پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۸۲۸۰۶
۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
0
پول‌نیوز - نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی گفت: افغانستان حقابه کشورمان از رودخانه هیرمند را پرداخت نمی‌کند، رودخانه هیرمند آب سیستان را تامین می‌کند و این منطقه هیچ منبع آب دیگری ندارد.

حبیب‌الله دهمرده، با اشاره به اینکه گونه های بسیاری از جانوران و حیوانات در استان سیستان و بلوچستان در معرض خطر هستند، گفت: این استان بسیار گسترده بوده تا حدی که فاصله زابل تا چابهار بیش از 900 کیلومتر است و وضعیت آب و هوایی شمال این استان با جنوب آن هم بسیار متفاوت است.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شمال به جنوب استان درجه هوا متغیر است تا جایی که در شمال استان بادهای 120 روزه می‌وزد در حالی که در جنوب خبری نیست یا باران شدید و سیل‌‌آسا در جنوب داریم که در شمال خبری نیست.

وی با بیان اینکه از نظر زیست محیطی تنوع جانوران هم در استان سیستان و بلوچستان کاملا متفاوت است، افزود: تنوع زیست محیطی جانوری چند استان به صورت یکجا در اینجا جمع شده است و به طور مثال تمساح در جنوب و خرس سیاه در شمال و متاسفانه اکنون به دلیل بحث خشکسالی شدیدا در معرض خطر هستند و این موضوع توجه مسئولان را به این منطقه می‌طلبد.

انتقال آب از دریای عمان می‌تواند مشکل سیستان و بلوچستان را تامین کند

دهمرده با تاکید براینکه افغانستان حقابه کشورمان ازرودخانه هیرمند را پرداخت نمی‌کند، گفت: رودخانه هیرمند آب سیستان را تامین می‌کند و این منطقه هیچ منبع آب دیگری ندارد، اما این رودخانه وابسته به افغانستان است و متاسفانه این کشور با ایجاد سد بر روی رودخانه هیرمند و عدم پرداخت حق آبه ایران و دریاچه هامون عملا زندگی مردم را دچار مشکل کرده است تا حدی که زندگی بسیاری از جانوران و حیوانات در این مناطق از میان رفته یا در معرض خطر قرار گرفته‌اند و اکنون آنها نیازمند مراقبت‌های ویژه از نظر زیست محیطی هستند.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ریزگردها و گرد و غبار هم 70 برابر حد مجاز در شمال استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، اظهار کرد: بی‌آبی حتی کشاورزی مردم استان را هم دچار مشکل کرده است لذا اولین قدم برای حل مشکل تامین آب است و راه‌های مختلفی هم برای این موضوع ما ارائه کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: به دلیل خشکسالی انسان‌ها می‌توانند کوچ کنند اما جانوران و حیوانات با باقی ماندن در همان منطقه خشک به دلیل بی‌آبی از بین رفته‌اند لذا باید به صورت جدی تامین حقابه خودمان از افغانستان را پیگیری و مطالبه کنیم زیرا براساس قرارداد سال 51 میان دو دولت ایران و افغانستان این حقابه باید تامین شود و مشخص نیست چرا افغانستان از این قرارداد تخطی می‌کند.

دهمرده با بیان اینکه انتقال آب از دریای عمان می‌تواند آب استان سیستان و بلوچستان را تامین کند، افزود: تمام دنیا توانسته‌اند با شیرین‌سازی آب دریا کمبود خود را جبران کنند، طرح تامین آب از دریای عمان هم در کمیسیون تصویب شده و اکنون باید در دستور کار صحن علنی قرار بگیرد البته دولت هم می‌تواند از هم اکنون بر روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان محیط زیست در این منطقه تلاش می‌کند اما کاری از دستشان برنمی‌آید و باید دولت هم برای حل مشکل تامین آب و زیست محیطی به کمک بیاید، بسیاری از جانوران و حیوانات در گذشته از بین رفته‌اند و هیچ جایگزینی برای آنها وجود ندارد و در این برهه هم غفلت‌هایی انجام می‌شود که باید آیندگان تاوان آن را بپردازند و همان طور که ما گذشتگان خود را سرزنش می‌کنیم، فردا هم آنها ما را محکوم و سرزنش می‌کنند.
منبع: خانه ملت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: