عرصه های نوآوری5000نفر و برنامه های به هم رسانی عرضه و تقاضای نیروی انسانی تحصیلکرده10000نفر خواهد که  مجموع هدف گذاری برای اشتغال حدود  124 هزار و 700نفر  می شود.

هدف گذاری ایجاد 124 هزار و 700 شغل در قالب اجرای 6 برنامه اشتغالی

* ایجاد بیش از 398 هزار شغل در قالب 12 برنامه

بر اساس تفاهم‌نامه سازمان برنامه و بودجه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 12 برنامه و 2 برنامه مکمل، زمینه بیش از 398هزار شغل را فراهم می‌کند. که 6 برنامه در حوزه شرکت‌های دانش‎بنیان و صنایع خلاق، زمینه‌ساز ایجاد  64 هزار شغل خواهد بود.

اعتبار مورد نیاز برای تحقق این 6 برنامه از محل صندوق توسعه ملی ، اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه سال 97 کشور  و اعتبارات بانکی تأمین می‌شود.همچنین طرح‌های 6گانه وزارت کار هفتاد هزار نیروی کار جوانان، تامین مشوق بیمه کارفرمایی برای دویست هزار نفر، برنامه مهارت آموزی در محیط واقعی کار برای دویست هزار نفر، تامین حداقل دستمزد برای شصت هزار نفر در استان های محروم دارای نرخ بالای بیکاری ازجانب سازمان برنامه و بودجه، توسعه تأمین مالی خرد برای روستاییان در سه هزار گروه خودیار، ایجاد مشاغل خانگی برای 37 هزار نفر ازجانب جهاد دانشگاهی و همچنین دو برنامه مکمل برای بنگاه های اقتصادی دارای مشکل مالی درخواهد آمد.

این طرح ها با 1600 میلیارد تومان اعتبار اجرا خواهد شد که 750 میلیارد تومان آن از محل تسهیلات بانکی و مابقی از محل اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه امسال تأمین می شود.

همچنین در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز شش طرح شامل افزایش میزان تولید و ارتقای بهره وری، تجاری سازی و بازار سازی تجهیزات ساخت داخل، عملیاتی کردن تولید شش محصول تحول آفرین دانش بنیان، توسعه صنایع خلاق با تاکید بر بهبود فضای کسب و کار، افزایش حضور بخش خصوصی در طرح های نوآورانه و تعادل بخشی عرضه و تقاضای نیروی انسانی برای ایجاد اشتغال 64 هزار و دویست نفر با دریافت اعتبار 1800 میلیارد تومانی از شبکه بانکی و 220 میلیارد تومان اعتبارات تبصره هجده قانون بودجه سال 97 اجرا می شود.
منبع: تسنیم
برچسب ها: اشتغال ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: